banner14

İstanbul'da "Dersim" pikniğine yasak

Dersim Dernekleri Federasyonu'nun (DEDEF) İstanbul Aydos Ormanı’nda planladıkları piknik, İstanbul Valiliği tarafından "milli güvenlik, kamu düzeninin korunması" gerekçeleri ile yasaklandı. Yasak kararı tebliğ edilen DEDEF, tüm hazırlıkları yaptıkları pikniğe 24 saat kala kendilerine iletilen karara tepki gösteren bir açıklama yayımladı.

GENEL 22.05.2022, 10:53
360
İstanbul'da "Dersim" pikniğine yasak

“PİKNİĞE 24 SAAT KALA KEYFİ BAHANELERLE YASAKLANDI”
"Dersim Halkının Birlik ve Dayanışma Pikniği yasaklanamaz" başlığı ile yayımlanan açıklama şöyle:
"32 yıldır geleneksel olarak yaptığımız Dersimliler Birlik ve Dayanışma Pikniğimiz, bu yıl 22 Mayıs 2022 Pazar günü İstanbul Aydos Ormanı’nda gerçekleşecektik. Piknik, İstanbul Valiliği tarafından pikniğe 24 saat kala keyfi bahanelerle yasaklanmıştır. 32 yıldır bu ve benzeri etkinliklere böylesi bir gerekçe yaratılmamış, 32 yıldır yapılan hiçbir piknik de herhangi bir sorun yaşanmamıştır. AKP'nin son yıllarda bu yasaklamaları ileri demokrasilerinin, safsatasının üründür.
Her şeyden önce bu kararın son güne kadar bekletilmesi; yapılan onca hazırlığın yok sayılarak, üyelerimizin pandemi nedeniyle bir araya gelme arzusunu ve en önemlisi ekonomik olarak çok ağır bir yük altına girmemiz sağlandıktan sonra bildirilmesi, yapılan işlemin her türden iyi niyetten uzak olduğunu göstermektedir. Öne sürülen gerekçelendirmede, Birlik ve Dayanışma “pikniğimizin güvenliğini alamadıkları!” böylesi olasılıklara karşı önlem almak, güvenlik içinde yapmamızı sağlamakla yükümlü olanların, bu gerekçelendirmeyi demokratik hakkımızın yasaklanması gerekçesi yapmaları, temel hukuk normlarının ihlalidir.
“KEYFİ YASAKLAMALARI MÜCADELE EDEREK ENGELLEYEBİLİRİZ”
Son zamanlarda bu yasaklamaları; Dersimdeki eylem ve etkinliklerdeki engellemelerde, Aysel Doğan’ın cenazesine yapılan baskılarda, Aynur Doğan ve Metin-Kemal Kahraman konserlerine yapılan yasaklarda ve nicelerinde de gördük. Bu keyfi yasaklamaları hep birlikte mücadele ederek durdurup engelleyebiliriz. Kısacası tarafımıza iletilen yasaklama gerekçesi her açıdan hukuki meşruiyetten, demokratik bir toplum ölçüsünde başvurulabilecek gereklilik ve ölçülülük gerekçelerinden bütünüyle yoksundur.
Kaldı ki toplanma hakkının, eğlenme hakkının, birlik ve dayanışma hakkının sınırlandırılması, Anayasa'nın 13. Maddesi gereğince "anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve ölçülülük ilkesine" aykırı olamaz. Oysa Pikniğimizin yasaklanması, bu barışçıl toplantı hakkımıza, demokratik toplum düzeninin, ölçüsüz bir sınırlamadır. Çünkü demokratik devlet olmanın birinci koşulu halkın beklenti ve temel haklarını güvence altına almak, ona yasakçı, boyun eğdirici bir zihniyetle yaklaşmaktan vazgeçmektir. Oysa bu yasaklama kararıyla mülki amirlik, bir kez daha Dersim halkının inancına, anadiline, doğasına saygı talebini, bunu dillendirme hakkını yasaklamış olmaktadır.
"Vergi veren, yurttaşlık sorumluluklarını yerine getiren bir toplum olarak kendimizi ifade etme hakkımızın 30'lu ve 94’lü yıllardan farksız bir şekilde yasaklanmaya devam edilmesinin bizlere karşı hukuksuz bir kötü niyet göstergesi olduğunu kamuoyuna ilan ediyor ve kınıyoruz.
Bize reva görülen bu yasakçı, asimilasyoncu, hak tanımaz davranışlar için artık yeter diyoruz."

Yorumlar (4)
bilgi ağacı 2 ay önce
Bu derneğin Dersime faydası yok..Küçücük siyasi bir gurup yıllardır siyasetinin propagandasını yapar..Dersim için bir çeşme bile yapmamışlardır
Sülman 2 ay önce
Ey Dersimli bu dernek ne işe yarar?Abiciğim hiçbir işe yaramaz..Şimdiye kadar ne yaptı?..Sıfır..öyleyse bu dernek niye var ki?.boş bir dernek cemaat tarikat gibi..
objektif 2 ay önce
Siz adına bakmayın Dersim diye yazar..Dersim ile alakası yok hiç yok..Ya bu dernek ne yapmış?.Siyaset yapmış,ama siyaseti de iflas etti gitti..Ah boşa giden zaman..Bu dernek ne iş yapar bilen var mı?..
vatandaş 1 ay önce
Bu derneğin kendine faydası yok.Halka nasıl faydası olacak ki..Yaptığı bir hizmeti gösterin..Ayrıca fabrikaya karşı, otele karşı, tesislere karşı.. spora karşı..her şeye karşılar..
20
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 15105 2231
Bugün 15138 2024
Toplam 6702348 217504