banner14

Belediye, arsasını açık ihalesiz bir şekilde mütahite verdi!

Tunceli Belediyesi, kendisine ait yeşil alanı ticari arsayla birleştirip, rekabet şartlarını yok sayıp bir iş insanına tercihen verdi. Duruma tepki gösteren bir inşaat firması, " Arsanın açık ihalesiz olarak satışının haksız rekabet oluşturduğunu" gerekçe göstererek suç duyurusunda bulundu.

GENEL 28.12.2021, 10:48
2477
Belediye, arsasını açık ihalesiz bir şekilde mütahite verdi!

SERHAT OZAN YILDIRIM 

Tunceli Belediyesi, Atatürk Mahallesi'nde Timaş Kooperatiflerinin bulunduğu alanda 18'inci uygulamadan belediye kalan 671 metrekarelik park ve yeşil alanı ticari arsaya çevirerek açık ihale yapmadan bir inşaat firmasının sahibi olan mütahite sattı.  Belediye, arsanın üzerine inşaa edilen yapıdan karşılığında iş yeri aldı. 

Arsanın ihalesiz bir şekilde satışının hukuksuz olduğunu belirten başka bir inşaat firması belediyeyi, Erzincan İdari Mahallesi'ne şikayet etti. Şikayet istemininin özetinde, " Tunceli ili Atatürk Mahallesi 15 41 ada 3 parsel sayılı taşınmazın hisse karşılığı inşaat sözleşmesi yoluyla devrine ve bu hususta Belediye encümenine yetki verilmesine ilişkin Tunceli Belediye Meclisi'nin 07.09.2021 tarih ve 2021/101 sayılı kararın, belediye taşınmazlarının satışı yada kat karşılığının vermesinin rekabet ortamını yaratacak şekilde halka açık ihale usulüyle yapılması gerektiği, hayali bir oran belirlenerek doğrudan hisse teslimi yapılarak ihale yolunun kapatıldığı, kamunun zarara uğratıldığı, idarenin şeffaflığı ortadan kaldırılarak müteahhide rant sağlandığı, hukuka ve mevzuata aykırı olduğu ileri sürülerek yürütmenin durdurulması ve iptali istenilmektedir" denildi. 

Yorumlar (2)
alize 8 ay önce
kominist yalniz ateist degil ahlaksizdir da. ayrica yapilan zulum magara devrinde bile olmamistir. seref haysiyet yoksunu kendini konu mankeni yapan bos bireylere duyurulur. verme dunyalari alsanda bu cennet vatani
seda 8 ay önce
bu doğru mu cok üzüldüm suan , yapılmamıstır diye umut ediyorum
24
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 9974 1590
Bugün 2876 860
Toplam 7247356 226798