1971 yılında Milli Park ilan edilen Munzur Vadisi, 42 bin 674 hektarlık bir alanı kapsayan, zengin akarsu kaynakları, endemik bitki örtüsü ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yaban hayvanı çeşitliliğiyle bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekiyor. Ovacık ilçesine 10 kilometre uzakta bulunan gözelerden çıkan ve onlarca derenin suyuyla beslenen Munzur çayı, ilkbaharın renkleriyle birleşerek doyumsuz bir atmosfer oluşturuyor. Geçen yıl ağustos ayında göreve başlayan Vali Tekbıyıkoğlu, doğa ve motosiklet tutkusuyla dikkati çekiyor. Fırsat bulduğu zamanlarda motosikletiyle genellikle Munzur ve Pülümür vadilerini turlayan Tekbıyıkoğlu, el değmemiş güzellikler arasında vakit geçiriyor. Tekbıyıkoğlu ilkbaharın gelişiyle yeşile bürünen doğada, çektiği görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşarak motosiklet tutkunlarını şehre davet ediyor. Şehrin doğal alanlarını tanıtan Tekbıyıkoğlu, bölgeye daha çok yerli ve yabancı turistin gelip gezmesine vesile oluyor. 

Motor tutkunu olan vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Türkiye Motosiklet Federasyonu başkanı Bekir Yunus Uçar, Federasyon Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke ile kentte motosiklet organizasyonları yapmak için harekete geçti. Şehre gelen Türkiye Motosiklet Federasyonu başkanı Bekir Yunus Uçar, Federasyon Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, kentte motorsiklet ve ATV yarışları için Munzur Vadisi Milli Parkı’nda alanlar belirleyerek, organizasyon hakkında çalışmalara başladı.

Ulaşım sıkıntısı çeken Dersim’e Amed Belediyesi’nden hibe otobüs Ulaşım sıkıntısı çeken Dersim’e Amed Belediyesi’nden hibe otobüs

‘ 3 BÜYÜK ORGANİZASYON GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

Türkiye Motosiklet Federasyonu başkanı Bekir Yunus Uçar, kentte 3 büyük organizasyon gerçekleştireceklerini belirterek, “ Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak en fazla heyecan duyduğumuz, en fazla ilgi alaka ve gurur duyduğumuz bir organizasyonun hazırlığı içerisindeyiz. Motosiklet Federasyonu olarak Türkiye'de herkesin bulunamadığı, herkesin icabet edemediği davetlere icabet ediyor ve yerlere gidiyoruz. Biz burada saygıdeğer valimizin ki gerçek bir motosiklet tutkunu olması hasebiyle gönlümüzü fethetmiş bir kişi olarak bunun daveti üzerine Tunceli'ye birkaç defadır geliyoruz. Burada organizasyon yapabilme analizlerini gerçekleştirdik. Zaten Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı ender coğrafi güzelliklerine sahip bir lokasyonda, bir desinasyonda, bir turizm desinasyonunda olmamız hasebiyle gözümüz kapalı burada organizasyon yapmayı, sayın valimize taahhüt ettik. Kendisinin de himayelerinde burada üç büyük organizasyon gerçekleştiriyor olacağız. 27-30 Haziran tarihlerinde biz burada bir mototur gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin her yerinden binlerce motosikletçinin binlerce hobi amaçlı, sportif amaçlı, gezi amaçlı motosiklet kullanan motor tutkunlarının buraya akın ettiğini göreceğiz. Aynı şekilde motosiklet festivali ve kampı gerçekleştireceğiz. Olmazsa olmazımız federasyonumuzun sportif faaliyeti olan ve görsel zenginliği en yüksek branşımız olan Enduro ve ATV Şampiyonası'nı Tunceli'de gerçekleştireceğiz. Biz bu konuda sayın valimize minnettarız. Çünkü biz yerel yönetimlerimizin, mülki amirlerimizin desteği olmadan bütün spor branşları için de bu geçerlidir organizasyon yapmakta güçlük çeken bir noktada kalıyoruz. Hep bir yarım kalıyoruz çıkarıyoruz. Kaldı ki spor turizminin ülkemiz açısından ne kadar önemli ve ne kadar değerli olduğu da sizlerce de bilinen bir hakikat. Biz gittiğimiz yerlere katma değerli bir organizasyon götürme amacıyla, maksadıyla ve hedefiyle ve bu misyonla hareket ediyoruz ve bu moto tur ve  motosiklet festivali ve Türkiye Enduro ATV Şampiyonası inşallah burada yüz binleri bir araya getirecek. Tunceli'nin bu güzel doğasında gönlü güzel insanlarının kucak açtığı bu yörede yüz binleri bir araya getirecek bir organizasyon dizisiyle bir geleneği de aynı zamanda başlatmış olacağız. Sayın valimin de himayelerinde bu gelenek Tunceli'de spor turizmi ve spor organizasyonları ve ulusal organizasyonlar zincirinin de ilk halkası inşallah olacak. Ben tekrar tekrar huzurlarınızda sayın valime bizleri ve organizasyonumuzu ve Türk sporunu ve motor sporlarını himaye ettikleri için sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum. İnşallah çok güzel bir organizasyonda 27-30 Haziran tarihlerinde buluşmak üzere diyorum” dedi.

