Mayıs seçimlerinden sonra tabanından gelen talepleri dikkate alan DEM Parti, yerel seçimlere giderken belediye eş başkanı, belediye meclis üyesi ve il genel meclis üyesi adaylarını ön seçimle belirlemek üzere harekete geçti. DEM Parti Dersim İl Örgütü, parti binasında basın açıklaması yaparak, adayın ön seçimle belirleneceğini belirtti. Adaylık başvurularının 19 Ocak tarihine kadar devam edeceğini 27 Ocak tarihinde de aday adayları tanıtım toplantısı yapılacağını açıkladı. Ayrıca, gazetecilerin ‘ittifak’ sorusuna da Dersim merkezde kendi adaylarıyla seçime gireceklerini de açıkladı.

 ‘HALKIMIZIN BU SEÇİMLERDE DE KAYYUM REJİMİNE EN GÜZEL CEVABI VERECEĞİNDEN KUŞKUMUZ YOKTUR’

Yoğun katılımın olduğu basın açıklamasını DEM Parti Seçim Komisyonu Eş Sözcüsü Hümeyra Tusun Yeğin okudu. Tusun, halkın kayyumlara sandıkta cevap vereceğini belirterek, 14 Mayıs ve 28 Mayısta yapılan Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı genel seçimlerinin üzerinden yaklaşık 7 ay gibi bir süre geçti. 22 yıldan beri rant ve talan politikalarıyla devleti yöneten ve ülkeyi büyük bir ekonomik ve siyasi kriz içine sokan Akp-Mhp iktidarı son seçimleri kazanmanın verdiği güçle yaşanan derin ekonomik krizin yükünü işçilere emekçilere ve bir bütün olarak halklarımızın sırtına yüklemeye devam ediyor.  Beşli çetelere savaş rantçılarına, din bezirganlarına her türlü mali desteği gönül rahatlığı içinde sunarken, sıra milyonlarca işçinin emekçinin ve emeklinin maaşlarını insanca yaşama yetecek bir seviyeye çekme isteğine gelince ‘mali kaynaklarımız bu kadarına yetiyor biz terörle mücadele ediyoruz ’ diyerek halklarımıza yaşattığı derin yoksulluğu Kürt sorununda dayattığı çözümsüzlük ve çatışma politikalarıyla örtmeye çalışıyor.  Kürt sorununun barışçıl demokratik yöntemlerle çözülmesi ve büyük can kayıplarına yol açan bu çözümsüzlük politikalarının son bulması için ne yazık ki muhalefet partileri de bugüne kadar iktidardan farklı bir politika geliştirmedi geliştirmiyor. Partimiz, geçmişinden de devraldığı mirasla bu çözümsüzlük politikalarına karşı mücadele ediyor. Türkiye de ki bütün halklara kaybettiren bu çatışma ortamının son bulması için çalışıyor.  Kürtlerin, Alevilerin farklı kimlik ve inanca sahip halklarımızın eşitlik ve özgürlük temelinde bir arada yaşadığı demokratik bir cumhuriyet için üçüncü yolu öneriyor. Yerel yönetimlerde iktidara alternatif olarak yapmış olduğumuz hizmetleri ve demokratik halkçı yönetim modelini engellemek için kayyum darbeleri ile karşı karşıya kalarak bu modelin halk tarafından kabul edilmesi engellenmiş ve Belediye Eş başkanlarımız tutuklanarak siyasi rehine olarak cezaevlerinde tutulmuşlardır. Bütün baskı engelleme ve manipülasyonlara rağmen Kürt halkı bu politika ve mücadeleyi sahiplenerek her defasında partimizi yerelde iktidar yaparak iradesini ortaya koymuştur.  Kendi meşruiyetlerini sandıkta aldıkları sonuca bağlayarak farklı hiçbir sese tahammül etmeyen Akp-Mhp iktidarı, Kürt Halkının oy vererek seçtiği temsilcilerini görevden alarak yerine kayyum atamış ve Kürtlerin sandıkta ortaya koyduğu iradesini yok saymıştır. İşte bu koşullarda yeni bir yerel yönetim seçimlerine gidiyoruz. Halkımızın bu seçimlerde de kayyum rejimine en güzel cevabı vereceğinden kuşkumuz yoktur” dedi.

ÖN SEÇİM KARARI ALINDI

Adayların ön seçimle belirleneceğini söyleyen Seçim Komisyonu Eş Sözcüsü Hümeyra Tusun, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Yerel yönetimleri güçlendirme, yerel yönetimleri toplumsal ihtiyaçlar temelinde geliştirme yerel kaynakların adil ve etkin kullanımını sağlamak, Yereldeki kültür, inanç hafıza ihtiyaç farklılıklarını gözeten çoğulcu yaklaşımları güçlendirmek yerel hafızayı canlı tutmak, doğayı suyu ormanı dereleri korumak, kadınların her türlü karar mekanizmasına katılımını sağlama, Kadına yönelik her türlü şiddet ve saldırıların karşısında durarak çözüm mekanizmalarını geliştirmek amacıyla yerel yönetim seçim startını vermiş bulunuyoruz. Bu kapsamda 14 Mayısta yapılan seçimlerden sonra bütün parti örgütlerimizde seçim sonuçları değerlendirilmiş ve halkımızın önemli bir çoğunlukla ortaklaştığı öneri doğrultusunda parti yönetim organlarının ve seçimlerde seçilecek adayların belirlenmesinde ön seçim yapılması parti kararı haline gelmiştir. Bu temelde ilimiz Dersim ‘de 31 Mart 2024 tarihinde kendi adaylarımızla katılacağımız yerel yönetim seçimlerinde Belediye Eş başkan adayları, belediye meclisi üyeleri ve il genel meclisi üye adayları ön seçimle belirlenecektir. Bugünden başlayarak 19 Ocak 2024 gününe kadar devam edecek aday başvuruları Aday Kabul Komisyonuna yapılacaktır. Aday adayları tanıtım toplantısı 27 Ocak 2024 cumartesi günü yapılacaktır.”

İTTİFAK SORUSUNA CEVAP VERİLDİ

DEM Parti Dersim Seçim Komisyonu sözcüsü Özcan Ateş ise gazetecilerin ‘ittifak olacak mı’ sorusunu şu şekilde cevapladı:

“Biz şuanda kendi partimizin çalışmasını yürütüyoruz. İttifak görüşmeleri genel merkez düzeyinde devam ediyor. Genel merkezde ki bu görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını biliyoruz. Eğer ittifaklar önümüzdeki süreç içerisinde bir değişikliğe yol açacaksa bu önümüzdeki süreçte değerlendirilir. Genel merkezin kent merkezinde bize ilettiği bilgi eş başkanlık düzeyinde DEM Parti’nin adayıyla girileceği doğrultusunda bize aktarım yapıldı.”

Kulis: Merkez Dem’den, ilçeler üç partiden Kulis: Merkez Dem’den, ilçeler üç partiden