Dersim merkez ve ilçe belediyeleri tarafından sütlüce köyü yakınlarında yapımı planlanan katı atık tesisine ilişkin Dersim Belediyesi’nin projeden çekilmesine ilişkin meclis oylaması yapıldı. Oy çokluğuyla projeye devam edilmesi yönünde karar çıkınca köylülerle belediye başkanı ve meclis üyeleri arasında arbede çıktı. Arbedede, köylüler sık sık ‘başkan istifa’ sloganları attı.

Dersim Belediyesi öncülüğünde 7 ilçenin belediye başkanları tarafından Avrupa Birliği'nin de fon desteğiyle Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana yapımı planlanan 'Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi' projesine köylüler, 55 bin ağaç kesileceği ve doğanın tahribata uğrayacağını belirterek, projenin yerinin değişmesi yönünde mücadele etmeye başladı. Geçtiğimiz hafta belediye HDP,CHP ve EMEP meclis üyelerin imzasıyla, ‘belediyenin katı atıktan geri çekilmesi’ belediyenin meclis gündemine alındı.

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen köylüler, ellerindeki döviz ve pankartlarla belediye binasına yürüyüş gerçekleştirdi ve meclis toplantısına katıldı. Meclis üyeleri ve Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da toplantı salonunda hazır bulundu. Tek gündem maddesini okuyan Başkan Maçoğlu, konuşma yapılmadan konuyu oylamaya taşıdı. CHP ve EMEP üyesi 6 kişi projenin iptal edilmesi yönünde oy verirken, TKP ve HDP üyesi 9 kişi de devam edilmesi yönünde oy kullandı. AKP'li tek meclis üyesi de oylamaya katılmadı. Oy çokluğuyla belediye projeden çekilmedi. Maçoğlu oylamadan sonra dışarı çıkmak isterken köylüler su dolu pet bardak ve ellerindeki dövizleri ona doğru fırlatarak tepki gösterdi. Köylüler ile belediye yönetimi ve meclis üyeleri arasında arbede çıktı. Köylüler Başkan Maçoğlu’nun makamındaki katta toplanarak ‘Başkan istifa’ sloganı attı. Daha sonra köylüler, hayır oyu veren HDP’lilere tepki göstermek için HDP Dersim İl Binası’nın önüne gelerek kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ifade eden sloganlar attı.

Köylüler adına açıklama yapan avukat Özgür Ulaş Kaplan, HDP’nin iradesiz tutum sergilediğini belirterek  “ Katı Atık Birliği’nin gerçekleştirilmesi için oluşturulan bir birlik var DERKAB adında. Bu birlikten de merkez belediye başkanlığının birlikten çekilmesi  yönünde meclis üyeleri önerge verdi. Bugün bu konunun görüşülmesi lazımdı. Meclis toplantısında belediye başkanı içeri girdi ve insanlara bir merhaba bile demeden çok kısa sürede arka tarafta yapılmış pazarlıklarında neticesine güvenerek doğrudan oylamaya geçti. Oylama neticesinde daha önce önergeye imza atmış HDP meclis üyeleri önergelerine, iradelerine, basına yaptığı açıklamalara sahip çıkmadılar ve önergenin redi yönünde oy kullandılar. Burada HDP, TKP meclis üyeleri red, CHP ve EMEP önergenin kabülü yönünde oy verdi. Bir konuda görüşünüz 3 günde nasıl değişir, pazartesi böyle bir önerge veriyorsunuz, Cuma günü böyle bir karar alıyorsunuz. Bu iradesizliktir, kapalı kaplılar ardından yapılan pazarlığın gün yüzüne çıkmasıdır” dedi.

Kaplan, EMEP'li ve CHP'li belediye meclis üyelerinin önergenin arkasında durduğunu söyleyerek "Bu mesele burada bitmiş değildir. DERKAB projenin gerçekleştirilmesi için toplantı yapacaktır. Bu birliğin içerisinde CHP'li 5 belediye bulunmaktadır. Kılıçdaroğlu yapmış olduğu açıklamalarda farklı alanlar bulunması gerektiğini söylemişti. Bunları bize dile getirdi. Eğer CHP'nin parti görüşü bu şekilde ise DERKAB'da ki 5 belediye başkanı da bu iradeye uygun davranırsa bu projenin bu alanda yapılmaması yönünde bir karar alabilir. Bizler DERKAB'da da demokratik haklarımızı kullanarak, taleplerimizi dile getireceğiz. Bu şekilde bir karar çıkması için çalışmalar yürüteceğiz” diye konuştu.

Kadınların 25 Kasım bildirisi dağıtması engellendi Kadınların 25 Kasım bildirisi dağıtması engellendi

Avukat Özgür Ulaş Kaplan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Çevre illerde ki meydana gelen olaylara baktığınızda yarattığı sonuçlar ortada. En son Bursa'da tepkiler oldu. Buna bizzat CHP'li milletvekilleri de katıldı. Yapılmak istenen proje Düldül Tepe ve ilgili mahallelere 2 km uzakta. Burada katı atık ayrıştırılırken yakma işlemi yapılacak. Bu yakma işlemi sırasında kimyasal gazlar havaya karışacak. Kanser vakaları artacak.”