banner14

Barodan Dink açıklaması: Unutmadık, unutturmayacağız

Tunceli Barosu, 19 Ocak 2007 yılında katledilen Hrant Dink ölümünün 15. yılında açıklama yaptı.

Gündem 19.01.2022, 16:43
145
Barodan Dink açıklaması: Unutmadık, unutturmayacağız

SERHAT OZAN YILDIRIM

Gazeteci Hrant Dink, 15 yıl önce Agos Gazetesi'nin eski merkezinin bulunduğu Osmanbey'deki Sebat Apartmanı önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Tunceli Barosu Yönetim Kurulu, Hrant Dink’in ölüm yıl dönümünde açıklama yaptı.

Baro tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“ Gazeteci, insan hakları savunucusu Hrant Dink 19 Ocak 2007 tarihinde, genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesi önünde katledildi. Dink’in öldürülmesinin ardından geçen 15 yıla rağmen sorumlular hala ortaya çıkarıl(a)mamıştır. Sorumluların korunmasının nedeni bu konuda bağımsız, etkili ve kapsamlı soruşturmanın yürütülememesi, yani uygulanan cezasızlık politikası olmuştur.Irkçılığın ve ayrımcılığın olmadığı bir toplumda barış içinde yaşamak için nefret söylemini ortadan kaldırmanın hepimizin sorumluluğu olduğunu biliyoruz.

Hrant Dink’in son yazısı ;

“Tıpkı bir güvercin gibiyim... Onun kadar sağıma soluma, önüme arkama göz takmış durumdayım. Başım onunki kadar hareketli... Ve anında dönecek denli de süratli. Evet kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim, ama biliyorum ki bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz. Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında dahi yaşamlarını sürdürürler.”

Hrant; ''3 dil biliyorum Türkçe, Kürtçe, Ermenice. Benim içimde hiçbiri kavga etmiyor, barış içinde yaşıyorlar'' demişti. Katledilişinin 15. yılında Hrant Dink’i sevgi ve özlemle anıyoruz.”

Yorumlar (0)
24
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 10691 1785
Bugün 2508 852
Toplam 7268607 227123