6 Mayıs 1972'de idam edilen 68 kuşağı gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın anması için Emek Partisi (EMEP) Dersim il örgütünün çağrıda bulundu. Çağrı üzerine HDP Dersim milletvekili Alican Önlü, Ovacık Belediye başkanı Mustafa Sarıgül, HDP, Yeşil Sol Parti, CHP, ESP, SMF, Partizan ve KESK’e bağlı sendikaların şube başkanlarının da aralarında bulunduğu kalabalık Sanat Sokağın’da bir araya geldi. Kitle,sloganlar eşliğinde Seyit Rıza Meydanı'na kadar yürüdü. Grup, yürüyüş sırasında Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın resimlerinin yer aldığı büyük bir afiş taşıdı. 

‘EMPERYALİZME İŞ TUTMAK ANTİ EMPERYALİZM DEĞİLDİR’

Açıklamada konuşan EMEP il başkanı Ergin Tekin 6 Mayıs gününün Denizlerden önce ve sonra yaşamını yitiren devrimcilerin anıldığı bir güne dönüştüğünü söyleyerek “6 Mayıs. Devrim ve sosyalizm mücadelesinden bilinçlerimizi yenilediğimiz, mevzilerimizi giderek büyüttüğümüz gündür 6 Mayıs” diye konuştu. Her 6 Mayıs yaklaştığında, çeşitli çevrelerin ve iktidar sahiplerinin anti emperyalist olduklarını iddia ettiklerini söyleyen Tekin “Öyle bir hal aldı ki ‘Denizler yaşasaydı şu anda yanımızda olurdu’ demeye bile getirdiler cümlelerini. Sahte emperyalistlerin sesleri bugünlerde yükselmeye devam ediyor. Siyasi hayatının büyük kısmını emperyalizmle mücadele ederek geçirdiğini söyledi Erdoğan. DSP genel baş efendisi ne dedi peki? ‘Denizler yaşasaydı AKP’ye oy verirdi’ dedi. Çünkü ABD’ye karşıtlıklarından böyle yaparmış dedi. Denizleri istismarda en tepe noktaya çıktılar! Baştan söyleyelim emperyalizme iş tutmak anti emperyalizm değildir! Açıkça işbirlikçiliktir. Bunun ötesi yoktur” dedi. 

‘MİLYONALRCA YUSUF, HÜSEYİN, DENİZ TEK ADAM DÜZENİNE SON VERECEK’

Tekin, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Denizler yaşamış olsaydı tamamen onların karşısında olurlardı. İşçi mücadelesini, sınıfın iktidarını yükseltmek için uğraşırlardı çabalardı. Şunu iyi bilin ki Denizler fiziken aramızda olmayabilirler. Ama Denizlerin miras bıraktığı milyonlarca Deniz, milyonlarca Hüseyin, milyonlarca Yusuf tek adam düzenine son verecek”

‘O KUŞAKTAN GENÇLER DOĞU MİTİNGLERİNDEYDİLER’

Emek Gençliği adına konuşan Eylül Yantemur, Denizlerin mücadelelerini öğrenci talepleriyle sınırlamadığını söyleyerek “15-16 Haziran şanlı işçi ayaklanmasından Kastamonu Sarımsak Mitingi’ne, Varto Depremi’nden Torbalı köylülerinin mücadelesine memleketin her köşesinde halkının yardımına ve mücadelesine koşmuş genç devrimcilerdi onlar. O kuşaktan devrimci gençler bölgede Doğu mitinglerinde, Silvan’da, Ergani’de, Kozluk’ta Kürt halkının taleplerini dillendirdiler” dedi.

‘DÜZEN PARTİLERİ BU MİRASI İSTİSMAR ETMEYE YELTENİYOR’

Türkiye gençliğinin önündeki seçeneklere dair “Ya Türkiye’yi NATO’nun savaş üssü haline getirmeye çalışan tek adam ve tekelci sermayenin yolu ya da emeği gece gündüz sömürülerek yerli ve yabancı tekellere satılan emekçilerin, gençlerin kanıyla, canıyla ödediği bedelin hesabını sormaya kalkışanların yolu” diyen Yantemur “Denizlerin parçası ve temsilcisi olduğu, Türkiye halklarının antiemperyalist mücadele geleneği hala o kadar etkili ki, Millet İttifakı’ndan Cumhur İttifakı’na bütün düzen partileri ve temsilcileri bu mirası istismar etmeye, Türkiye halklarının ilerici duygularına kendi siyasi hesaplarınca oynamaya yelteniyor” diye konuştu.

SINIFSIZ BİR DÜNYA İÇİN MÜCADELE EDECEKLERDİ’

Denizlerin sağ olması durumunda NATO’ya ABD’nin her köşeye kondurduğu üslerine, Türkiye’nin toprak kazanmaya dönüşen sınır ötesi harekâtlarına karşı çıkacaklarını söyleyen Yantemur “Denizler bugün sağ olsalardı sınıfsız sömürüsüz bir dünya için mücadele etmeye devam edeceklerdi. Denizlerin başlattığı mücadelenin ateşi hala yanıyor, yanacak. 14 Mayıs seçimleri bu çok yönlü ve kapsamlı mücadelenin bir parçasıdır. Tek adam rejimini sona erdirecek hamle milyonlarca Denizlerden gelecek” şeklinde konuştu.