Cumartesi Anneleri’nin 1000 haftadır İstanbul Galatasaray Meydanı’nda sürdürdüğü eyleme Dersim’den de destek verildi. İnsan Hakları Derneği Dersim Şube tarafından yapılan eyleme Dersim Belediye Eş Başkanları Cevdet Konak ile Birsen Orhan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak da katıldı. 

‘1000 HAFTADIR HİÇ DİNMEYEN BİR ACIYLA BURDAYIZ’

Bugün 1000. kez aynı derin acı ve aynı ısrarla bir araya geldiklerini belirten Sonbahar şunları söyledi: “Biz Cumartesi Anneleri/ İnsanlarıyız. Anneyiz, babayız, eşiz, kardeşiz, evladız, yeğeniz, torunuz. Devletin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan sevdiklerimizden bir daha haber alamadık. Ya aylar, uzun yıllar sonra ‘kimliği meçhul kişi’ olarak gizlice gömüldükleri kimsesizler mezarlığında ağır işkence izleri taşıyan bedenlerine ulaştık ya da hiçbir iz bulamadık. Onlardan geriye sadece isimleri ve kucaklarımızdaki fotoğrafları kaldı.”

Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanması ardından Dersim’de  'nöbet eylemi' başladı Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanması ardından Dersim’de 'nöbet eylemi' başladı

‘GALATASARAY BİZİM VE KAYIPLARIMIZIN SESİ’

“27 Mayıs 1995’ten beri, her hafta saat 12:00’de Galatasaray Meydanı’nda toplandık” diyen Sonbahar şöyle devam etti:  “Galatasaray bizim ve kayıplarımızın sesi oldu. Kimi zaman engellendik, kimi zaman yasaklandık. Şiddetle, zorla dağıtıldık kimi zaman. Gözaltında kaybedilen sevdiklerimize dokunamıyoruz ama her cumartesi onların resimlerini gururla taşıyoruz. Mezarlarına çiçek koyamıyoruz, ama her cumartesi onlar için Galatasaray Meydanı’na bir karanfil bırakıyoruz. 1000. haftamızda bir kez daha ilan ediyoruz: Sevdiklerimizi bulana kadar onları aramaktan vazgeçmiyoruz, vazgeçmiyoruz, vazgeçmiyoruz.”

Açıklamanın ardından açıklamaya katılanlar oturma eylemi gerçekleştirdi daha sonra da alandan ayrıldı. 

Editör: Mehmet Zafer Ağar