'TUNCELİ MOTORSİKLET SEVERLER İÇİN CENNET VİRAJARA SAHİP'

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Tunceli’nin doğasının önemine değinerek, “ Tunceli'de daha önce yapılmayan bir iş yapılmış olacak. Bir organizasyon yapılmış olacak. 27 ile 30 Haziran tarihleri arasında. Bu motosiklet festivalimizin içerisinde üç tane önemli organizasyon olacak. Bunun bir tanesi Türkiye Enduro Şampiyonası bir tanesi ATV Şampiyonası bir tanesi de bizim Tunceli Mototur Organizasyon’u.  Tabi festivalin içerisinde hem yerel sanatçılarda, hem ulusal sanatçılarda organizasyonumuzu zenginleştireceğiz. Bunu şu sebeple çok önemsiyorum. Biz başka kapalı spor organizasyonlarını önemseyebilirdik ama Tunceli'nin buna ihtiyacı var. Tunceli çünkü hiç kimsenin bilmediği bir şehir. Herkesin kenarından geçtiği, haberlerden dolayı hafızalarda kötü izler bırakılan bir şehir. Tunceli bu değil. Tunceli muazzam güzel virajlarıyla, doğal güzellikleriyle, Munzur Milli Parkı'yla, florasıyla, faunasıyla, Pülümür çayıyla görülmesi gereken bir şehir. Tabii motosiklet organizasyonunda özellikle şunu çok önemsedik. Motosiklet severler rafine zevkleri olan motosiklet kullanımlarının içerisinde tabipler, öğretim üyeleri, iş adamları, yüksek bürokratlar gibi büyük bir zenginlik de var. Biz işin açıkçası onları ilimize getirerek birer de Tunceli elçisi olmalarını arzu ediyor. Tunceli'yi görsünler, Tunceli'ye göz temas etsin. Tunceli hakkında Tunceli'nin kültürü hakkında malumat sahibi olsunlar ve bizim ilimizi dışarıda da birer temsilcisi olsunlar. Tunceli hakkında bir fikir üretsinler, bize tekliflerle gelsinler. Belki buraya bir turizm yatırımı gerçekleştirsinler diye. Bu rafine topluluğu ilimizde ağırlamak istiyoruz az önce söylediğim gibi daha önce yapılmayan bir işti ama bugün de ben çok büyük katkısının olacağını değerlendiriyorum. Hem ilimizin tanıtımı noktasında hem ilimizin gelişmesi noktasında önemli bir organizasyon. Şunu da belirtmek isterim. Tunceli motosiklet severler için bir cennet virajlarıyla panoramasıyla beraberiz” şeklinde konuştu.