Kentin el değmemiş coğrafyası, endemik türdeki bitkilerin zenginliği ve az sayıda organize sanayi tesislerinin olmasıyla arıcıların tercih ettiği yükseklikleri 2 bin metreyi bulan alanlarda üretilen ballar Türkiye’nin en kaliteli balları arasında . 800 bal üreticisinin bulunduğu kentte, Tunceli Arıcılar Birliği tarafından yaptırılan analiz çalışmalarında, balın polen sayısının, ülke standartlarının 3 katı fazla ve kayıtlarda olmayan 13 polen türünün olduğu belirlenmişti. 

EMEP‘ten ‘Nakba’ açıklaması: İsrail’le askeri, diplomatik bütün ilişkiler kesilsin EMEP‘ten ‘Nakba’ açıklaması: İsrail’le askeri, diplomatik bütün ilişkiler kesilsin

Yapılan çalışmalar sonucunda Tunceli Munzur balı, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi aldı. Tarım ve Orman İl Müdürü Yavuz Suat Pala, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Munzur balı için verilen coğrafi işaret tescil belgesini vali Bülent Tekbıyıkoğlu’na makamında taktim etti. Konuyla ilgili vali Tekbıyıkoğlu, “ Endemik bitki zengini yöremizin en kıymetli ürünlerinden Tunceli balını “Munzur Balı” adı altında Coğrafi İşaretini tescil ettirdik. Hayırlı olsun” dedi.