Feribottan atlayan gencin cansız bedenine ulaşıldı Feribottan atlayan gencin cansız bedenine ulaşıldı


Yaban hayatı ve endemik bitkilerin yoğunluğu ile tanınan Munzur ve Pülümür Vadisi, turizm ile de öne çıkmaya başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte Tunceli’de turizm sezonu başladı. Avrupa ile Türkiye’nin değişik kentlerinden çok sayıda turist, kentteki Munzur ve Pülümür vadilerini ziyaret etmeye başladı. Munzur Vadisi Milli Parkı’nı görmeye gelen turistler, su sporları merkezlerinde rafting, kano ve zipline yaparken, yeşile bürünen ve zengin su kaynaklarının olduğu dağlarda da doğa gezisi yapma fırsatı buluyor. 85 bin nüfusa sahip kente geçtiğimiz yıl kente 2 milyon turist geldiği öğrenilirken, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komuranlığı’nın Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kayıtlarına göre de 1 milyon araç giriş yaptı. Tunceli Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü koordinesinde, Ovacık ilçesinde hizmet verecek sıcak hava balonu turizmi için ilk deneme uçuşu, merkez Mameki Parkı’nda gerçekleştirildi. Vatandaşların ilgi gösterdiği uçuş, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu tarafından gerçekleştirildi. Vali Tekbıyıkoğlu, çocuklarla birlikte 30 metre yüksekten kentin iki yakasından akan ve ortasında birleşen mavimsi Pülümür ile Munzur Çayı’nı izledi.

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Tunceli’nin doğal güzelliğinin öneminden bahsederek, “Turistler bir defa haklı burayla maviyle yeşilin buluştuğu şehir demekle. Ama burada balon turizmini sadece Ovacık'ta müsaitlik bir alan var. Çünkü balon turizminin olması için balonun savrulmasına göre uygun alanların olması lazım. Dünyada her güzel şehrin ortasında bir ırmak geçer. Londra'dan Thames Sen nehri geçiyor. Amasya'dan ırmak geçiyor. Porsuk, Eskişehir'den geçiyor. Tunceli’mizin ortasından da aslında iki ırmak birleşiyor. Pülümür ve Munzur Çayı şehrin ortasında birleşiyor. Biz bunu çok büyük bir şans olarak görüyoruz ve şehrimizi de büyük güzellik veriyor. Bu güzel şehrimizde bu güzellikleri görmek için balon getirdik. Burada gençlerle beraber şehrimizi bir de yukarıdan bakalım istedik. Bu Munzur'umuza, Pülümür nehrimize biraz daha üst bir konumdan, daha yüksek bir rakımdan bakalım istedik. Gençlerimiz bu lezzeti uçuşlarla tattı. Tuncelimiz ne kadar güzelmiş bir de yukarıdan baktık. Şu anda atılan adımlarla Tunceli bir turizm şehri olma hususunda emin adımlarla ilerliyor. Turizm şehri için yeterli altyapımız yok. Bu ama zaman içerisinde geliştirilecek ama doğru işler yaparsak biz bu işi hızlandırabiliriz. Tunceli'yi hiç kimsenin bilmediği bir şehir. Nasıl hazineler toprakların altında kalır birileri açığa çıkarır biz de bu hazineyi açığa çıkarmaya milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız. Bütün herkesi güzel şehrimize  davet ediyoruz. Hem raftingimizde suyu tadarak trekingle dağlarımızı tadarak balonla da yukarıdan insanların Tunceli'mizi görmesini ben çok arzu ediyorum. Yerli, yabancı bütün gezi severleri, bütün turistleri şehre davet ediyoruz” dedi. 

Yiğit İvancı(10) ilk defa balona bindiğini belirterek, “İlk defa balona bindim çok heyecanlıydı. Şehrin manzarasını yukarıdan görmek ayrı bir güzellikti. Çok yükseklere çıkmasakta yine de fazlasıyla güzeldi” şeklinde konuştu. 

Muhammed Ali Atalay(9) adlı öğrenci ise , “Uçan balon çok eğlenceliydi. İyiki binmişiz manzara ayrı bir güzellikti” diye konuştu.

Editör: Mehmet Zafer Ağar