Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe köyü mevkiinde köylüler kimliği belirsiz kişilerin ‘salep yumrusu’ topladığı ihbarında bulundu. İhbarın ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi tarafından 8 kişiden oluşan bir özel ekip kuruldu ve İl Jandarma Komutanlığı HAYDİ ekiplerinden destek istedi. Arazide günlerce devriye atan ekipler, yağmurlu yolda oluşan lastik izlerini takibe aldı. Takip sonucunda bir minibüse ulaşıldı. Aracın yakınlarında toplanmış salep yumrularına rastlandı. Araçtaki kişilerin kimlikleri alınarak cezai işlem uygulanırken, 2 kişi koşarak ekiplerden kaçtı. Ekipler, bölgede çok fazla kişinin salep yumrusu topladığı bilgisini dikkate alarak, kaçanların salep toplayan diğer kişilerin yanına gideceğini düşünerek jandarma ekiplerinden de destek isteyerek takip başlattı. Başka bir araca binen 2 kişinin arazide salep yumrusu toplayan kişilerle buluştuğunu tespit etti. Yapılan baskın sonrası araçta yapılan kontrolde birçok salep yumrusu toplandığı belirlendi. Toplamda 46 kilo salep yumrusunun ele geçirildiği operasyon sonrası 10 kişiye ‘biyolojik çeşitliliği tahrip etme’ suçundan 3 milyon 871 bin lira para cezası kesildi. Salep yumrularının ise tekrar ekiminin yapılacağı öğrenildi. Şüphelilerin, salep yumrularını toplama, ekipleri gördükten sonra kaçış ve yakalanma anları ise kameraya yansıdı.

Cumartesi Anneleri’nin 1000. hafta eylemine Dersim’den destek Cumartesi Anneleri’nin 1000. hafta eylemine Dersim’den destek

‘TUNCELi’NİN DOĞASINI SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ’

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Tunceli’nin ekosisteminin zenginliğini korumak için çalışmaların aralıksız süreceğini belirterek, “Tunceli bırakın Türkiye'yi dünyanın en güzel ve en zengin florasına sahip olan illerinden bir tanesi. Yapılan bilimsel tespitlere göre yaklaşık 264 tane endemik bitkimiz var ve bunların hepsini birer evladımız gibi koruma gayret ediyoruz ki şehrimiz de bunu çok önemsiyor. Şehrimizin çevre bilinci çevre bilinci oldukça yüksek. Tabii yerel hassasiyetlere dikkat eden valiliğimiz bu konuların üzerinde titizlikle duruyor. Doğa Koruma ve Jandarma HAYDİ birimlerimiz çok büyük bir hassasiyetle çalışmalar yürütüyor. Son günlerde yaşanan bir olay var. 112’ye düşen ihbarla olaya start veriliyor. Hem Milli parklar yetkililerimiz hem Jandarma timlerimiz salep kaçakçılığı yapmak üzere Mazgirt bölgesinde bulunan insanlara operasyon düzenleniyor. İlk olarak 5 kişi bu operasyonda ele geçirildi. Bunlara yaklaşık 4 milyon lira doğal yaşamı tahripten dolayı ceza yazıldı. Ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmelerden doğan idari para cezası yetkimizi kullanarak dört milyon lira kadar esaslı bir cezayı kestik. Biz Tunceli'yi Tunceli'nin florasını, fayansını, yaban hayatını çok önemsiyoruz ve bu art niyetli insanlar da buradan uyarmak istiyorum. Tunceli'ye zarar vermeyin. Biz Tunceli'yi korumak için vatandaşımızla beraber buradaki yetkililerimizle görevli personelimizle beraber sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.