Ovacık ve Nazımiye fay hatlarını içinde bulunduran ve Doğu Anadolu Fay Hattı ile Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kesiştiği noktada yer alıp, başta yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür olmak üzere bir çok bilim insanlarının sürekli '7 ve üzeri deprem' uyarısında bulunduğu Dersim'de, yetkililer uyarıları dikkate alınarak depreme hazırlık çalışmaları sürüyor. Çalışmalar kapsamında bir süre önce Vali Bülent Tekbıyıkoğlu'nun talimatı ile polis ve jandarma ekiplerinden oluşan 1600 kişiye arama-kurtarma eğitimleri verildi, kamu binalarından numuneler alınarak yapı stoku elden geçirilmeye başlandı. 63 okulun yapılan performans analizinde 17'sinin yıkılmasına karar verildi. Kent merkezi ve tüm ilçelerde konteyner kentler kuruldu ve toplamda 1122 konteyner inşa edildi. Ayrıca Erzincan ile Tunceli sınırını belirleyen, Türkiye’nin güneydoğusu ile kuzeydoğusunu birbirine bağlayan en kısa güzergahtaki 61 yıllık Mutu Köprüsü’nün yeniden yapılması için çalışmalar başlatıldı. Mevcut veya yeni açılacak yerleşim alanlarındaki tüm tehlikeleri belirlemek, yerel zemin ve tehlike şartlarının yansıtıldığı haritaların üretilmesi amacıyla mikro bölgeleme çalışmaları başlatıldı. Çalışmalar sonucunda imar planına esas risk azaltma planlarında kullanılması suretiyle depreme dirençli kent oluşturulması hedefleniyor. Şuana kadar Ovacık, Pülümür, Nazımiye ve Çemişgezek ilçesinde 1260 hektarda 127 sondaj çalışması yapıldı. Ayrıca Yedisu fay hattına 20 kilometre uzaklıkta bulunan Pülümür ilçesindeki ağır hasarlı binaların yıkımları tamamlandı.

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Bedri Sinan Gül, Dönüşüm Alanları 2. Daire başkanı Mehmet Bedestenci ve Tunceli Kentsel Dönüşüm Müdürü Sinan Aras askeri helikopterle il merkezi ve ilçelerdeki ağır hasarlı binaları ve kentteki yapı stokunu havadan inceledi. Daha sonra merkez Atatürk Mahallesi’nde bulunan kepçenin tek dokunuşla yerle bir olduğu 5 katlı bir binanın bulunduğu Timaş Yapı Kooperatifindeki bölgedeki ağır hasarlı yapıları inceledi. Yapılan inceleme ve çalışmalarda 8 bölge riskli ve rezerv alanı olarak tespit edildi. 8 bölgede 134 yapı ve 798 bağımsız bölümün olduğu belirtildi. Ağır hasarlı yapılarda oturan vatandaşların yüzde 51’inin onayı olursa bölgede TOKİ konutları yapılacak ve vatandaşlar taksitli bir ödeme planıyla evlerini yenilemiş olacak. Vali ve kentte gelen heyet bölgede inceleme yapılırken ağır hasarlı ve kısmi olarak boşaltılmış bir şahıslara ait bir binanın 3’üncü katındaki balkonunda bulunan çocuk gözlerden kaçmadı.

‘SEKİZ BÖLGEYİ RİSKLİ VE REZERV ALANI OLARAK TESPİT ETTİK’

