Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Örgütü, artan vergi oranları, döviz kurundaki yükseliş, akaryakıta gelen zamlara dair Sanat Sokağı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan EMEP İl Başkanı Ergin Tekin, Dersim'e dair yapılan "enflasyonun uğramadığı kent" haberlerine tepki göstererek "Dersimliler de enflasyonun pençesinde her gün iğneden ipliğe gelen zamlara karşı yaşamaya çalışmaktadırlar!" dedi. Tekin, zamların geri alınması için mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

"ZAMLAR AKARYAKITLA SINIRLI KALMAYACAKTIR"

Seçimlerden sonra başlayan zam yağmurunun 15 Temmuz gecesi yapılan akaryakıt zamlarıyla emekçilerin başına yağan doluya dönüştüğünü söyleyen Tekin "Seçimden hemen önce 19-20 TL dolayında olan benzin ve motorinin fiyatı 34 TL dolayına yükselerek yüzde 69 dolayında artmış oldu. Akaryakıta bir gecede yapılan yaklaşık 7 lira zam elbette mazot, LPG ve benzinle sınırlı kalmayacaktır. Bu zam halkın günlük ihtiyaç maddelerine doğrudan yansıyacaktır" diye konuştu.

"TOPLANAN YARDIMLAR NEREDE?"

Geçtiğimiz gün, '6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin 'bir kereliğe mahsus olmak üzere' bu yıl iki katı olarak alınacağını hatırlatan Tekin "1999 yılında Özel İletişim Vergisinin de geçici olarak alınacağını söylemişlerdi ancak 24 yıldır özel iletişim vergisi ödüyoruz. Depremler için kullanılacağı söylenen vergilerin ‘duble yollara’ harcanması bir yana bu yıl yaşanan depremlerin ardından toplanan yardımların dahi akıbeti bilinmemektedir. MTV’nin bu yıl bir kez daha alınmasıyla 38,5 milyar liralık bir kaynak oluşturulması bekleniyor. 6 Şubat depremleri sonrası TV programlarında yapılan kampanyalarda taahhüt edilen ancak toplanamayan destek tutarı, motorlu taşıtlar vergisinde ifade edilen 38,5 milyar liraya yakın bir miktardır. Bir kez daha soruyoruz, bu yardımlar nerede?" dedi

"SERVET VERGİSİ ALINSIN"

Bu zamların arkasının kesilmeyeceğini söyleyen Tekin "Çünkü iktidar uluslararası sermayeye teşvik ve ülkeyi ucuz emek cenneti olarak pazarlamaktadır. Zenginlerden servet vergisi almak yerine, temel tüketim maddelerine getirilen vergi zamlarıyla, iktidar hangi sınıfın tarafında olduğunu bir kez daha göstermiştir" dedi.

"KİRALARDAKİ ARTIŞ HERKES TARAFINDAN BİLİNMEKTEDİR"

Yakın zamanda da çeşitli gazetelerde Dersim’e dair 'enflasyonun ve pahalılığın girmediği şehir' haberlerinin yapıldığını hatırlatan Tekin "Şurası açık ki, enflasyonun ve pahalılığın girmediği değil tam tersine çıkmadığı, giderek yükseldiği bir kentteyiz. Temel tüketim maddelerinin ücretlerinin yükselişi, barınma sorunu ve konut kiralarındaki devasa artış herkes tarafından bilinmektedir" diye konuştu

"DERSİMLİLER ENFLASYONUN PENÇESİNDE"

Hayvancılığın ve tarımın girdi fiyatlarında ki artıştan dolayı bitme noktasına geldiğini belirten Tekin, "Üretici köylü 'aslı astarından pahalı' diyerek üretimden çekilmektedir. Kentimiz işsizliğin de en yüksek olduğu illerden biridir. Tüm bu nedenlerden dolayı Dersimliler için de yaşam gittikçe zorlanmaktadır! Bu haberleri yapanlar Dersim’e ve Dersim’de ki yaşama yabancıdırlar! Dersimliler de enflasyonun pençesinde her gün iğneden ipliğe gelen zamlara karşı yaşamaya çalışmaktadırlar!" dedi.

"TALEPLERİMİZİ BİRLEŞTİREREK MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM"

Halkın bu yükü taşımak zorunda olmadığını söyleyen Tekin "Yapılan zamların geri alınması, asgari ücret dahil çalışan ücretleri ve emekli aylıkları zamlarının yeniden düzenlenmesi ve insanca yaşanacak çalışma ve ücret koşullarının sağlanması için bulunduğumuz her yerde sesimizi yükseltelim, emek ve demokrasi güçleri olarak, halk güçleri olarak taleplerimizi birleştirerek mücadeleyi büyütelim. Mücadele etmedikçe bizi daha fazla yoksulluk ve sefalet bekliyor. Yoksulluğa ve sefalete dur demek için, başta işçiler olmak üzere, üretici köylüsü, küçük esnafı, kamu emekçisi, kadını ve genciyle bir bütün olarak emekçi halkımızı mücadeleye, hayatı durdurmaya çağırıyoruz" dedi.