Sivas Katliamı'nda hayatını kaybedenler Dersim'de anıldı: "Unutmadık, unutturmayacağız"

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, 29 yıl önce Sivas Katliamı'nda hayatını kaybedenleri anmak için bir araya geldi. Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan grup, "Sivas Katliamı'nı unutmadık, unutturmayacağız" mesajı verdi.

GENEL 02.07.2022, 19:06 05.07.2022, 10:51
261
Sivas Katliamı'nda hayatını kaybedenler Dersim'de anıldı: "Unutmadık, unutturmayacağız"

SERHAT OZAN YILDIRIM

Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne katılanların konakladığı Sivas Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 2 Temmuz 1993’te 33 aydının katledilişinin 29. yılında Dersim'de amma programı düzenlendi. Pir Sultan Abdal Dersim Şubesi tarafından, Sivas'ta yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını ve o günkü gazete küpürlerini Seyit Rıza Meydanı’na astı. Daha sonra platformunun çağrısıyla toplanan grup, basın açıklaması gerçekleştirdi. Katılanlar adına açıklamayı Pir Sultan Abdal Derneği Dersim Şube başkanı Ali Ekber Kaya okudu. "Sivas Katliamı'nı unutmadık, unutmayacağız" mesajı veren Kaya, "Bizler, Demokrasi Platformu Bileşenleri olarak, 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşadığımız katliamı lanetliyoruz. Gericiliğin ülkemizde gerçekleştirdiği en büyük katliamlardan birisi olan 2 Temmuz Sivas Katliamında katledilen, aralarında çok değerli aydın ve sanatçının da bulunduğu yurttaşlarımızı saygı ile anıyoruz. Kimsenin düşünceleri, inançları ve yaşam tarzları nedeniyle katledilmediği aydınlık bir Türkiye için mücadele kararlılığımızı bir kez daha dile getiriyoruz" dedi.

'8 SAAT BOYUNCA MÜDAHALE EDİLMEDİ'

Madımak Otel'i önündeki 'gözü dönmüş kalabalığa' sekiz saat boyunca hiçbir müdahale de bulunulmadığını söyleyen Kaya "Hafızalarımızdan asla silinmeyecek slogan ve sevinç naraları eşliğinde otel ateşe verilmiş ve 33 aydınımız, ozanımız, sanatçımız, semahçımız, gencimiz kısacası aydınlık geleceğimiz ile birlikte 2 otel görevlisi de diri diri yakılarak katledilmiştir. Bu katliamda 105 canımız da yaralanmıştır" diye konuştu.

'KATLİAMIN HESABI VERİLMEDİ'

Katliamının üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen, katliamın hesabının verilmediğini söyleyen Kaya, katliamın arkasındaki gerçek sorumlularının açığa çıkarılmadığını belirterek "Katliamda bizzat rol oynayan çoğu piyon bir grup hakkında göstermelik davalar açılsa da adalet yerine getirilmemiştir. Faillerin çoğu affedilmiş, yurt dışına çıkarılmış, normal yaşamlarına devam ettirilmiştir. Bilinçli olarak uzatılan davalar zaman aşımına uğratılmış ve tutuklu olanlar dahi serbest bırakılmışlardır. Bu zaman aşımı kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “milletimize hayırlı olsun”  diyerek karşılanmış ve büyük bir memnuniyet duygusu ile halka ilan edilmiştir" dedi.

'YENİDEN ZAMAN AŞIMINA UĞRATILMAK İSTENMEKTE'

Aranan sanıklar yönünden devam eden mahkeme sürecinin de önceki süreçlere benzer bir biçimde devam ettiğini belirten Kaya "Dava yeniden zaman aşımına uğratılmak istenmektedir. Herkes bilmelidir ki, Sivas Madımak Katliamı İnsanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz ve olamaz" diye konuştu.

'BİLİNÇLİ SEÇİLMİŞ BİR KATLİAMDIR'

Madımak katliamının, toplumun ayrışması, kutuplaştırılması ve kendi içinde çatışma ortamları oluşturulması için bilinçli seçilmiş bir Alevi Katliamı olduğunu belirten Kaya "Bu katliam da öncesinde ve sonrasında yaşanan diğer katliamlar gibi tarihin utanç sayfalarında yerini almıştır ve asla unutulmayacaktır" dedi.

'ANCAK TARİHLE YÜZLEŞİLEREK AYDINLATILABİLİNİR'

Madımak katliamının, ancak ve ancak tarihle yüzleşilerek aydınlatılabileceğini söyleyen Kaya, açıklamanın devamında şu talepleri sıraladı;

"Cem evlerimiz Alevilerin İbadethanesi olarak bir an önce kabul edilmeli ve Anayasal güvence altına alınmalıdır.

Her türlü ayrımcılık son bulmalı ve kime karşı olursa olsun nefret söylemleri en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.

Alevi köylerine cami yapılmasından vaz geçilmeli, her türlü asimilasyon politikasına son verilmelidir. Alevilerin Kutsal Mekânlarına yapılmak istenen baraj, hes, maden ve taş ocağı projeleri derhal iptal edilmelidir.

Zorunlu din dersleri, tüm eğitim kurumlarının her kademesinden kaldırılmalı, eğitimin içeriği bilimsel ve çağdaş normlara kavuşturulmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalı, eşit yurttaşlık adımları atılmalıdır.

Devlet, tarihimizle ve yaşatılan katliamlarla yüzleşmeli ve hesabını vermelidir. 

Madımak Oteli tartışmasız, 'Utanç Müzesi' olmalıdır"

Yorumlar (0)
28
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 9565 1224
Bugün 76 76
Toplam 7224697 226467