DEM Partili Hakkari Belediye eş başkanının gözaltına alınarak görevden alınması, yerine kayyum atanmasının tepkileri devam ediyor. Aralarında belediye eş başkanı Cevdet Konak ile Birsen Orhan’ında bulunduğu Dersim’de aralarında Emek ve Demokrasi Platformu kayyumlara tepki göstermek için DEM Parti İl Binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya bir çok vatandaşta destek verdi.

‘Kayyım irade gaspıdır, bu kararı tanımıyoruz, faşizme boyun eğmeyeceğiz’ pankartının açıldığı açıklamayı DEM Parti İl Başkanı Özcan Gürtaş okudu. 

‘MEHMET SIDDIK AKIŞ MİLYONLARIN İRADESİDİR’

Gürtaş, kayyum atamalarının hukuki hiçbir izahatı olmadığını belirterek, “AKP-MHP iktidarı halka karşı suç işlemeye devam ediyor. Bu iktidar yıllardır Kürt halkı şahsında halk iradesini hiçe sayıyor. İktidar yasaları askıya alıyor. Fiili olarak OHAL yasalarını devreye sokuyor. Kürtlerin seçme seçilme hakkını zorbalıklaelinden alıyor. Kürtlerin kendini, kentini yönetmesine tahammül etmiyor. Bu sabah Hakkâri Belediyesi Eşbaşkanımız Mehmet Sıddık Akış sahte bir iddianameyle Van’da gözaltına alındı. Belediyemizi polis zoruyla gasp edildi. Jet hızıyla yerine kayyım atandı. Bu bir kumpastır. İktidar yargı eliyle düzmece iddianamelerle belediyelerimizi işgal etti.  Bu sabah Hakkâri Belediyemizi hedef alması siyasi darbedir. Seçim sonuçlarını yok saymadır. Halkın iradesini gasp etmedir. İktidarın yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor. Buna rağmen partimiz Kürdistan halklarından aldığı ferasetle demokrasi kültürünü savunuyor. Partimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir demokrasi şöleni şeklindeki ön seçimlerde belediye eşbaşkanlarını belirledi. Bütün belediye eşbaşkanlarımız halkımızın talebi, rızası veonayıyla belirlendi. Sadece yerel seçimlerde değil, aday belirleme sürecinde dahi milyonların iradesiyle belediye eşbaşkanlarımız seçildi. Bu nedenle Mehmet Sıddık Akışşahsında ve Hakkâri belediyesi özelinde gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir. Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir. Gasp edilen Kürtlerin iradesidir. Gasp edilen Türkiye haklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Bu bir kumpastır bu bir gasptır, talandır, halkın iradesini tanımamadır. Bu işgaldir” dedi. 

‘ÇİZGİMİZ VAN DİRENİŞİDİR’

DEM Parti İl Başkanı Özcan Gürtaş, kayyumların demokrasiye vurulan bir darbe olduğunu belirterek, “Belediye Eşbaşkanımız hem ön seçimde hem de yerel seçimlerde halkın büyük desteğiyle kazanan Mehmet Sıddık Akış’dır. Yerine kayyım atanan zat bir sömürge valisidir! İktidar kayyım rejimiyle sömürge valiliği geleneğini güncellemek istiyor. Sömürge valilerine bu topraklarda geçit vermeyeceğiz. Bin defa deneseniz de zor ve şiddet yoluyla ne halkımızın rızasını ne de onayını alabilirsiniz. Zor ve şiddet yoluyla irademizi teslim alamazsınız. İktidar benzer bir kumpası Van’da ortaya koydu ancak Van halkı görkemli bir direnişle faşizme geri addım attırdı. Çizgimiz Van direnişidir. Belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Belediyelerimizi savunacağız. Belediyelerimiz görkemli halk iradesinin yansıdığı alanlardır. Bu alanlara halk düşmanlarının zorbalıkla yerleşmesine asla izin vermeyeceğiz. 1979 Hilvan’ından bugüne halkımızın iradesini savunan belediye geleneğimiz bugün de bu iradeye sahip çıkacak. AKP’nin yerel işbirlikçileri, rantçı, talancı, gaspçı, kayyımların bir kez daha Kürdistan’da halk iradesini gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Kadın düşmanı, demokrasi düşmanı ve halk düşmanlarını belediye yönetimlerine yerleşmeline asla izin vermeyeceğiz. Buradan iktidara sesleniyoruz: Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi diyorsak demokrasi kurlarına herkes uyacak. Sandık konulmuşsa sandık sonuçlarını AKP tanıyacak. AKP’nin sandık oyunlarına asla izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. 

