10 Ekim 2015 tarihinde yaşanan Ankara katliamının sekizinci yılında Dersim Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla Seyit Rıza Meydanı’nda siyasi parti temsilcileri, sendikalar ve katılımcılar bir araya gelerek katliamı lanetledi. "10 Ekim'i Unutmadık Unutmayacağız Unutturmayacağız" pankartıyla basın açıklaması düzenleyen kitle adına açıklamayı Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Mazlum Doğan okudu. Doğan, sekizinci yılında katliamın sorumlularının hala yargılanmamasının insanlık suçu olduğunu vurguluyarak şunları söyledi: "Yüreğimiz kan ağlarken birileri statlarda barış karanfillerimizi yuhalattı, insanlık suçları işleyen cani bir örgüte selam yolladı! Bizler ülkemizin geleceğine kara bir leke olarak düşen katliamda yitirdiklerimizi birer birer toprağa defnettiğimiz sıralarda katliamı önlemek bir yana adeta yol veren iktidar anketlerle oy hesabı derdine düştü."

'KATLİAM GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ SORUMLULAR YARGILANMADI'

CHP Tunceli İl Örgütü, Can Atalay’ı unutturmuyor CHP Tunceli İl Örgütü, Can Atalay’ı unutturmuyor

10 Ekim katliamının unutturulmak istenmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Doğan, "Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli miras olan emek, barış, demokrasi mücadelesini hep beraber, kol kola omuz omuza büyütmeye kararlıyız. Er ya da geç, sorumlular cezalandırılacak; emek kazanacak, demokrasi kazanacak, barış kazanacak" ifadelerini kullandı. 

'MESUT MAK VE ADİL GÜR MÜCADELEMIZDE YAȘAYACAK' 

Öğlen saatlerinde ise 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda hayatını kaybeden Mesut Mak ve Adil Gür, Dersim’de Atatürk Mahallesi’nde bulunan mezarları başında anıldı. Anmaya Mak ve Gür’ün yakınlarının yanı sıra Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Dersim’deki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, "Ankara’ya gelen insanların amacı savaşın durmasıydı ama 104 insanımız hayatını kaybetti bu katliamda. Özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesi 2015 yılında nasıl devam ettiyse bugün de devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz” diye belirtti.