Emek ve Özgürlük İttifakı, Dersim’de Gazik Mahallesi’nde (Cumhuriyet) Aysel Doğan Kadın seçim bürosunun açılışını Başak Demirtaş ve yüzlerce vatandaşın katılımıyla miting havasında gerçekleşti. Halayların çekildiği, zılgıtların yükseldiği açılışta, sık sık ‘ Dersim sizinle gurur duyuyor’ sloganları atıldı.

 ‘TARİHİ BİR MESAJ OLACAKTIR’

Dersim’de olmanın kendisi için çok büyük anlamı olduğunu söyleyen Başak Demirtaş “Yıllardır Dersim’in kayıp kızlarından, Dersim’in direniş kadınlarına geçişinde emeğini, alın terini ortaya koyan ve bedel ödeyen tüm yoldaşlara tüm canlara buradan bin selam olsun.  Bu toprakları mezara çevirmeye çalışanlara inat, gül bahçesi, gül vatan yapmaya ant içmiş tüm kadınları saygıyla anıyorum. Bu çok anlamlı, çok tarihi bir mesaj olacaktır. Ben inanıyorum ki Ayten arkadaşımızı rekor bir oyla meclise göndereceğiz. 72 milleti incitmekten korkan, kurtla, kuşla, geyikle yoldaş olan 600 yıldır yaşamış olduğu bu trajediyle bu katliamlarla, bu acılarla yüzleşmenin vakti geldi geçiyor bile. O yüzden 14 Mayıs günü yeni yaşamın kapılarını aralamamız gerekiyor. 14 Mayıs günü Yeşil Sol Partiyi meclise güçlü bir şekilde göndermek gerekiyor. Dersim halkının iki oyundan birinin kimin için olduğunu biliyorum. Ama diğer oyunu da Ayten arkadaşımıza vereceğinize inanıyorum. Çünkü adalet ve denge sağlansın. Dersim halkının adalet ve eşitlik anlayışına da bu yakışır. Her yerde kendi kimliğimizle, kendi direnişimizle, kendi emeğimizle var olacağız. Jin, jiyan, azadi diye yola çıktık ve bu anlayışla devam edeceğiz. Teslim olmak yok, geri adım atmak yok. Ta ki kadınları özgürlüğünü ve eşitliğini tam olarak sağlayana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.  

‘İNANCIMIZLA KİMLİĞİMİZLE ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Yeşil Sol Parti Dersim milletvekili adayı Ayten Kordu mücadeleyle dolu bir kadın tarihinden gelindiğini söyleyerek “Derism’in direniş dolu tarihiyle Jin, Jiyan, Azadi sloganı birleşmiştir. Bileşenlerimizle, kadınlarla, Dersim halkıyla buradayız. Zaten buradaydık, burada olmaya da devam edeceğiz. Mücadelemiz devam edecek. Derism’de inancımızla kimliğimizle özgür yaşamak istiyoruz. İnancımızın üzerindeki baskıları kabul etmiyoruz. Kadın olarak yaşamımız belirleyen sınırları, bu erkek egemen zihniyetin tanımlamasını kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.