‘HERKES KAYYUM DÜZENİNE KARŞI ÇIKMALIDIR’

Herkesin kayyumlara karşı çıkması gerektiğini söyleyen Gürtaş konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Halklarımız halk iradesini tanımayan faşist iktidarın kayyımları tanımıyoruz, tanımayacağız. Kayyımcı anlayışı kabul etmiyoruz, reddediyoruz ve direniyoruz. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi şölenleriyle halkın iradesini tescilleyen geleneğimiz, görkemli bir direnişle belediyelerimizi savunacak. Sömürge valilerine ve faşist rejime geçit vermeyeceğiz. Darbecilere karşı çizgimiz Van direnişidir. Bütün halkımızı, demokrasiyi savunanları, kadınları gençleri, muhalefeti Hakkâri Belediyesinin gaspına karşı çıkmaya çağırıyoruz. Muhalefetteki herkes darbeye karşı çıkmalıdır. Bütün muhalefet partileri başta olmak üzere demokrasiden yana herkesi bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz. Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir. Kürdistan’da başlayan halk düşmanlığının adım adım bütün ülkeye yayıldığını son 6 yılda bütün Türkiye gördü. Kürdistan’da halk iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır. Ülkemizin ve halkımızın üzerine bir kez daha bir karabasanın çökmesine asla izin vermeyeceğiz. AKP-MHP faşist rejimi ne doğudan yükselengüneşin doğuşunu ne de ülkemize baharın gelişini engelleyebilir.” 

‘BUNUN HAKKARİ İLE SINIRLI KALMAYACAĞINI BİLİYORUZ’

Gürtaş’ın ardından sözü Dersim Belediyesi Eş Başkanı Birsen Orhan aldı. “Bizler her seferinde demokratik siyaset anlayışını örmek istedikçe bizim bu talebimiz sarayın duvarlarına çarptı.” diyen Orhan, “Sarayın duvarları seçilmişlerimize zindan duvarı oldu. Buradan haykırıyoruz. Hakkari halkı yalnız değildir. Talan ettikleri belediyelerimize tek hesap sormadan, hiçbir soruşturma açmadan, dava sonucu açıklanmadan keyfi bir şekilde belediye eş başkanımız görevinden alınmış ve Hakkari halkının iradesi gasp edilmiştir. Bunun sadece Hakkari ile sınırlı kalmayacağını, nerelere varacağını çok iyi bildiğimizden size boyun eğmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kayıp olarak aranıyordu: Cansız bedeni bulundu Kayıp olarak aranıyordu: Cansız bedeni bulundu

“BİZ HAKKARİYİZ HAKKARİ DE DERSİM’DİR”

Orhan’ın ardından söz alan Dersim Belediyesi Eş Başkanı Cevdet Konak da kayyım kararını kınayarak şöyle devam etti,  “Eş başkanımız sadece Hakkari'nin değil milyonların eş başkanı, belediye başkanıdır. Türkiye halklarının, yurtseverlerin, sosyalistlerin başkanıdır. Biz Hakkari Belediyemizi gasp eden, irademize saldıran tüm güçleri kınıyoruz. Halkımız geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da kendi demokratik yerel yönetim iradesini koruyacak. Burada halkımıza sözümüzdür. Biz Hakkari'yiz, Hakkari'de Dersim'dir.”

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapan kitle, yarın itibarıyla her gün saat 17.00-24.00 arasında Dersim Belediyesi önünde oturma eylemine devam edeceklerini duyurdu. 

Editör: Mehmet Zafer Ağar