CHP’li Şaroğlu konuşmasına, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen yargı kararını eleştirerek başladı. Haksız ve hukuksuzca alınan bu kararın Türkiye demokrasi tarihine bir kara leke olarak geçtiğini belirten Şaroğlu, "milli irade ve sandık lafını dilinden düşürmeyenlerin İstanbul halkının iradesini gasp etmelerini milletimiz unutmayacaktır" dedi.

AKP hükümetlerinin, 20 yıllık iktidarları sonunda Meclis’e getirdikleri veda bütçesinin bir öncekiler gibi emekten, alın terinden, eşitlikten ve adaletten yoksun olduğuna dikkat çeken Milletvekili Şaroğlu, bütçenin bir kısım yandaşa ve çıkar gruplarına hizmet eden bir anlayışla hazırlandığını söyledi.

“3Y İLE MÜCADELE SÖZÜYLE İKTİDARA GELEREK, BUGÜNÜN KORKULAN RÜYASI OLDUNUZ”

AKP’nin 3Y ile mücadele sözüyle iktidara gelerek, bugünün korkulan rüyası olduğunun altını çizen Şaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“YOKSULLUKLA mücadele dediniz; insanları kuru ekmeğe muhtaç ettiniz. Çarşı pazar yangın yeri. Yeni ekonomik modeliniz daha birinci yılında iflas etti. Sözde ‘Türkiye uçacaktı’ ancak uçan borçlar oldu, enflasyon oldu, cari açık ve işsizlik oldu.

YOLSUZLUĞU bitireceğiz dediniz; usulsüz ihalelerden, keyfi ve lüks harcamalara, vakıflara akıtılan paralardan, akrabaları işe doldurmalara kadar birçok haksızlığa göz yumdunuz. Ülkeyi kara para trafiğinin merkezi, mafya bozuntularının film platosu haline getirdiniz.

YASAKLARI kaldıracağız dediniz; bir dönem özgürlüklerden dem vuruyordunuz ama gücü elinize aldıkça festivalleri, konserleri, sanat etkinliklerini yasaklamaya başladınız. 20 yılın sonunda sansürle, baskılarla ve yasaklarla anılır oldunuz. İnsanların yaşam tarzına, giyim şekline, yeme-içme kültürüne, inançsal değerlerine müdahale ederken; istek şarkıları çalınmadı diye müzisyen katleden sicili bozuk bürokratlar yarattınız. Tarikatların ve cemaatlerin dipsiz karanlığında istismar edilen çocuklara sahip çıkmadınız ve bu gerici yapılanmalara toz kondurmadınız.”

“TUNCELİ’YE ÜVEY EVLAT OLARAK BAKTINIZ”

Meclis kürsüsünden Tunceli’nin sorunlarına da değinen Şaroğlu, AKP iktidarının 20 yıl boyunca Tunceli’ye üvey evlat olarak baktığını, yatırımdan, istihdamdan ve devlet olanaklarından mahrum bıraktığını söyledi. Şaroğlu, memleketinde iş bulamayan gençlerin umudunu yurt dışında aradığını ve başta Kanada başta olmak üzere yurt dışına binlerce göç yaşandığını söyledi.

“VERİLEN SÖZLER TUTULMADI”

CHP’li Şaroğlu, Elazığ depreminde evleri ağır hasar gören depremzedelere 1 yıl içinde teslim edilmek üzere konut sözü verildiğini ancak üçüncü kış kapıya dayanmasına rağmen ortada konut olmadığını ayrıca 2019 yılında 329 sosyal konut projesi yapılacağını ancak aradan 3 sene geçmesine rağmen tek bir çivi dahi çakılmadığını belirterek tepkisini dile getirdi.

 “YURTTAŞLARIMIZIN AHINI ALDINIZ”

Tuncelili vatandaşın yol çilesinin de devam ettiğini belirten Milletvekili Şaroğlu, Pülümür, Nazımiye, Hozat ve Çemişgezek ilçelerindeki yol projelerinin yılan hikayesine döndüğünü bölgenin kanayan yarası haline gelen Pertek Köprüsü projesinin ise 20 yıllık AKP iktidarında hep görmezden gelindiğini söyledi.

5’li çeteye, yandaşa geçiş garantili yollar köprüler yapıp, bunların halka fatura edildiğini ancak Tunceli’nin yıllardır yaşadığı mağduriyetin giderilmediğini söyleyen Şaroğlu, “Feribot önünde saatlerce sıra bekleyen yurttaşlarımızın ahını aldınız ahını” diyerek tepki gösterdi.

“HAKÇA PAYLAŞIM VE İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR GELECEK İÇİN BU BÜTÇEYE HAYIR DİYORUZ”

Milletvekili Şaroğlu, “Tüm bu olumsuzluklara karşın yeni bir başlangıcın tam zamanıdır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında yoksulluğun ortadan kalktığı, sosyal adaletin sağlandığı adalete ve liyakate dayalı güçlü ve demokratik bir Türkiye’yi el birliğiyle inşa edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, hakça paylaşım ve insan onuruna yaraşır bir gelecek için bu bütçeye hayır diyoruz ve şampiyonlar ligi kadromuzla iktidara geliyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.