Amed Büyükşehir Belediyesi, aldığı Meclis kararıyla 10 yıllığına belediye halk otobüsünü ulaşım sıkıntısı yaşayan Dersim halkına hizmet etmesi için belediyeye hibe etti.  Hibe edilen belediye otobüsü ile kentte gelen Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Serra Bucak, Dersim Belediye Eşbaşkanları Cevdet Konak ve Birsen Orhan, vatandaşlar tarafından Yer Altı Çarşısı önünde karşılandı. 

Burada konuşan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, Belediye Meclisi olarak düzenledikleri protokolle 10 yıllığına Dersim Belediyesine hibe ettikleri otobüsle geldiklerini ve Dêrsim halkı ile dayanışıyor olmanın mutluluğunu paylaştığını söyledi. Bucak, “Diyarbakır Belediyesi Eş başkanları olarak buradayız. Sevgili Doğan Hatun şu an burada değil ama sevgilerini gönderdi. 31 Mart'ta seçilen Dersim Belediye Eşbaşkanlarını tebrik ediyorum ve buradaki bileşen partilerin kazandığı bu mücadeleyi canı gönülden selamlıyorum. Önümüzdeki 5 yılın Dersim’e hizmet açısından şimdiden hayırlı olmasını çok verimli bir 5 yıl geçmesini diliyorum. 31 Mart seçimleri bu coğrafyada mücadele eden başka bir belediyecilik mümkün diyen halkın Belediyesi olmak isteyen toplumcu, eşitlikçi, çoğulcu belediyecilik yapabilmek mümkün diyen tüm belediyeler için önemli bir seçim dönemiydi. Bizler bu seçim döneminin önemli bir başarıyla atlattık. Ve bundan sonra da önümüzdeki 5 yıl sonra halklarımızın bize gösterdiği yol ile birlikte çoğulcu katılımcı halkımızla birlikte karar alarak yine halkımızı birlikte hizmet edeceğiz. Yine bu hizmetlerin şeffaf ve denetlenebilir olmasını sağlayarak önemli bir açık çalışmayı açığa çıkaracağız. Bugün buraya sadece Amed’ten selamlarımızı getirmedik Eşbaşkalarımızın Dersim halkı için bizden istediği bir adet belediye otobüsünde getirdik. Hazırladığımız protokol ile Meclis kararıyla bu otobüsü 10 yıl süreliğine Dersim halkının hizmetine getirmek bizi mutlu etti. Umuyoruz Bunun devamı Kadın kooperatifleri, Üretim kooperatifleri, Ekolojik çalışmaları ve benzeri pek çok çalışmayla sürdürebiliriz” dedi. 

Ardından konuşan belediye Eşbaşkanı Birsen Orhan ise seçimden önce de DEM Partili belediyeler ile dayanışacaklarını söylediklerini ve hibe edilen otobüsün somut olarak gerçekleştirdiğini belirterek, “Özellikle Ben Parti belediyeleri ile dayanışacağımızı seçim öncesinde de duyurmuştuk. Bugün özellikle Amed Büyükşehir Belediyesi bunu bize göstermiş oldu. Dersim halkı ve Belediyesi olarak Eşbaşkanlarımıza tüm Amed halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tekrardan hoş geldin diyoruz. 78 belediyemiz var, kaldı iki tane bunlardan biri Peri diğeri Hilvan. Eşbaşkanımız da ifade etti. 2 Haziran'da yapılacak olan seçimlerde bizim olanı tekrardan geri alacağız .Peri bizimdir. Her seferinde Kayyum korkusunu önümüze koydular ama somut olarak gördük her ne kadar o alanları talan etsellerde belediyelerimizi sadece ekonomik değil kültürel olarak da kadın kazanımlarımıza gençliğimize saldırsalar da belediyelerimizde milyon milyarlarca dolar borç bıraksalar da bugün Dersim Belediyesi ile olan bu dayanışma ve bu hediye çok değerli  kıymetlidir .Dolayısıyla Yılmayacağız hep çalışacağız. Peri bizim ve bizim kalacak” şeklinde konuştu. 

Kayıp olarak aranıyordu: Cansız bedeni bulundu Kayıp olarak aranıyordu: Cansız bedeni bulundu

Belediye Eşbaşkanı Cevdet Konak, getirilen belediye otobüsü ve Eşbaşkan Serra Bucak’ın ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konak, “Değerli arkadaşlar bizlerin 25 yıllık yerel yönetim geleneğinden geliyoruz. Yani 1978 Edip Solmaz'dan başlıyor. Bu süreç ve 2000'li yıllardan sonra da 22 yıldır toplumcu, demokratik, ekolojik belediyecilik pratiklerimizle bölgelerde görev yaptığımız her alanda halkımızla birlikte şeffaf katılımcı belediyecilik ruhunu pratiğini döküyoruz. Sadece Türkiye hakları değil, dünyadaki tüm ezilen haklar tarafından kabul görmüş. 2016 Kasım 16'sında Dersim Belediyesini de kayyım gasp etti.12 yılda demokratik toplumcu belediyecilik pratiğimizin açığa çıkarttığı tüm kazanımları yağmaladılar. Geçen hafta çıkan tahliye olan geçmiş dönem Amed  Belediye Eşbaşkanımız Sayın Gülten Kışanağı’da ,Nurhayat Altını’da buradan selamlıyor saygılarımızı gönderiyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Konuşmanın ardından Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, belediyeyi ziyaret ederek eş başkanlarla hibe edilen otobüsün protokolünü imzaladı. 

Editör: Mehmet Zafer Ağar