31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde 1081 seçmenin bulunduğu Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde, CHP adayı Ümit Tayhava 401 oy alarak belediye başkanı seçildi. Tayhava, yapılan devir teslimle AKP’den belediyeyi 45 milyon 534 bin lira borçla devraldı. Belediyenin, 5 yıl boyunca ödemediği 1 milyon 291 bin 425 liralık borcu nedeniyle enerji şirketi belediyenin ilçede bulunan kuyu suyu pompası ve bir klorlama makinasınada mühürledi. Bin 300 kişinin yaşadığı ilçede bulunan eski bir dağdan gelen bir şebeke suyuyla depo dolduruldu ve ilçeye kısmi olarak su verildi. Belediye başkanı Ümit Tayvara, bir kaç gün sonra o suyunda biteceğini ve ilçenin susuz kalacağını belirterek enerji şirketine tepki gösterdi.

‘YAĞMUR YAĞIYOR AMA BİZ KURAKLIK YAŞIYORUZ’

İtfaiye aracı şarampole yuvarlandı: 3 işçi yaralı İtfaiye aracı şarampole yuvarlandı: 3 işçi yaralı

İlçe belediye başkanı Ümit Tayhava, elektrik borcundan dolayı su pompalarının mühürlendiğini belirterek, “Şimdi biz yerel seçimlerde belediyeyi büyük sıkıntılar ve borçla aldık. 45 milyon 534 bin liralık bir borç bize kaldı. Tabii bunun içinde 1 milyon 405 bin lira elektrik borcu vardı. Tabii bunlar geçmiş döneme ait borçlardı. Ayın 4’ünde mazbatayı aldık, 5’inde çalışmalarımıza başladık. Ne hikmetse ayın 18’inde bize elektrik şirketinden ihbarname geldi. Yani önceki dönemdeki  başkanımızın normal mevcut olan borcunu bizden tahsil etmeye çalıştılar. Bir baskı yoluyla böyle bize bir telefonlarla arayıp işte elektriğimizi keseceğini söylediler. Tabii kendileri de geldi, biz burada da görüştük. Biraz zaman istedik kendilerinden. Bir kısmını ödeyeceğimizi, taksitlendirme yapabileceklerini anlattık ama maalesef gider gitmez hemen peş peşe telefonlarla aramalar başlatıldı. Tabii bu arada dediğim gibi ihbarname şimdi geçmiş dönemde başkana da gelmiş. Orada hukuki süreç başlatacaklarını söylemişler. Bize ise aynı madde üzerinden hukuki süreç değil de direk kesim ihbarından ziyade kesileceğini bildirdiler. Tehdit eder gibi işte biz suyu kesiyoruz dediler. Hatta kendilerine içme suyudur, ihtiyaçtır, suyumuzu kesemezsiniz dedik fakat biz gelip keseceğiz dediler. Gerçekten de elektriğimiz kesildi. Bu durum suçtur. Su zaruri ihtiyaçtır. Su kesilemez. Biz de burada kamu görevi yapıyoruz. Hastaneye, okullara, emniyete, jandarmaya, kurumlara, vatandaşa, esnafa yani herkese biz su veriyoruz. Şu anda toplam 5 tane depomuzun pompası mühürlenmiş durumda. Bir tanede klorlama makinemiz mühürlendi. Bundan dolayı su sıkıntısı yaşıyoruz. Bir tane dağdan çok az gelen ekstra bir suyumuz var. Onla depoyu beslemeye çalışıyoruz, bir  kısım mahallelere dağıtmaya çalışıyoruz. Fakat depoda suyumuz bitmek üzere. Bir kaç gün sonra oda kalmayacak ve ilçe susuz kalacak. O gelen suda klorlama yapamıyoruz. Direk halka dağıtıyoruz çünkü klorlama yapamadığımız zaman ciddi sağlık sorunlarını da teşkil edebilir. Bu da ayrı bir suçtur. Yani bugün yağmur yağmasına rağmen biz şu anda ilçede kuraklık çekiyoruz” dedi. 

İlçede mahalle muhtarlığı yapan Kemal Güngör, mağdur olduklarını belirterek“ Elektrik kesildiği için sular kesildi. Şuanda su yok bizim mahallemizde. Onun için mağduruz” diye konuştu.

Yağmur yağmasına rağmen ilçede kuraklık çektiklerini ifade eden ilçe sakinlerinden Yılmaz Işık, “Pompaların elektriğini kesmişler, sularımız akmıyor. Şuan yağmur yağmasına rağmen ilçede kuraklık var. Mağduruz, zor durumdayız” şeklinde konuştu. 

AKSA Fırat Elektrik Perekande Satış A.Ş şirketi yetkileri ise “ Belediyenin borcu vardı. Kendileriyle görüştük borcu ödeyeceklerini söyledi. Bir kaç gün sonra geri döndü parayı ödeyemeyeceğini söyledi. Bizde bir kısım elektriği kestik. Kesinlikle ilçenin ana şebeke suyunu kesmedik” şeklinde açıklama yaptı.

Editör: Mehmet Zafer Ağar