Dersim Belediyesi, yıllardır zam almayan ve zarar edilen ulaşım, su ve ekmek fiyatlarının yeniden düzenlenmesine ilişkin halk toplantısı düzenledi. Yeraltı Çarşısı üzerinde yapılan toplantıya Eşbaşkanlar Cevdet Konak ile Birsen Orhan, belediye başkan yardımcıları Mustafa Taşkale ile Ümit Kaya ve meclis üyeleri divanda yer aldı. Toplantıya yüzlerce vatandaş katıldı. Muhasebe birimleri toplantıda ulaşım, su ve ekmek maliyetlerine ilişkin mali tablo hakkında sunum yaptı.

Yapılan sunumda, suyun satış fiyatının metreküp bazında 2.15 TL olduğu maliyetinin ise 18 TL olduğu söylendi. EKmeğin satış fiyatının 4 olduğu hatırlatılırken, maliyetinin ise 7.95 TL olduğu belirtildi. Ulaşımda ise sivilin 2.50 TL, öğrencinin ise 2 TL olduğu hatırlatıldı. Son 4 aylık ulaşım gelirinin 671 bin 758 TL olduğu, son 4 aylık giderin ise 2.9 milyon olduğu vurgulandı.

“HALKIMIZLA ORTAKLAŞMAK İSTEDİK”

Halk toplantısında ilk olarak söz alan Dersim Belediye Eş Başkanı Birsen Orhan, “31 Mart seçimlerinden önce kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz diye söz vermiştik. Bugün bir araya gelmemizin amacı verdiğimiz sözleri tutmak. Kentimize dair bütün kararlarda halkımızla ortaklaşmak istedik" dedi. 

Belediyeden hem eylem hemde ilaçlama Belediyeden hem eylem hemde ilaçlama

“HALKIN DÜŞÜNCELERİNİ DİKKATE ALMADAN BAŞARILI OLAMAYIZ”

Ekonomik, siyasal ve sosyal krizlerin derinleştiği bir dönemden geçtiklerini belirten Dersim Belediye Eş Başkanı Cevdet Konak, “Krizlerin derinleştiği bir dönemde en mağdur olan toplumda emeğe dayalı olarak yaşamını sürdüren dinamiklerdir. Belediyelerin temel görevleri ve sorumlulukları bu kentin altyapı, üstyapı, siyasal sorunlar, dil ve kültür alanındaki çalışmalarıyla planlamalar yapmaktır. Halkın düşüncelerini dikkate almadan ve halkı çalışmalara dahil etmeden bir planlama yaparsak asla başarılı olamayız. Amacımız Dersim İttifakı olarak halkımızla birlikte önümüzdeki aylarda inşa edeceğimiz Dersim Halk Meclisi ile Dersim yerel yönetimlerini birlikte yönetmek olacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ise vatandaşlara ücretlerin belirlenmesi için kağıtlar verildi ve halk o kağıtlara yazdığı rakamları kurulan sandığa attı. Ayrıca vatandaşlar söz alarak halk gündeme ilişkin önerilerini sundu. Toplantıda gelen öneriler ve sandıktan çıkan ücret ortalamasınHaziran ayı belediye meclis toplantısına gündeme alınarak uygulanacak.

Editör: TE Bilişim