Almanya’da ormanlık alanda cesedi parçalanmış şekilde bulunan terzi Kazım Tatar(56)’ın cenazesi memleketi Dersim’de düzenlenen cenaze töreniyle gözyaşları arasında toprağa verildi.

Almanya’nın Moers kentinde terzi dükkanı işleten Dersimli Kazım Tatar(56), yaz tatilinde memleketi Dersim’e geldi. 12 Eylül’de Türkiye tatilinden döndüğünden bu yana kayıp olan Kazım Tatar’ın terzi dükkanının camına ‘uzun süreli olarak İsviçre’ye gittiğine’ dair asılan not dikkatini çekmişti. Kayıp Tatar’ın kaybolduktan 3 hafta sonra, 7 Ekim’de evinde yangın çıkması ise polisler tarafından “katil ya da katillerin delilleri yok etme çabası” olarak değerlendirildi. Tatar’ın evinde yapılan incelemelerde ‘kanlı bir cinayete’ dair ipuçlarına ulaştıklarını belirten Duisburg polisi, cesedin parçalara ayrılmış olabileceğinden şüphelendiklerini aktardı. Tatar’ın akıbetini araştıran polis, Tatar’ın cinayete kurban gittiği şüphesiyle hazırladığı afişleri kentin her noktasına astı ve savcılık olaya ilişkin bilgi sağlayacak tanıklara 3 bin Euro ödül verileceğini açıkladı.

TATAR'IN CANSIZ BEDENİ PARÇALANMIŞ BİR ŞEKİLDE ORMANDA BULUNDU

Moers şehrinde polis ceset ve iz bulma köpekleriyle yapılan aramada Kazım Tatar’ın parçalanmış cesedi ormanlık bir alanda gömülü olarak bulundu. Yapılan otopsi de cesedin iki ayı aşkın bir süredir aranan Kazım Tatar’a ait olduğu kesinleşti. Kazım Tatar için yürütülen soruşturmada Duisburg polisi ve Kleve-Moers başsavcılığı ortak bir açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamada, 21 Kasım tarihinde Moers ve Neukirchen-Vluyn’de 4 ayrı adrese ve bir işyerine baskınlar düzenlendi. Aramalarda 3 ayrı araç ve (aranan) gri bir Audi Q4 ile birkaç veri taşıyıcı ve cep telefonlarına el konulduğu aktarıldı.

TATAR’IN OĞLU VE BİR ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Cipin arkasındaki ölü domuzu köydeki sahipsiz köpekler için taşımış Cipin arkasındaki ölü domuzu köydeki sahipsiz köpekler için taşımış

Bulunan deliller ve çok sayıda tanık ifadesi sonucu zanlının dairesindeki izlerin değerlendirilmesi ışığında Duisburg Cinayet Masası öldürülen Kazım Tatar’ın 20 yaşındaki oğlunu Moers’teki evinde ve 48 yaşındaki bir tanıdığını da güçlü şüphe nedeniyle Neukirchen-Vluyn’da gözaltına aldı. Gözaltına alınan Kazım Tatar’ın oğlu ve bir şüpheli İfade işlemlerinin ardından cinayet şüphesiyle tutuklandı.

CENAZESİ MEMLEKETİNE GETİRİLDİ

Ormanda parçalanmış bir şekilde cenazesi bulunan Kazım Tatar’ın cenazesi, sabah saatlerinde memleketi Dersim’e getirildi. Tunceli Cem Evi’nde düzenlenen törene kardeşleri, yakınları ve bir çok vatandaş katıldı.  Cemevi'nde düzenlenen cenaze töreninde dua okumasından sonra helallik alındı. Cenaze töreninde yakınları göz yaşlarına hakim olamazken sık sık sinir krizleri geçirildi.

Cenaze erkanından sonra Kazım Tatar’ın cenazesi Aktuluk Mahallesi’nin yakınlarında ki Solhum mevkiine götürülerek burada toprağa verildi.