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, yapılan incelemeler ve çalışmalarla 7 bölgeyi riskli bölge ilan ettiklerini, 8 bölgede de 134 yapı, 798 bağımsız bölüm olduğunu belirterek, “Bilim adamlarının televizyonlarda söylediği, yazdıklarına göre ilimiz çok önemli deprem kuşağında. Kuzey Anadolu fay hattı denilen ve kırılmayan, tek parçada kırılacağı tahmin edilen Erzincan'la Yedisu hattındaki fayın kırılmasıyla beraber ilimiz 7 ile 9 şiddetinin arasında zemine göre hissedileceği bilim adamları tarafından söyleniyor. Deprem tecrübesi de bir taraftan olan bir ülkeyiz. Deprem sırasında, deprem sonrasındaki ekiplerimizi oluşturduk. Yaklaşık 2 bin 500 civarında bir arama kurtarma ekibi oluşturduk. Kamu konutlarının ve kamu hizmet binalarının hepsini çevirme yönünde çalışmalarımız var. Dayanıksız okullarımızı yıkıyoruz. Fakat bununla beraber de deprem öncesinde dönüştürme kapsamında riskli alanlar belirledik. İlimizde toplam 8 bölgede 134 yapı, 798 tane bağımsız bölümün bir deprem anında çok çok büyük ihtimalle ayak kalamayacağın tespit ettik. Burası da ilimizin merkezinde Atatürk mahallesinde TİMAŞ evleri denen bölge. Burada vatandaşımızın bir kısmı da kendi kendilerine bir risk analizi yaptırıp bunların dayanıklılığını test etmişler ve olumsuz cevaplarını almışlar. Devletin de bu konularda riskli bölgelerde çeşitli çalışmaları var vatandaşa desteği var. Çevre Şehircilik Bakanlığımız da Tunceli Valiliği olarak çok sıkı bir ilişkimiz var. Bakan yardımcımız, gerek Sayın bakanımız, gerek genel müdürlerimizle beraber yakın bir çalışma içerisindeyiz. Bugün de misafirimiz Kentsel Dönüşüm Genel müdürümüz buraya geldi. Beraber yaptığımız çalışmalar sonucunda bu sekiz bölgeyi riskli olan olarak ve rezerv alanı olarak tespit ettik. Yani buradaki binaların yıkımı beraberinde yapımı devletimiz eliyle olması eğer vatandaşımız yüzde elli birlik iknası olursa, kendileri kabul ederse burayı devlet tarafından yıkılacak. TOKİ'yle beraber yine neredeyse aynı katlarda ve aynı blok sayısında binalar ortaya çıkacak. Yaklaşık yüzde 30 ile 40 yani önemli bir kısmı da devlet sübvansiyonunda olacak. Geri kalan da kişilerin ekonomik durumuna göre taksitlendirip ödeme kolaylığı sağlanacak. Artık kimseyi enkazların altından biz kaldırmak istemiyoruz. Depreme dirençli şehir depreme şehir deniyoruz. Biz Tunceli'yi depreme dirençli şehir haline getirmeye çalışıyoruz ve en zayıf noktalardan en kırılgan noktalarımızı kuvvetlendirmeye çalışıyoruz. Şu anki bulunduğumuz bölge de o bölgelerden bir tanesi. İnşallah vatandaşımızla beraber burayı dönüştürmeyi çok ama çok istiyoruz” dedi.

‘TEK DOKUNUŞLA BİNA TUZ BUZ OLDU’

İnceleme yaptıkları bir bölgede 5 katlı bir binanın tek bir kepçe darbesiyle yerle bir olmasını hatırlatan vali Tekbıyıkoğlu, “Çürük bölgelerimizi çürük bina envanterlerimizi aslında çıkartıyoruz. Bölgesel olarak çalışıyoruz. Bölgedeki insanlarımız da ikna olursa burayı tekrar geri devletin de yardımıyla yeni daha önce güçlüğünü ispatlamış tünel kalıp yöntemiyle çocuklarımızın yaşayabileceği kuvvetli binalara çevirmeye gayret ediyoruz. Aslında çalışmamızın tek amacı da bu. O görüntüleri hepimiz hatırlıyoruz. Yani tek kepçe darbesiyle bulunduğumuz alanda bir bina tuzla buz oldu. Maalesef ki maalesef yapı stoklarımız çok iyi değil. Özellikle Tunceli bölgesinde çok iyi değil. Bunu hep beraber akıl akıla verip, yürek yüreğe verip, bilek bileğe verip kuvvetlendireceğiz vatandaşımızla beraber, bakanlığımızla beraber bu dönüşümü sağlayacağız” şeklinde konuştu.

‘TUNCELİ'Yİ DEPREME KARŞI DAHA DİRENÇLİ HALE GETİRMEK HEDEFİNDEYİZ’

Doğal güzelliğiyle ön plana çıkan Munzur Vadisi Milli Parkı’nda bin kişiyle çevre temizliği Doğal güzelliğiyle ön plana çıkan Munzur Vadisi Milli Parkı’nda bin kişiyle çevre temizliği

Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Bedri Sinan Gül, Tunceli’yi depreme dirençli bir şehir haline getirme hedefinde olduklarını söyleyerek “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı olarak Tunceli ilimizin depreme karşı dirençli hale getirilebilmesi için deprem öncesinde bir takım faaliyetler yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi demin sayın valimizin de detaylarını ifade ettiği, yerinde dönüşüm prensibiyle çalışacağımız rezerv alan çalışmalarımız. Bir tanesi de daha evvel jeolojik etüt çalışmaları bakımından eksik kalmış olan bölgelerin tespit edilmesi suretiyle buralarda mikro bölgeleme çalışmalarının tamamlanmasıyla ilgili çalışmalarımız. Her iki çalışmamızı da hem yapı stoğu bakımından zayıf olan noktalar rezerv alan çalışmalarımız hem de zemin bakımından zayıf olan bölgelerin tespit çalışmaları devam etmekte. İnşallah kısa süre içerisinde bunları tamamlayıp Tunceli'yi daha depreme karşı daha dirençli hale getirmek hedefindeyiz” ifadelerine yer verdi. 

Editör: Mehmet Zafer Ağar