Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Kordinasyon Kurulu ve TMMOB Bölge kurulları ortak açıklama ile Diyarbakır merkezli yaşanan gözaltılara tepki gösterdi.

Diyarbakır Maden Mühendisleri Odası’nda yapılan açıklamayı Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Oğuz okudu.

Oğuz, “Siyasal iktidarın kendisi gibi düşünmeyen kesimleri etkisizleştirmek için uyguladığı politikaların demokrasiyle, hukuk devletiyle ve evrensel insan haklarıyla bağdaşır yanı bulunmamaktadır. Bu operasyonlar hukuki değil, siyasi operasyonlardır ve zamanlaması itibariyle amacı toplumsal muhalefeti sindirmek olduğu kadar, seçim güvenliğini tehlikeye atmaktır” dedi.

‘Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın’

Gözaltıların hukuksuz olduğunu dile getiren Oğuz, şunları söyledi: “Seçimlerin ‘Demokratik, Adil ve Dürüst Seçim İlkesi’ne göre yürütülmesine de yargı eliyle gölge düşüren bir operasyon olmuştur.  Seçim güvenliğine ilişkin kaygıları da artırmıştır. Seçimleri sabote etmek ve seçimlerde korku iklimini yaygınlaştırmak üzerine toplumun aktivisitlerini gözaltına alıp onlar üzerinden topluma gözdağı vermenin başarısız olduğunu daha önceki seçim öncesi operasyonlardan biliyoruz. TMMOB olarak, yargı bağımsızlığını ortadan kaldıran, demokratik kitle örgütlerine keyfi uygulamalar yapan, halklar ve ötekilerin taleplerini görmezden gelip şiddet yoluyla baskılayan zihniyete boyun eğmedik, boyun eğmeyeceğiz. Her zaman olduğu gibi halktan, emekten, bilimden ve doğadan yana olmaya ranta ve talana karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bir kez daha belirtiyoruz, gözaltına alınan arkadaşlarımızın hukuka aykırı olarak özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilerek derhal serbest bırakılmaları sağlanmalıdır.”

Açıklamaya imza atan kurumlar şöyle:

TMMOB AMED İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Adıyaman İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Bingöl İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Dersim İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Hakkari İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB  Mardin İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu

TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu