Nazımiye ilçesindeki ziyaretinin ardından kent merkezine gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Partililer tarafından karşılanan Özel, daha sonra kent meydanında açıklamalarda bulundu. Özel, Ali Mustafa Çelik'in seçimi almasıyla Tunceli'ye hizmet geleceğini belirtti.

 31 Mart yerel seçimlerinde güçlü adaylarının olduğunu belirten Özel, “Buraya Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkan Yardımcıları ile her birisi kalbi her zaman sizinle birlikte atan milletvekillerimizle, parti meclisi üyelerimizle, yüksek disiplin kurulu üyelerimizle birlikte geldik. Her sene olduğu gibi 9’uncu kez, 8’inci ölüm yıl dönümünde üstadımız, ustamız, konuşmayı, direnmeyi, mücadeleyi, söylediği sözün arkasında durmayı, bir kelime eksik konuşmamayı, bir adım geri atmamayı, bir santim eğilmemeyi öğrendiğimiz Kamer ağabeyimizin ölüm yıl dönümünde mezarı başında onu anmaya, ona rahmet, minnet duygularımızı ifade etmeye geldik. Onun memleketi, onu yetiştiren toprakların evlatları olarak, kabul buyurunuz. Her birinizi çok seviyoruz, ancak buraya üzerindeki bir selamı getirmek üzere geldiğimizi biliniz. Her sene biz buraya gelmeden önce Dersim’e Nazımiye’ye gelmeden önce, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’yla bir araya geliriz. Cumartesi günü bir aradaydık. Dersim’e, buraya bizlere bir talimatı olup olmadığını sorduk. En yürekten selam ve sevgilerini yolladılar, kabul buyurunuz. Burada Ziya Kılıçdaroğlu da geldiler, bize ev sahipliği yaptılar. Yanı başımızdalar. Kendisine ve Kılıçdaroğlu ailesine yürekten teşekkür ediyorum. Böyle bir günde, soğuğa, yağmura aldırmadan ve bu şartlar altında partimize, onun kurucusuna, kurucu değerlerimize sahip çıkmak için bugün dosta güven, düşmana kaygı verdiğiniz için, bizimle birlikte olduğunuz için, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir yerel yönetim seçimi içindeyiz. Bu seçimlere Türkiye’nin 81 ilinde, bütün ilçelerde çok önemli bir iddiayla hazırlanıyoruz. Adaylarımız motive, örgütümüz motive, parti meclisimiz motive, milletvekillerimiz motive, her birimiz sahaya çıkmak ve bu seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarılı, sosyal demokrat, sosyal belediyeciliğini, temiz belediyeciliğini, yeşili doğayı seven, koruyan, doğaya ihanet etmeyen, kente ihanet etmeyen, kentin değerlerini savunan, kentin değerlerine sahip çıkan, yönettiği kentlere değer katan belediyecilik için, Türkiye’nin dört bir yanında bir birinden kıymetli adaylarımız var” dedi.

‘DEM PARTİ İLE GÖZLER ÖNÜNDE İLİŞKİ İÇİNDEYİZ’

Dersim'de DEM Parti, EMEP, SMF, TİP ve Partizan seçim ittifakı kurdu Dersim'de DEM Parti, EMEP, SMF, TİP ve Partizan seçim ittifakı kurdu

Konuşmasında emeklilerin 10 bin lira ile geçinemediğini belirten Özel, “Bir yandan da iktidar partisinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan işi gücü bırakmış, Cumhuriyet Halk Partisi ile uğraşıyor. Sürekli tutturmuş, Dem, Dem, Dem diyor. Buradan açıkça söylüyoruz. Meclisteki grubu bulunan hiçbir siyasi parti ve bu milletten oy alan hiçbir siyasi parti, bizim gözümüzde şeytan değildir. Randevu istediler, verdik, geldiler görüştük. Seçimlerini yaptılar, tebriklemeye, hayırlı olsun ziyaretine gittik. Şuradan ilan ediyoruz ki, bizim DEM partisi ile Tayyip Bey istemiyor diye ilişkimizi koparacak kadar seçmenine saygısız değiliz. Ama yine buradan ilan ediyoruz ki, DEM partisi gözünüzün önünde, ne ilişki kuruyorsak, onu kuruyoruz. Yani kapalı kapılar ardında konuşuyorlar, gizli anlaşmalar yapıyorlar, şunu yapıyorlar, bunu yapıyorlar, bunların hepsi Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim yalanından ibarettir. DEM Parti resmi bir partidir, her parti gibi gözler önünde ilişki içindeyiz. Ama Recep Tayyip Erdoğan, her gün DEM diyorsun da, her gün zam yapıyorsun. Milletin derdi DEM değil, senin yaptığın zam, zam, zam. Buradan, buradaki bütün emekliler adına, Tunceli’den, Dersim’den, bütün Türkiye’deki emekliler adına sesleniyoruz. En düşük emekli maaşı, Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde 1,5 asgari ücretti. Bugün 0,55 asgari ücret. 10 bin lira, asgari ücretin yüzde 0,55 durumunda. Oysa hak edilen asgari ücret, eski hesapla 25 bin lira. Biz diyoruz ki, ilk adım olarak en düşük emekli maaşı, 1 asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır. O da 17 bin liradır. 10 bin liralık sefalet ücretini kabul etmiyoruz. Bütün Türkiye’de bunu dile getirmeye devam edeceğiz. Buradan sizlerden hangi siyasi görüşte olursa olsun, hangi mezhepten, inançtan olursa olsun, bütün emeklilerimiz için artık o 10 bin lira uygun gördüğü, dayattığı, reva gördüğü 10 bin lirayı reddediyoruz. Milletvekillerimiz mücadele edecekler, en az 1 emekli maaşı, 1 asgari ücret olana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

'KAYBEDECEK TEK BİR SANİYEMİZ YOK'

CHP Tunceli Belediye Başkanı Ali Mustafa Çelik ise kent sakinlerinin hizmete hasret kaldığını belirterek, "Tunceli; doğası, insanı, çağdaş yaşam tarzı, değerleri ve kültürü ile özel bir kenttir. Son yıllarda yaşanan ekonomik zorluklar ile beraber artan işsizlik ve yoksulluk; kentimizin sürekli göç vermesine sebep olmaktadır. İnsanlarımız dışarıya gittikçe kentimizin özgün sosyokültürel dokusu bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak suç gidenlerde değil; gençlerimize umutlu ve güvenli bir gelecek sunamayan yönetimlerdedir. Biz, yoksulluğa mahkum edilen halkın çocuklarının doğduğu topraklardan koparılmalarına seyirci kalmayacağız! Yaşanan bu hazin tabloyu tersine çevirmek için dersim sevdalıları, aydınlarımız ve kurumlarımız ile işbirliği içerisinde kentimizi yeniden bir cazibe merkezi haline getirmek adına atacağımız adımlar hazır. Yapacağımız ilk iş, bu kente yeni bir ekonomik kalkınma ve kent vizyonu kazandırmak olacak. Belediyecilik Anlayışımız Belediye doğumundan vefatına kadar insana en yakın olan devlet kurumudur. Bunun bilinciyle; sosyal demokrat değerler ve ilkeler ışığında hizmet belediyeciliği yapacağız. Şeffaf, katılımcı ve kamucu bir anlayışla hareket edeceğiz. İnsana değer vereceğiz, halka saygılı olacağız, herkesi kucaklayacağız, destekleyici ve kolaylaştırıcı olacağız. Çevre duyarlılığı içerisinde; çağdaş, yaşanabilir, mutlu bir kent yaratacağız. Kurumlar, STK’lar, aydınlar, sanatçılar, akademisyenler, muhtarlar ve Tunceli sevdalısı dostlarımız ile işbirliği içerisinde hem ilimizin kalkınmasını sağlayacak hem de ihtiyacı olan insanların yanında olacağız. Çocuk okula aç mı gidiyor? O evde kazan nasıl kaynıyor? Bunların hepsini göreceğiz ve vatandaşlarımızın her sorununda yanında olacağız. Temel belediyecilik hizmetlerinin ötesinde başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere eğitime ve eğitim kurumlarına, kadınlarımıza ve yaşlılarımıza özel bir önem vererek destek olacağız" dedi.