Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli milletvekili adayı Hüsniye Karakoyun, sabah saatlerinde il örgütü ve partililerle CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi olan Nazimiye ilçesine giderek seçim startı verdi. Seçim startının ilçede verilmesinin ardından toplanan grup, Ramazan köyüne giderek CHP Tunceli eski milletvekili Kamer Genç’in mezarına giderek mumlar yaktı.

Hakan Özer, seçim vaatlerini açıkladı Hakan Özer, seçim vaatlerini açıkladı

Daha sonra konvoy eşliğinde şehre giriş yapan aday Hüsniye Karakoyun,  Behice Boran caddesi üzerinde oluşturduğu seçim bürosunu düzenlenen törenle açtı. Büro açılışına, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, ilçe belediye başkanları, CHP il ve ilçe örgütleri, belediye meclis üyeleri, sandık müşahitleri ve partililer katıldı. Büro açılışında kurdeleyi, aday Hüsniye Karakoyun, Milletvekili Polat Şaroğlu ve il başkanı Hıdır Mercan kesti.

'KILIÇDAROĞLU'NU CUMHURBAŞKANI YAPMAK HEPİMİZİN HAYALİ'

Açılışın ardından konuşma yapan Karakoyun, işsizlik ve göç sorununa vurgu yaparak “ Sevgili Tuncelililer, Kalanlılar, Mamekililer kendinizi nasıl tanımlıyorsanız hepsi kabulümüz. Hepsi bu toprakların insanları. Bugün seçim bürosunu açtık hepimize hayırlı olsun. Sayın genel başkanımız 13’üncü cumhurbaşkanlığına yürüyen sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğduğu topraklardayız. 14 mayıs için sözü vardı. İlmek ilmek ve sabırla ördüğü yüzde 90’ını tamamladığı 14 Mayıs’ta da inşallah kendisini cumhurbaşkanı olarak göreceğiz. O gün gökyüzüne daha aydınlık ve berrak bakacağımız bir ülkeye hazırız. Hepinizin burada olması çok kıymetli ama aynı zamanda biz sizlerin oylarınıza da talibiz. Doğduğu topraklardan cumhurbaşkanı çıkarmak bizim en büyük hayalimiz. Bu hayali gerçekleştirmek için hepinizin desteğine ihtiyacımız var. İşsizlik var göçler veriyoruz. Ben 20 yıldır bu şehirde gazetecilik yapıyorum. Yakın zamanda ‘hane hane göçüyoruz’ başlığıyla haber yapmıştım. Kanada’ya özellikle göçler yoğunlaştı. Biz sadece şimdi göçmedik. 80’li, 90’lı ve 2000’li yıllarda göçtük. Çünkü doğduğumuz topraklarda doymamıza izin verilmiyor. Kılıçdaroğlu’nun söylediği ‘zenginlik ve farklılıklarımız vücut bulacak’ söylemi gerçek olacak. Biz bu zenginliklerimizle barışmayı öğreneceğiz. Şimdi en çok okuyan kentten insanlarımızın iyi yerlere gelmemiş olmasının acısını yaşıyoruz. Hak ettikleri yere gelmek için kimliğinde yazan o Tunceli ibaresinden dolayı yaşadıkları o çaresizliğin son bulacağı bir tarih 14 mayıs” dedi.

‘TARIMDA BİTTİ HAYVANCILIKTA BİTTİ’

Tarım ve hayvancılığın geçmiş dönemde kentte geçim kaynağı olduğunu ve şuanda ülke genelinde bittiğini söyleyen Karakoyun, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Adalet duygusundan elimizi çektik. Son 10 yıldır özellikle adaletin bağımsızlığının kalmadığı üzerine insanların kaygıları var. Bize geçtiğimiz dönemlerde öğretmenlerimiz bize ‘Tunceli’nin geçim kaynakları nelerdir’ diye sorardı. Bizde tarım ve hayvancılık derdik. Bugün bu ülkede tarım da bitti hayvancılıkta. İşsizlik tek haneli rakamlara gelecekti ama patlama yaşadık. Arkadaşlar biz bu toprakları çok seviyoruz, göçerken de hayallerini burada bırakıyor insanlar. Onlar geri gelsin diye uğraşacağız. Bir vekil hakkımızı kaybetmiştik göçlerden dolayı. O vekil hakkımızı da geri alacağız. Gerçekten 15 mayıs bizim için bir şölen olacak. Onun için sizden ricam bugün ayrışma günü değil bugün birleşme günü. Hep birlikte başarmak için sizin desteğinize ihtiyacımız var.”