Hakkari’de DEM Partili Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden alınıp yerine kayyım atanması sonrası Dersim’de başlayan ‘kayyum nöbeti’ protestosu 2’inci günde devam ediyor. Yeraltı Çarşısı üstünde bir araya gelen aralarında Belediye eş başkanı Cevdet Konak, DEM Parti önceki dönem Dersim milletvekili Alican Önlü, Siyasi Parti temsilcileri, STK’ların ve vatandaşların bulunduğu kalabalık kayyuma tepki göstermek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. 

‘HAKKARİ BİZİMDİR’

Kayıp olarak aranıyordu: Cansız bedeni bulundu Kayıp olarak aranıyordu: Cansız bedeni bulundu

Cevdet Konak, Hakkari belediyesinin halkın belediyesi olduğunu belirterek, “Hepimiz biliyoruz ki ülke derin bir ekonomik kriz içerisinde. Sosyal siyasal krizlerin derinleştiği bir süreçten geçiyor. Komşularıyla ilişkileri iyi olmayan Avrupa Birliği Avrupa ülkeleri ile ilişkileri iyi olmayan bir süreci birlikte görüyoruz şunu biliyoruz ki Ortadoğu'da küresel güçler emperyalist güçler içerisinde bulundukları ekonomik krizi 50 yıllık planlamaların kendilerine AKP MHP faşist iktidar gibi onlara öncülük yapan egemenlere ihtiyaç var. Egemenler bugün içerisinde bulunduğu ekonomik ve siyasal krizler üzerindeki gündemleri kamuoyundan uzak tartıştırmak için kendisine muhalefet olan güçlere saldırıyor ama burada asıl yaptıkları 2016 ve günümüze kadar Kürt halkının yerel yönetimlerde açığa çıkarttığı kazanımlarını hedef almışlar. Bugün Hakkari'de uygulanan kayyum politikası da bu anlayışlarının devamıdır. Bizler Dersim’den şunu söylüyoruz: Hakkari bizimdir, Hakkari eş başkanımız Mehmet Sıddık Aşkın bizim eş başkanımızdır. Hakkari emek ve demokrasi özgürlük eşitlik alanında mücadele eden tüm kesimlerin coğrafyasıdır. Mehmet Sıddık Aşkın eş başkanımız milyonların eş başkanıdır. Kayyum bölgede coğrafyamızda ve son olarak Hakkari'de şu anda yapmak istedi. Bir halkın kimliğine, kültürünü ve tarihsel değerlerini yok saymaktır. Geçmişde de çökmedik bugünde çökmeyeceğiz. Tıpki rehberimiz Seyit Rıza’ gibi idama giderken ‘ biz sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedik bu bize dert oldu biz de size baş eğmedik bu da size derdi olsun’  diyoruz. Hakkari bizimdir” dedi. 

‘HALKA DÜŞMAN BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Emek Partisi İl Başkanı Ergin Tekin, kayyum politikalarına tepki göstererek, “ Nöbet eylemleri yapıyoruz burada emek ve demokratik ittifakı bileşenleri ve halkımız olarak. 31 Mart'ta yerel seçimler yapıldı ve bu yerel seçimlerden tek adam iktidarı zayıflayarak sonuç aldı.  Yıllardır ilk partiydi 2. sıraya düştü ve bütün ülkede özellikle bölgede adı etamesi okunmayan bir iktidarla karşı karşıya kaldık halklarımızla.  Bu seçimlerde gerekli cevabı aslında tek adam iktidarına AKP'ye vermiş olundu ama hemen ardından sizin de bildiğiniz gibi Van'da Kayyum atama çalışmasıyla uğraştılar ama Vanlı başta Van halkımız olmak üzere hem bölgede hem de ülkede gelen tepkiler sonucu bundan vazgeçmek zorunda kalan bir iktidarla karşı karşıya kaldık. Şimdi iki gündür Hakkari belediyesine kayyum atama çalışmaları sürüyor ve bugün ilk günden itibaren atanan ve gözaltına alınan eş başkanımız bugün cezalısı hızlı bir şekilde ne hikmetse verildi. Halka ceza vermeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Mesele Kürt meselesi olunca tamamen terör endeksli bakan bir iktidarla karşı karşıya kalıyoruz. Seçim sonrası yumuşamadan bahseden normalleşmeden bahseden bir iktidar vardı, kamuoyunu böyle oyalayan bir iktidar vardı. Aslında kendi normalleşmesine dönen bir iktidarla karşı karşıya kaldık. Kayyum ataması yapacaksın ekonomik olarak baskıları arttıracaksın işçileri emekçileri zor duruma düşüreceksin demokrasi talebinde bulunanlara cezalar yağdıracaksın, Kobani davasında cezalar yağdıracaksın, gezi davasına cezaları yağdıracaksın bir yandan sandıkta çok çıkan sonuca razıyım diyeceksin ama bunun tersini yapacaksın. Hakkari Dersimdir, Dersim Hakkari’dir, Hakkari belediyesi de halkındır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kitle oturma eylemi başlattı.

Editör: Mehmet Zafer Ağar