banner14

Meclisten geçti: Toplu taşımaya zam geldi

Tunceli Belediye Meclisi, toplu ulaşıma zam talebi gündemi ile toplandı. Belediye Meclisi'nde alınan kararla toplu taşıma ücretleri sivil yolcuya 6 buçuk, öğrenciye ise 5 lira olarak belirlendi.

Yerel 01.07.2022, 16:18 01.07.2022, 16:25
713
Meclisten geçti: Toplu taşımaya zam geldi

SERHAT OZAN YILDIRIM

Tunceli Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda; toplu taşıma esnafının zam talebi görüşüldü. Atatürk Mahallesi Minibüsçüleri Kooperatifi Başkanı Hıdır Ağ, Cumhuriyet Mahallesi Minibüsçüleri Kooperatifi Başkanı Hasan Çakıcı ve İnönü Mahallesi Minibüsçüleri Kooperatifi Başkanı Hakan Gök yolcu taşımacılığı genel giderlerinin artması, yakıt giderlerine gelen zamlar nedeniyle fiyat tarifesinde değişikli talep etti.

PARTİLİLER GÖRÜŞLERİNİ BİLDİRDİ

HDP meclis üyesi Haydar Demir, talepleri olumlu bulduğunu belirterek "Minibüsçü arkadaşlar halkın içinde bir parçadır. Onların da haklarını korumamız lazım. Minibüsçü arkadaşların taleplerini destekliyorum. Bu talepleri olumlu buluyorum" dedi.

CHP meclis üyesi Berkay Gündoğan da HDP meclis üyesi aynı düşüncede olduğunu belirterek, "Bugüne kadar minibüsçü arkadaşların talebinin altında iyileştirmeler oldu. Ancak mevcut ekonomik durum göz önüne alındığında minibüsçü arkadaşların gerekçelerini anlıyoruz. Bu nedenle istedikleri ücretlere olumlu bakıyoruz" diye konuştu

Emek Partisi Grubu adına konuşan Yaşar Çiçek ise sorunun çözümünün ulaşım master planından geçtiğini belirterek "Burada akaryakıt fiyatlarını belediye meclisi belirlemiyor. Akaryakıt fiyatını merkezi iktidar belirliyor. Ancak yolcu taşıma rayiçlerini belediye meclisi belirliyor. Her türlü kaleme yüzde 300 yüzde 400 zam yapılıyor ancak memura işçiye yüzde 10 yüzde 20 zam veriliyor. Şimdi böyle bir dengesizlik var” şeklinde konuştu.

TKP’li meclis üyesi ve belediye başkan Yardımcısı Canan Ay, geçtiğimiz günlerde minibüsçülerin eylemini belediye üzerinden tamamlanmasını doğru bulmadığını ifade etti. Ay,  "Bu bir sistem sorunudur. Her ne kadar bu bir sistem sorunu olsa da halkın bir parçası olan minibüsçü arkadaşların maliyetlerinin karşılanmadığı aşikar. Ancak yakın zamanda 3 günlük bir boykot oldu. Bu boykotun bile belediye üzerinden tanımlanmasını doğru bulmadığımı ve eleştirdiğimi ifade etmek istiyorum" ifadelerine yer verdi.

HDP ve CHP minibüsçü esnafın istediği zamlı tarifeyi olduğu gibi kabul etti. TKP toplu taşımada sivil ücretin 6 öğrenci 4 buçuk lira olmasını istedi.Emek Partisi ise sivil ücretin 6, öğrenci ücretinin de 4 lira olmasını istedi. AK Parti sivil 5 lira öğrenci ise zamsız verilmeyerek 3 lira kalmasını önerdi. Böylelikle karar minibüsçü kooperatiflerinin talep ettiği şekilde kabul edildi ve toplu taşıma ücretleri sivil yolcuda 4 liradan 6 buçuk liraya öğrenci ise  3 liradan 5 liraya çıkmış oldu.

İmarla ilgili taleplerin ve sorunların toplantısının geçtiğimiz haftalarda yapılacağı öğrenildi.

Yorumlar (3)
Sidar 2 ay önce
Tunceli diğer doğu illerine göre çok ama çok pahalı, sanki Bodrum,Çeşme gibi turistik bir yermiş gibi hemen her şey pahalı. Diğer doğu illerinde de sanayi yok,iş yok ama bu denli pahalı değiller. Yazın bile sebzenin meyvenin en bol olduğu zamanda çevre illere göre çok pahalı Elazığ'da 3 lira olan şey Pertek'te 5 lira Tunceli'de 7-10 liraya satılıyor ayıp gerçekten ayıp. Köyden merkeze gelen dolmuş fiyatlarına bir göz atsalar iyi olur 25-30 lira olur mu ya bir köy servis ücreti
Hidir Demir 2 ay önce
"Toplumcu Belediyecilik" bu olmalı herhade!
Hic bir şehirde, toplu tasımacilikta ögrenci ücreti; tam ücretin % 77'si (=5,00TL / 6,50 Tl degildir. Kutlarım sizi!

Evet Tunceli İl merkezi ve ozellikle de Ovacık İlcesinde yemek-icmek basta olmak üzere Türkiye ortalamasinin cok cok uzerinde satıs fiyatlari var.
Bundan da ; bir elin parmakları kadar sayılabilecek sayıda az işletme sahibi , sevetlerine servet katıyor.
Çok ďüşündürücü bir durum.!...
muro zedung 2 ay önce
neye layıksanız onlarla yonetilirsiniz
25
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 12396 1828
Bugün 889 460
Toplam 7303704 227654