İliç’te kapasite artımında DSİ, ‘ Sahanın içme ve kullanma havzasında olmadığı’ görüşü vermiş İliç’te kapasite artımında DSİ, ‘ Sahanın içme ve kullanma havzasında olmadığı’ görüşü vermiş

24 Aralık’ta gece saatlerinde başlayan yağış, yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Yağışla birlikte Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazımiye ilçeleri beyaza büründü. Kar kalınlığının yarım metreye ulaştığı, Munzur ile Mercan Dağı eteğindeki Ovacık ilçesiyle yüksek kesimde bulunan Pülümür, Hozat, Nazımiye ilçelerindeki birçok köy ve mezra yolu ulaşıma kapandı. Valilik koordinesinde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne bağlı 59 araç ve 120 kişilik ekip, temizleme çalışmalarına başladı. En fazla kar yağışı alan bölgelerinin başında gelen Ovacık ilçesinde de ekipler, yollarda yarım metreyi bulan karı, kar küreme makineleriyle yoğun mesaiyle temizledi. Gece saatlerinde de çalışan ekipler, ilçedeki son köyün yolunu da ulaşıma açarak, 3 günde 303 köy yolunun tamamını ulaşıma açtı. Ekiplerin karla mücadelesini dron ile havadan görüntülenirken, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu da ekiplerin çalışmalarını yerinde izleyerek çalışanları tebrik etti.


‘MESAİ GÖZETMEYEN EKİPLERİMİZ KÖY YOLLARININ TAMAMINI ULAŞIMA AÇTI’

Ekiplerin yoğun çalışmasıyla, yolların tamamının ulaşıma açıldığını belirten Vali Bülent Tekbıyıkoğlu “Son birkaç günden beri Tunceli’de kış kendini göstermeye başladı. Birkaç gündür neredeyse aralıksız diyebileceğimiz kar yağışı ilimizin her tarafında etkili oldu. Şuanda Ovacık ilçemizdeyiz. Ovacık ilçesi ilde en yüksek rakıma sahip olan ilçe konumunda. Mercan ile Munzur Dağları’nın dibinde kurulu bir ilçe. Kar yağışıyla birlikte kapanan 303 köyümüzün yolunu, Özel İdare’ye bağlı 59 aracımız ve 100’ün üzerinde personelimizle mesai gözetmeksizin açtık.Şuanda Aslandoğmuş köyümüzün girişindeyiz, burası Ovacık ilçemizde kapalı kalan en son köyümüz. Burayı da arkadaşlarımız birazdan açmış olacak. Pülümür ilçesinde kalan birkaç köy yolumuz var şuanda orası da açılıyor. Yani şehrimizin bütün köy yollarını açmış bulunuyoruz” dedi.


‘TUNCELİ KARLA MÜCADELEYE TAM ANLAMIYLA HAZIR’

Vali Tekbıyıkoğlu, kentin karla mücadeleye hazır olduğunu belirterek, “Tunceli ili Kuzey Anadolu’yla Güney Doğu Anadolu’nun arasında ki en kısa yollardan bir tanesini oluşturuyor. Karayollarının sorumluluk bölgesi ilimiz için çok önemli. Dağ yolu mevkii ilimizin zorlu ve rakımı yüksek olan yerlerin başında geliyor. Burayı açmak için 24 saat boyunca iller arası yolu açmak için olağan üstü gayretlerimiz oldu. Karayolları yine İl Özel İdare ekiplerimiz gibi çok sıkı çalıştı ve tüm yolları açık tuttu. Gerekirse de iki kurum arasındaki koordinasyonu birbirine destekle beraber hiç trafiğe kapatmadan vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Önümüzdeki birkaç gün boyunca kar yağışı beklemiyoruz. Hava mevsim normallerinin biraz daha üstünde olacak. Valiliğimiz sorumluluğunda İl Özel İdare ve Karayolları ekipleri arasında koordinasyonu tam anlamıyla sağlayacağız. Tunceli karla mücadeleye tam manasıyla hazır diyebiliriz” diye konuştu.