Kentte, Alevi geleneklerine göre 28 Aralık-13 Ocak arasında yeni yılın gelişi olarak yüzlerce yıldır kutlanan 'Gağan' geleneği, sabah saatlerinde başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bir araya gelen yüzlerce kişi, davul zurnayla esnafı gezip bağış topladı. Toplanan para, gıda ve kıyafetler, ihtiyaç kentteki ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

İHD: Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmayacağız İHD: Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmayacağız

Etkinlikte, davul zurnayla halk oyunları da sergilendi. Aleviler arasında 'Hak lokması' olarak adlandırılan lokma dağıtıldı ve hazırlanan yöresel yemekler Alevi Dedesi'nin duasının ardından yenildi. 

‘TOPLANAN BAĞIŞLAR İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILIYOR’

Yeni yılın karşılanması olarak adlandırılan Gağan’ın, dayanışma amacıyla kutlandığını belirten Dersim Belediyesi Kültür birimi yetkilisi Ali Mükan,” Gağan yüzyıllık kadim bir gelenektir. Yeni yıl geliyor geçmiş yılı geride bırakıyoruz. Kötülükler geride yani geçmiş yılda kalsın, bereket ve huzur gelsin diye lokmalar pay ediliyor. İnsanlar halaylar çekip  mutlu oluyor. Davul zurnalar eşliğinde esnaflar geziliyor. Toplanan bağışlar ise ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor” dedi.