Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Dersim’de ‘Depreme dirençli kentler’ konulu panel gerçekleştirdi. Panelde ‘Gezi tutukluları serbest bırakılsın’ pankartı açıldı.

Panelden önce TMMOB Dersim İl Koordinasyon Sekreteri Uğur Beycan, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, Akpazar Belediye Eş Başkanı Orhan Çelebi, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül açılış konuşması yaptı.

“DEPREMLERİN ARDINDAN ACI VE AĞIR BİR TABLOYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Depremlerden sonra oluşan acı tablonun karşısında kentleri doğal afetlere nasıl hazırlıklı hale getirebiliriz kaygısıyla hareket ettiklerini söyleyen TMMOB Dersim İKK Sekreteri Uğur Beycan, “Cumhuriyet tarihindeki bütün iktidarların afetlere ve bu tarz krizlere yönelik kamudaki liyakatsiz anlayış ve mevcut siyasi anlayışın seçim yatırımı adına imar afları vermesi nedeniyle yaşanan depremlerin ardından çok acı ve ağır tabloyla karşı karşıya kaldık” diye belirtti.

“SIKINTILI BİNALARI TESPİT EDİP ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

Geçmişten günümüze kadar devam eden yanlış yapılaşmadan kaynaklı bugün birçok sorunla karşı karşıya olduklarını belirten Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Bizler de bunu nasıl düzeltebiliriz diye çalışmalar yürütüyoruz. Bu süreç içerisinde gücümüz olanağında en azından yıkımları azaltarak, sıkıntılı binaları tespit edip yeniden dönüşümü sağlayacak çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“DEVLET YURTTAŞLARINA GÜVENLİ KOŞULLARDA YAŞAMASINI SAĞLAMAK ZORUNDA” 

Devletin yurttaşlarının sağlıklı ve güvenli koşullarda barınmasını temin etmek zorunda olduğunu ifade eden TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan da, “Devletin güvenliği sağlamayı gerekçe göstererek hızla OHAL kararı verdiğini görebiliyoruz ama insanların sağlıklı ve güvenli barınma koşullarını sağlamak için o hızı göremiyoruz tamamen vurdum duymaz bir şekilde ilerliyor. Bunun en son örneğini de maalesef acı bir şekilde 6 Şubat depremlerinde yaşadık. TMMOB olarak uyarılarda bulunmamıza rağmen, devletin uyarılarımızı dikkate almaması nedeniyle büyük bir felaketle karşılaştık” diye konuştu.

“ÜLKEYİ YÖNETEN İKTİDAR KENDİSİNİ BİLİME VE TEKNİĞE KAPATMIŞ DURUMDA”

Türkiye’yi 20 yıldır yöneten siyasal anlayışın kendisini bilime ve tekniğe kapatmış durumda olduğunu vurgulayan TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, “İktidar kendisinin çözemediği, yetemediği yerlerde üniversitelerin ve meslek kuruluşlarının veya halk örgütlenmelerinin önerilerine kendisini kapatmış durumda. Bu dezavantajlı durumlar nedeniyle doğa olayının afete, afetin de bir katliama dönüşmesine kadar uzayan zincirin birkaç tanesini oluşturmuş oldu” dedi.

“HALKIN KENDİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜNÜN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Akpazar Belediye Eş Başkanı Orhan Çelebi, depremin devletin büyük bir felakete karşı hazırlıklı olmadığı gerçeğini göstermiş olduğunu söyleyerek, “Devlet kurumlarının kendi rollerini oynaması gerekirken aslında patlayan bir balon olduğunu gördük. Halkımızın örgütlü güçlerinin hızlıca duruma müdahale etmiş olmasıyla halkın kendi örgütlülüğünün ne kadar önemli olduğunu gördük. Bizimde hızlıca Dersim halkını güçlü bir örgütlülüğe kavuşturup bu sürece müdahale etmemiz gerekiyor” diye ifade etti.

“KENDİ İLÇEMİZDE DEPREMLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK”

Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise şunları dile getirdi:

“Bizler belediyeler olarak en kısa yoldan ilk etapta neler yapabiliriz üzerine çalışmalar yapıyoruz. Kendi ilçemizde çalışmaları başlattık, en azından ilk müdahalenin yapılabileceği düzeyde gönüllüler oluşturduk. Bundan sonraki süreçte de gönüllülük meselesini üst seviyeye çıkartacağız. Yaşanan acılar ender rastlanan acılardan bir tanesiydi ama bu acılar yaşanırken, bu acıların yaşanmaması için çaba göstermek yerine insanlara hakaretler yağdıran bilimden uzak bir anlayış tarafından yönetiliyoruz.”

Açılış konuşmalarının ardından TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Dr. Gencay Serter ve Prof. Dr. Sinan Altın ‘Depreme dirençli kentler’ konulu panelde konuşma yaptı.

“DEPREMLERİN ARDINDAN YAŞANANLAR AÇIKÇA BİR KATLİAMDIR”

Sadece ülkeyi yönetenlerden sorunların çözülmesini beklemenin mümkün olmadığını ifade eden TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, “Toplumun her kesiminin afetler gibi doğrudan insan yaşamını etkileyen bir konuda dayanışma göstererek bu sorunları çözmesi gerekiyor. Yaşanan depremlerin yarattığı yıkım ve ölümler nedeniyle açıkça bir katliamdır. Aslında herkesin bildiği ama hiç kimsenin tedbir alamaması nedeniyle de bugün açık bir katliam sonucunda 50 binden fazla yurttaşımız yaşamını yitirdi” dedi.

“İMAR AFFI, OTURDUĞUN EV SANA VE ÇOCUKLARINA MEZAR OLACAK DEMEKTİR”

Prof. Dr. Sinan Altın ise konuşmasında şunları ifade etti:

“İmar affı şöyle der: Sevgili yurttaşım yaptığım bu evin sana ve çocuklarına mezar olacağını bilerek bu durumu yasallaştırıyor ve burada yaşamana izin veriyorum demektir. İmar affı devletin yurttaşına kısa dönemli yarar sağlaması ve onu mutlu etmesidir. Yapılan evin projesinde kimin imzası varsa herkes sorumludur. Herkes kaçtı, üç tane müteahhidi hedefe koydular, hepimiz de kenara çekildik.”

“SORUMLULAR MERKEZİ VE YEREL OTORİTELERDİR”

‘Yıkımlar kent ölçeğinde yaşandığı için sorunlara da kent ölçeğinden başlayarak müdahale edilmesi lazım’ diyen TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Dr. Gencay Serter, “Depremlerin ardından müteahhitlerden önce kimlere dikkate çekmemiz lazım? Bizi düşünmeye zorlanmaya çalışılan bir şey, geniş açıdan düşünemiyoruz ve sorumlular gizleniyor. Sorumlular elbette merkezi ve yerel otoritelerdir. Sadece binalar ölçeğinde dönüşümler sürdürülünce yıkımlar kent ölçeğinde oldu ama biz hala sorumluları bina ölçeğinde arıyoruz” diye konuştu.

Panel soru-cevaplarla devam etti.