Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yerel seçim çalışmaları kapsamında Dersime ziyaret gerçekleştirdi.Seçim otobüsüyle kent merkezini gezen Babacan, esnafları ve vatandaşları selamladı. Daha sonra parti binasına geçerek, partililerle ve il merkez ile ilçe belediye başkan adaylarıyla bir araya geldi. Parti binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ana muhalefetin de iktidara benzediğini belirterek, “ Gerçekten bildiğiniz gibi ülkede sıkıntılar büyük ama muhalefetin de durumuna bakıyoruz , çok üzülüyoruz. Yani gerçekten Türkiye çok daha kaliteli bir siyaseti hak ediyor. Türkiye çok daha düzgün bir siyaset hak ediyor. İktidarın da muhalefetin de şu anda ülkeye bir hizmet sunmak bir fayda sağlamak şansını biz görmüyoruz.. Zaten bunu görmediğimiz için Deva Partisi’ni kurduk. İktidarda da muhalefette sıkıntıların büyük olduğunu gördüğümüz için yepyeni bir yol açalım diye çalışmaya başladık. İktidarın da muhalefete bakıyorsunuz depreme karşı önlem almadılar. İktidarı da muhalefeti de torpilin önüne geçebilirler mi? Şimdi iktidara belediyelerde torpili var m? Muhalefete mensup belediyelerde torpil yok mu? İktidarın da muhalefeti de sokakları güvenli hale getiremediler. Deprem oldu iktidardan da muhalefetten de tek bir istifa gerçekleşmedi. Zihniyet aynı olduğu sürece bir şey başarma imkanları olmayacak. Zihniyet aynı olduğu sürece iktidarın da muhalefetin de yeni bir söz söyleme gücü olmayacak. Muhalefet genel seçimlerde iktidar olamamanın acısını seçmenden çıkarıyor. Seçmende kavga halinde bir muhalefet görüyoruz. Türkiye'de biri çıkıyor sokakta kendisine küçük bir eleştiri getirene hemen kızıyor azarlıyor. Bir başkası çıkıyor yasal hakkı olan bedelli askerlikle ilgili gençlere çalışıyor. O yüzden hep söylüyoruz iktidarı da muhalefeti de şu anda Türkiye'de bir düşmanlık ve öfke üretiyor. Başka bir şey üretmiyor” dedi.

Türkiye Transit Çöp Cenneti Türkiye Transit Çöp Cenneti

‘BİZDEN BAŞKA İMZALARININ ARKASINDA DURAN VAR MI’

Babacan, 6’lı masada kendi partisi dışında attığı imzaların arkasında duramadığını vurgulayarak,” Biz Deva kadroları olarak hazırız ve bu konudaki samimiyetimizle genel seçimlerden önce gösterdik. Yerel seçimlerden önce ne yaptık biz Deva Partisi olarak. Altılı masada birbirine benzemeyen altı partiyle bir araya geldik. Ama dedik ki geçmişimiz üzerinde uzlaşmamız mümkün değil. Sen şunu yaptın, sen şusun sen busun. Geçmişle anlaşamayız ama ülkemizin yarınlarında anlaşalım dedik. Ve büyük bir gayret ortaya koyduk. Biz bütün bu çalışmalarımızı DEVA Partisi'nin bütün eylem planlarını masaya koyduk. Ve Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik. Seksen dört maddelik bir anayasa değişikliği metni üzerinde ve tam iki bin üç yüz maddelikte bir ortak politika metni üzerinde mutabık kaldık. Bu Türkiye’de bir ilk daha önce eşi benzeri görülmemiş bir çalışma. Be ülkenin yarılarına mutabık kaldık. Bizi destekleyen vatandaşlarımızın sayısı yüzde kırk sekize kaldı. Bana o gün bu gündür soruyorlar. Doğru mu yaptığınız yanlış mı yaptınız diye. Ben diyorum ki biz tarihin doğru bir noktasında doğru bir yerde oturduk. Bütün bandı geri sarsak tekrar aynı şeyleri yapardık. Ama altılı masada oturan diğer partilere bir sorun bakalım. Bizden başka imzaların arkasında duran var mı? Bizden başka o gün yaptığımız doğruydu diyebilen var mı? İşte biz siyaseti samimiyetle yapıyoruz. Çizgimizi bozmadan yapıyoruz. Kuruluşumuza ne söylediysek aynı şeyleri söylemeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu. 

‘TUNCELİ’DE DEPREME ÇALIŞMALARININ BAŞLAMASI GEREK’

Uzmanların Tunceli ile ilgili deprem uyarılarında bulunduğunu söyleyen Ali Babacan, kentin depreme hazırlamak gerektiğini söyledi. Babacan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Tunceli’de Sütlüce köyü yakınlarında bir katı atık projesi var. Bu projenin onayını kim vermiş? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yani şu andaki İstanbul Büyükşehir adayı. Elli dört bin dokuz yüz ağacın kesileceği söyleniyor. Pülümür çayının saha içinde olduğu kokusu, gürültüsü, doğaya vereceği zararla bunun çabası. Burada yaşayan insanların itirazına rağmen onların alanına dokunulmasına bir razı değiliz. Kaç ağaç kesilecek? Doğaya zarar nedir? Tüm bunlara rağmen ÇED raporu nasıl oldu da çıktı? Bütün bunların sorgulanması gerekiyor. Bölgedeki yaban hayvanları ve tabiat ne olacak? Kamuoyu konuyla ilgili aydınlatılmalı ki bu projeye onay verenler çıkıp anlatmalı. Kamuoyundaki bu kadar yükselen feryadı ve endişeyi giderecek bir açıklama getirmek zorundayız. Biz buradan açıkça söylüyoruz dışarıdan hiçbir elin, hiçbir gücün dokunmasına karşı değiliz. Hiçbir güç Tunceli'nin suyunu kirletemez. Değerli arkadaşlar, bir başka önemli konu, Naci Görür hocamız diyor ki Dersim için gece uykularım kaçıyor. YouTube'da bilirsiniz bir program yapıyorum konuk alarak. Naci hocayla güzel bir deprem konulu sohbet yaptık. Bizim YouTube kanallarımızda da yayınladık. Hala orada duruyor. Ne diyor Naci Görür hoca? En tehlikeli il Tunceli. Halk arasında bir söz vardır. Kaza geliyorum demez diye. Ama Tunceli deprem geliyorum diyor. Neden? Çünkü bu bölgedeki yedi su fay hattı iki yüz elli yılda deprem üretiyor ve bu süre dolmuş artık.  Burada her an her saniye bir deprem olabilir. Bu yüzden bir an önce Tunceli'de deprem hazırlıklarının başlaması gerekiyor.”