ERZİNCAN (AA) - Eski TBMM Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Bizim derdimiz akan kanı durdurmak, katliamı sona erdirmektir. Bizim ne başka ülkenin toprağında, ne başka ülkelerin geleceğine yönelik kirli hesabımız yok." dedi.

Yıldırım, Erzincan'ın Refahiye ilçesinde düzenlenen Sünebeli Tüneli Işık Görme Töreni'nde yaptığı konuşmada, Erzincan'da tarihi bir an yaşadıklarını ve tünelde sona yaklaşıldığını söyledi.

Tünelin geçmişine ilişkin bilgi veren Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Sünebeli'yi de Türkiye'nin her köşesini de karış karış yollarla, demir yollarıyla, hava alanlarıyla ve internetle donattıklarını belirtti.

"Geçilmez" denilen ve nice trafik kazalarında acılar yaşatan Sünebeli'de, artık dağların delindiğini ve acıların son bulmasına vesile olduklarını ifade eden Yıldırım, "Evet coğrafya kaderimiz ama kaderimiz dağlara, vadilere bakarak, suyun kenarına gelince çaresizce dövünerek değil, suların üzerine köprüler kurarak, dağları tünellerle geçerek bütün engelleri aşa aşa bugünlere geldik. Bundan sonra da Cumhuriyet'in 100. yılında milletimizin hak ettiği en güzel hizmetleri Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapmaya devam edeceğiz. Hiç endişeniz olmasın." diye konuştu.

Yıldırım, yol ve çalışma arkadaşı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun güzel hizmetlere imza attığını, can Erzincan'da kendisini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Erzincan ve ülkeye hizmet sunan milletvekili ve bürokratlara teşekkür eden Yıldırım, "Yıllardır dillere destan olan Sünebeli'nin kötü kaderini değiştiren 6 kilometreye yakın tünel açılışını, çift tüp halinde, bugün ışık gördü halinde gerçekleştireceğiz. Tünelin sonunda ışığı görüyoruz, yakında bu tünelden de hep beraber geçeceğiz. Partisi hangisi olursa olsun. Erzincan'da parti yok, Erzincan'ın tek partisi Erzincan partisidir. Mustafa Sarıgül de, Süleyman Karaman da bizim. Sebahattin Karakelle efsane milletvekilimiz, Erzincan için yıllarca çalıştı, kendilerine teşekkür ederiz. Sözü uzatmaya gerek yok, işte eser işte hizmet. Sünebeli hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

- "10 dakikada bir bebek hayattan koparılıyor"

Türkiye Finans Yönetim Kurulu'na yeni üye Türkiye Finans Yönetim Kurulu'na yeni üye

Büyük vahşet yaşanan Filistin ve Gazze'de, bebeklerin, çocukların, kadınların, masum insanların, her gün onlarcasının, yüzlercesinin can verdiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Gelişmiş sözde ileri devletler bunu engellemek yerine katleden ülkeye açık destek veriyor. Bugün bu insanlığın artık bittiği noktadır ama bölgemiz sahipsiz değildir. Osmanlının bakiyesi Türkiye Cumhuriyet ayaktadır ve bu bölgede haritaların tekrar değiştirilmesine asla ve asla izin verilmeyecektir. 10 dakikada bir bebek hayattan koparılıyor, Gazze'de Filistin'de bu kanın durdurulması, bölgede katliamın sona ermesi için Cumhurbaşkanımız canla başla gece gündüz çalışıyor. Bugüne kadar 34 dünya lideriyle bu meseleyi konuştu. Bu çabalar devam edecek."

Gazze'de katliamın sona ermesini istediklerini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bizim derdimiz akan kanı durdurmak, katliamı sona erdirmektir. Bizim ne başka ülkenin toprağında, ne başka ülkelerin geleceğine yönelik kirli hesabımız yok. Ama ülkemiz üzerinde oynanmaya çalışılan oyunları da biliyoruz, bu da partiler üstü meseledir, bu Türkiye meselesidir. