Dersim’de bir süredir Türkiye gündeminde tartışılan Dem Parti ile Sol İttifak içinde yer alan Emek Partisi ve SMF içinde yer aldığı ittifak görüşmeleri var. 31 Mart yerel seçimleri öncesi, EMEP ile SMF seçime ortak gireceğini, DEM Parti ile yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığını açıkladı. DEM Parti Dersim İl Örgütü ise yaptığı açıklamada merkezden kendi adaylarıyla seçime gireceğini açıklamıştı. Daha sonra genel merkez düzeyinde yapılan açıklamarda 3 partinin ittifak yapacağı paylaşıldı.

GÖRÜŞMELER YAPILDI

DEM Parti kendi adayıyla yol yürüyecek: Adayda ön seçimle belirlenecek DEM Parti kendi adayıyla yol yürüyecek: Adayda ön seçimle belirlenecek

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti), Emek Partisi (EMEP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) yöneticilerinin bugün akşam saatlerinde yaptığı görüşmede, kentte geniş bir ittifakın kurulmasının kesinleştiği belirtildi. Yapılan görüşmelerde merkezde DEM Parti’nin eş başkan adayları, Mazgirt, Hozat ve Ovacık ilçelerinde SMF’nin göstereceği adayın, Pertek ilçesinde ise Emek Partisi’nin göstereceği adayın, Pülümür, Nazimiye ilçesi ve Akpazar beldesinde ise DEM Parti’nin adayının desteklenmesi kararı alındığı öğrenildi. Ayrıca, il merkezinde memur kadrosundan olacak olan belediye başkan yardımcısının da EMEP’e verileceği bilgisine de ulaşıldı.

ADAYLAR TANITILACAK

Yarın, Grand Şaroğlu otel de yapılacak ön seçimde DEM Parti’nin merkez adayı belirleneceği, ittifakın da pazartesi günü düzenleyecekleri halk toplantısı ile ilçe adaylarını kamuoyuna duyuracağı öğrenildi.