Muharrem ayındayız. Kerbela faciası, kıyımı bu ayda yapılmıştır. Kerbela olayı tarihsel ve toplumsal haklılığa yaslanmış bir kıyımdır. Haksızlığa, adaletsizliğe karşı yapılan bu isyanı sevmemek, bir kıyım olarak ona yanmamak mümkün mü? Kerbela; insanlığın zulme karşı direnişini, insanların acısını, insanlığın acısı durumuna getirmenin adıdır. Mazlumla zalimin, iyi ile kötünün, onursuzlukla onurluluğun, güçlüyle cesaretin kavgasının olduğu yerin adıdır.

 

Gözlerimizin dün gibi baktığı, acısını yüreğimize hapsettiğimiz, İslam’ın rengi, inancın, yürekliliğin, asaletin düşlerimizden dillerimize, yüreklerimize aktığı, mazlumun, haklının ve inanç adına ölmenin yeri. Susuzluğun kudurduğu, izzetlice ölümün seçildiği ve hakkın katledildiği yerdir Kerbela.

 

 

Kanların çöle ve yüreklere aktığı bu yerde, inancın, imanın, bağlılığın, zulme baş kaldırışın rengi olan ve yüreği yüreğimize uyan, Hz. Muhammed’in torunu, İmam Alinin oğlu, Hz. Hüseyin’in ve yetmiş iki yareninin yiğitçe şahadete ulaştığı yerin adıdır Kerbela.

 

 

Kötülüklerin aşikar olduğu, iyilik ve faziletin ortadan kalktığı ve hak üzerine amel edilmediği zamanların çölü, gelmiş geçmiş yez-itlerin inanmışların direnciyle yenildiği yerdir Kerbela.

 

 

Hz. Hüseyin’in hiçbir zamana sığmayan inancının, inancımıza rengini veren, kırmızıların en kırmızısıdır Kerbela. Bitmeyen yas, bitmeyen diriliş ve içimize akıttığımız öfkedir Kerbela.

 

Kıyamıyla yaşamımıza yön veren, özgürlüğün, izzet, onur, boyun eğmeme ve Allah için her şeyi feda etme direnişinin Hüseyin’le anlam bulduğu yerdir Kerbela.

 

Güneşin utancında bulutlara saklandığı, okların yağmur olup, korkaklık nedir bilmeyen Hüseyin’e yağdığı yerdir Kerbela. Yine “Ben ölümü saadet, zalimlerle yaşamayı ise aşağılık biliyorum” diyen Hüseynin, inanç atını şaha kaldırdığı yerdir Kerbela.

 

 

İnsanlara insan olma ve insanca yaşamanın bedelini öğreten okul, Hakka gönül vermişliğin adıdır Kerbela.

 

 

Oysa Kerbelalar hala devam ediyor. Çağın yezitleri ve Muaviyeleri dünyanın bir yerinde, şekilden şekile girerek, mazlumları katletmeye devam ediyor. Bu yüzde Kerbela olayı ve Hüseyni duruşun önemi tazeliğini koruyor. Bu anlamda her yer Kerbeladır.

 

 

Hüseyin KAYA