Dersim-Erzincan sınırı Mutu Köprüsü yakınlarında bulunan Hızır Dergahı’nda kimliği belirsiz kişilerce Hızır Dergahı’nın Kürtçesi olan ‘Dergehê Xızır’ yazısında Türkçe olmayan harf olduğu için boyayla bazı harfleri sildi. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) Dersim Milletvekili Ayten Kordu, yazıyı silenlerin askerler olduğunu ifade ederek İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Milletvekili Kordu, verdiği soru önergesinde,” Dersim’de 1938’den beri devam eden özel savaş politikaları bugün devletin dil ve inanç bağlamında Alevi halkına yönelik asimilasyon politikası bütün yönleriyle uygulanmaya devam etmektedir. Alevilerin inanç merkezleri barajlar altında bırakılmakta, güvenlik gerekçesiyle ziyaret edilmeleri engellemekte veya çeşitli gerekçelerle kutsal mekanların aşağılanmakta, saygı gösterilmemekte, restorasyon adı altında mekânsal asimilasyona uğratılarak hafıza ve inanç kırımına yol açmaktadır. Bu anlayışla sürdürülen politikalarla Alevileri halkı adeta dışlanmakta ve ötekileştirilmektedir.  Dersim halkının diline, inancına yönelik baskıların her geçen gün artarak devam etmesi telafisi olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Bu politikaların sonucu olarak Dersim giderek göç vermektedir. Dersim halkı bu baskı politikaları nedeniyle çareyi Dersim’i terk ederek ya Türkiye’nin batısına ya yurtdışına göç etmekle bulmaktadır. Son olarak Erzincan sınırı Mutu Köprüsü yakınlarında bulunan Hızır Dergahı’nda askerler tarafından ‘Dergehê Xızır’ yazısında Türkçe olmayan harf olduğu gerekçesiyle kolluk güçlerince boyayla bazı harfleri üzerinin kapatılarak silindiği iddia edilmektedir.  Hiçbir hukuki ve ahlaki gerekçesi olmayan bu uygulama Alevilerin hem diline hem de inancına yönelik açıkça bir saldırı ve saygısızlıktır. Dolayısıyla Hızır Dergahı’ndaki yazıya müdahale edilmesinden de açıkça görüldüğü gibi Dersim’in doğasına, kültürüne, diline, inancına yönelik kültür kırım politikalarının devam ettiğini göstermektedir.  Bu Dersim’de kimliğinin ve inancın açıkça inkârından başka bir şey değildir.  Dersim coğrafyası adeta acının, zulmün ve baskının coğrafyasına dönüştürülmüştür. Bütün bunların nedeni Dersim halkının Kürt kimliği ve Alevi inancıdır.   Özetle bu ve benzeri baskı politikalarıyla Dersim halkı toprağında koparılmak istenmekte, göçe zorlanmakta ve Dersim coğrafyası tamamen insansızlaştırmak istenmektedir” ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Kordu, soru önergesinde şu sorulara cevap istedi:

1-Hızır Dergahı’nda ‘Dergehê Xızır’ yazısında Türkçe olmayan harf olduğu gerekçesiyle kolluk güçlerince bazı harfleri boyayla üzeri kapatıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise söz konusu uygulamanın gerekçesi nedir?

2-Söz konusu iddia ile ilgili herhangi kavuşturma veya soruşturma açılmış mıdır?