Türkiye’nin en işlevsel ve doğal yaşam alanına sahip 500 hayvan kapasiteli Tunceli Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde birden fazla sokak köpeğinin çukurda ölmüş fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı. Paylaşımlarda, sokak köpeklerinin öldürülüp, çukurlara atıldığı öne sürüldü. Sosyal medyada tepki çeken görüntülerin ardından, Tunceli Belediyesi ve kentteki Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği açıklama yaptı. Ayrıca, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü  ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler barınağa gelerek inceleme bulundu. Yapılan incelemerde olumsuz bir duruma rastlanılamadı. 

İNCELEME VE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Belediye tarafından yapılan açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarında Dersim Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili çarpıtılmış paylaşımlar yapılmıştır. Kamuoyunu yanıltan bu paylaşımların gerçeği yansıtmadığını halkımıza açıklamayı bir borç biliriz.Belediyemiz bünyesindeki hayvan bakımevi 7/24 ziyaretçi görüşüne açıktır. Ayrıca çalışmalarımız ulusal ve yerel düzeyde hayvan hakları savunuculuğunu aktif olarak yürüten sivil toplum örgütleriyle ortaklaştırılmaktadır. Bu örgütler görüş ve önerileriyle belediyemize katkı sunarken aynı zamanda daha iyi hizmet verebilmemiz için hızlı geri dönüşlerle belediyemizi desteklemektedirler. Belediyemiz hayvan bakımevinde 3 veteriner hekim, 2 tekniker, 3 temizlik personeli ve 2 şoför ile hizmet vermektedir. Bu personel sadece belediye sınırları içinde değil ilin tamamında yerel ihbarlara cevap verme, yerinde tedavi uygulama, hayvanın bakımevine aktarımı ve tedavisinin takibini yürütmektedir. Hayvanın bakımevine aktarımı, mutlaka en az 1 veteriner hekim ve 1 tekniker tarafından sağlanmaktadır. Aktarımın gerçekleştirilmesinin ardından tedaviye cevap veren dostlarımız, bütün aşıları da tamamlanarak eski yaşam alanlarına sevk edilmektedir. Ancak tedaviye cevap vermeyip hayatını kaybeden canlarımızın gömülme işlemi gerçekleşmektedir. Trafik kazası, sokakta hayvanlar arası kavga, yaşlanma v.b. nedenlerle bakımevi personelinin ölü olarak tespit edip aldığı hayvanlar için de gömülme işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem daha önce kireçlenerek hazırlanan kuyu-mezarlarda yapılmaktadır. Kuyu-mezarların üstü gömülme işleminden sonra kapatılmaktadır. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler de gömülme anında çekilmiş görüntülerdir ve bu görüntülerin geçmiş tarihe ait olduğu anlaşılmaktadır. Bu çarpıtılmış görüntülerin kaynağının bulunması için belediyemiz tarafından gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verdi. 

‘GÖRÜNTÜLER GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR’

Dersim Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneğİ(DERHAYKO)’de görüntülerle ilgili açıklama yaptı. Dernek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Dersim’de yağmur, Pülümür’de ise kar etkili Dersim’de yağmur, Pülümür’de ise kar etkili

“Bizler neredeyse hergün Tunceli bakım evine gidiyor ve çalışmalar yapıyoruz. Ne zorlu şartlarda orada hayvanların sağlığı ve refahı için mücadele verildiğinin bilinmesini isteriz. Sosyal medyada gündeme gelen görüntüleri çeken ne amaçla çekti, niyeti neydi bilmiyoruz. cenazeler için açılan kuyuya koyduktan sonra kepçe beklenilen esnada çekildiğini düşünüyoruz, normal şartlarda hep kapatılıyor üzeri. İlimiz belediyesi katliam yapmayan belediyeler arasında eminiz ki ilk sıradadır, sokakta huzurla yaşayan hayvanlarda bunun en görkemli kanıtıdır. Tunceli bakim evi tüm hayvanseverlere, tüm hak koruyucularına açık, şeffaf bir bakim evidir. İstediğiniz saatte gelip ziyaret edebilirsiniz,onlarla beraber çalışabilir ne kadar şefkatli yaklaştıklarını görebilirsiniz. Bu iddialar ve görüntülerle yapılmaya çalışılan katliam var algısı kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.”