Gazeteci Caner Aktan’ın gözaltına alınmasına tepki Gazeteci Caner Aktan’ın gözaltına alınmasına tepki

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Dersim Şubesi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde yaşanan olumsuzluklara tepki amacıyla Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya siyasi parti temsilcileri ve STK’larda destek verdi.

'YÖNETİCİMİZ TEHDİT EDİLDİ'

Yürük, 21 Aralık 2022 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde yaşanan baskı, mobbing ve sürgün tehditlerine dair yaşananları bugüne kadar şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurduklarını belirterek yaptıkları son açıklamadan sonra bir kadın yöneticilerinin il müdürü Ali Ekber Yurt tarafından tehdit edildiğini söyledi.  

'SENDİKA YÖNETİCİMİZ HEDEF ALINDI'

31 Mart 2023 tarihinde yapılan yazılı açıklama sonrasında il müdürü Ali Ekber Yurt'un, basın metninin yayınlandığı tarihte sendika yöneticilerini mesai bitiminde hedef aldığını söyleyerek "İl Müdürü Ali Ekber Yurt Kadın Sendika Yöneticimize basın metni yayınlandıktan yaklaşık iki saat sonra, mesai bitmek üzereyken, kurum içerisinde saldırgan bir ses tonuyla ve memuriyet vakarına yakışmayan üslup ile 'ahlaksızlar, utanmazlar, iftira atıyorsunuz' sözleriyle sendikamıza, üyelerimize ve mücadelemize hakaretler yağdırmış ve yöneticimizi zan altında bırakmaya çalışarak çalışma ortamında hedef göstermiştir. Bununla da yetinmeyip aynı sendika yöneticimizi aynı gün geç saatte arayarak hakaretlerine tehditler ekleyerek, sendika yöneticimizle hesaplaşacağını söylemiştir" diye konuştu.

'MÜCADELEMİZİ TEHDİTLERLE YIPRATMAYA ÇALIŞMAKTADIR'

 Kadının statüsü hizmetlerini de kapsayan, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden sorumlu il müdürünün bir kadın çalışanına bağırarak hakaretler etmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Yürük "Liyakatsiz bir şekilde atamalarla gelen iş bilmez müdürlerin kadınların büyük mücadelelerle inşa ettiği çalışma hayatlarını zehir etmesine izin vermeyeceğiz. Sendikal hakları, emekçilerin özlük haklarını ve aile bütünlüklerini hiçe sayan, ayrımcılığı, zorbalığı, hak yemeyi şiyar edinen kabadayı il müdürü Ali Ekber Yurt, şimdi de kurum içerisindeki üslubunu ve saygısını da kenara bırakıp çalışanları, yönetimimizi ve sendikal mücadelemizi hakaretler ve tehditlerle yıpratmaya çalışmaktadır" dedi. 

'İL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINSIN'

İl müdürü Ali Ekber Yurt'a cevap olarak "Bulunduğun makamlar kendi çıkarların doğrultusunda, koltuğunu sağlamlaştırmak için kendine şemsiye olarak kullanabileceğin  yerler  değildir. Bizler özveri ile çalışarak sizin gibilere rağmen hizmet üretme mücadelesinden vazgeçmeyen emekçileriz. Bilinsin ki; Ali Ekber Yurt'un emekçilere uyguladığı baskı ve şiddete karşı, bizler adalete olan inancımızla hak arayışımıza, meşru hukuki  ve sendikal mücadelemize devam edeceğiz" diyen Yürük şu taleplerde bulundu "Çalışanların mobingle baskıyla, hakaret ve tehditle çalışma hayatını zorlaştıran, kadın düşmanı, kabadayı  il müdürü Ali Ekber Yurt bir an önce görevden alınsın. İdari soruşturmalar yürütülürken kimi kesimleri korumak amacıyla çocukların yüksek yararı ve hizmet alan bireylerin refahı yok sayılarak soruşturmaların üstü örtülmesin. 3 ayı aşkın süredir haksız yere yerlerinden edilen, aile bütünlükleri bozularak Pertek ilçesine ve il Müdürlüğüne sürgün edilen üyelerimiz derhal eski görev yerlerine döndürülsün." 

'MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ'

İl Müdürü'nün görevden alınması çağrısını yineleyen Yürük "Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzde liyakatsiz idareciler görevden alınıp çalışanların hakları teslim edilene ve iş barışının sağlandığı, nitelikli sosyal hizmet üretilebilen eşit, adil bir çalışma ortamı tesis edilene kadar sendikal mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz" diye konuştu.