Halkların Demokratik Partisi(HDP) Dersim İl Örgütü, Sütlüce köyü yakınlarında yapımı planlanan katı atık tesisi ile ilgili meclis oylamasında belediye başkanı yer değişikliği talebini oylamaya sunmadığını belirterek açıklama yaptı.

Merkez belediye öncülüğünde, 7 ilçenin belediyesinin Avrupa Birliği'nin (AB) de fon desteğiyle Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana yapımı planlanan 'Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi' le ilgili geçtiğimiz günlerde belediyenin projeden çekilmesine ilişkin meclis oylaması yapıldı. Oy çokluğuyla projeye devam edilmesi yönünde karar çıkınca köylülerle belediye başkanı ve meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı. Daha sonra da bazı köylüler HDP İl Örgütü Binası önüne yürüyerek, HDP aleyhine sloganlar attı.

Yaşanan bu durum sonrasında Halkların Demokratik Partisi(HDP) Dersim İl Örgütü, parti binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. HDP Milletvekili Alican Önlü, parti yönetimi ve belediye meclis üyelerinde bulunduğu basın toplantısını HDP Dersim İl Örgütü Eş Başkanı Nazlı Çelik okudu.

‘BELEDİYE BAŞKANI YER DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİNİ OYLAMAYA SUNMADI’

İl Başkanı Nazlı Çelik, belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun, tesisin yer değişikliğiyle ilgili önergeyi oylamaya sunmadığını belirterek, “İlimizde uzun süredir devam eden katı atık arıtma tesisine ilişkin tartışmalara ve gelişen olaylara ilişkin açıklamamızdır. Hepimizin bildiği gibi çöplerin vahşi depolama yöntemi ile depolanması nedeniyle binlerce dönüm arazimiz kirlenerek yok olmuştur. Atık sular yeraltı sularına karışmaktadır. Bu durum hava ve çevre kirliliği yaratmaktadır. Bu nedenle Katı atık arıtma tesisi ilimizin en temel ihtiyaçlarındandır. Bu ihtiyaçtan dolayı bu proje ortaya çıkmıştır. Arıtma tesisinin ihtiyaç olduğu ve yapılması gerektiği herkesin ortak fikridir. Ama yapılması düşünülen yer konusunda bölge halkının itirazları vardır. 15 gün önce köylülerden oluşan bir heyet partimizi ziyaret ederek yer değişikliği konusunda destek istemiştir. Biz de başından beri söylediğimiz gibi projenin olması gerektiğini, iptal konusunun bizim açımızdan kabul edilebilir olmadığını, yer değişikliği yetkisinin Dersim Katı Atık Birliğinde (DER-KAB) olduğunu belirttik.  Projenin yerinin değiştirilesine yönelik bir önerge verilmesi halinde destek verebileceğimizi kendilerine söyledik. Fakat Köylüler adına Belediye meclisine gelen önergede projenin iptali anlamına gelen “DER-KAB dan” çekilme maddesi eklenmiştir. Belediye başkanı da yer değişikliği talebini oylamaya sunmamış, Sadece DER-KAB’dan çekilme maddesini oylamaya sunulmuştur. Dersim’in çıkarlarını her şeyin önünde tutan partimiz, ilimiz için önemli olan bu projenin iptal edilmesini kabul etmemiş bu nedenle de Belediye Meclis üyelerimiz hayır oyu vermişlerdir” dedi.

OYLAMADAN SONRA BİR GRUBUN PARTİMİZ HDP YE YÜRÜMESİNİ KINIYORUZ

Meclis toplantısından sonra bazı kişilerin parti binasına yürümesini kınadıklarını belirten başkan Çelik, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Meclis görüşmesi sonrası belediyede yaşanan küfürleşme ve şiddet girişimlerini kabul etmiyoruz. Oylamadan sonra bir grubun partimiz HDP ye yürümesini kınıyoruz. Öncesinde bazı kişilerin sorumluluk alanı olmadığı halde içişleri bakanı Süleyman Soylu ile görüşerek partimizi ve projeyi kriminalize etmesini maksatlı bir girişim olarak görüyoruz. Bilinmeli ki; Dersim Katı Atık Birliğinin oluştuğu dönemde Merkez belediyesi, Ovacık, Mazgirt, Pülümür ve Nazimiye belediyelerinden oluşmuştu. Birlik oluşumundan sonra Avrupa birliği hibe fonuna müracaat edilmiş ve mali destek konusunda destek alınmıştı.  Proje için yer çalışmaları esnasından resmi kurumlardan oluşan bir teknik heyet çalışma başlatmıştır. Dersim’in fiziki koşullarında proje kriterlerine uygun alan bulmakta zorlanılmış ve mevcut alan belirlenmiştir. Proje hazırlanma çalışmalarının son aşamaya geldiğinde belediyemize kayyum atanmıştır. Kayyum sürecinde Hozat, Pertek ve Çemişgezek belediyeleri DER-KAB birliğine ve projeye dahil edilerek kapasite artırımı nedeniyle proje revize edilmiştir. Kayyum döneminde yeni ÇED süreci başlatılmıştır. Yer değişikliği konusu ise 5 CHP, 2 AKP ve 1 TKP  yönetiminde olan DER-KAB meclisinin işi ve yetkisindedir. HDP yerel yönetimlerde olduğu dönemlerde ekolojik kırımlara neden olacak projelere imza atmamıştır. Katı atık projesi ekolojik kırım değil, ekolojik kurtarım projesidir. Ancak Köylülerin yer değişikliği konusunda talebi de göz ardı edilecek bir talep olarak görülmemelidir. Gelinen aşamada projenin uygulanacağı Sütlüce bölgesinde yaşayan halkımızın yer değişikliği konusunda talebi vardır. Köylülerin projenin yer değişikliği talebi DER-KAB tarafından değerlendirmeye alınmalıdır. Bu talep Dersim Belediye başkanlığı tarafından DER-KAB yönetimine götürülmelidir. Yer değişikliği talebinin meclis gündemine gelmesi durumunda Belediye Meclis üyelerimiz üzerine düşen sorumluluğu yapmaya hazır olduğunu kamuoyuna duyururuz.”

Milletvekili Şaroğlu: “ Taş ocağı ziyaretgah bölgesini tehdit etmektedir” Milletvekili Şaroğlu: “ Taş ocağı ziyaretgah bölgesini tehdit etmektedir”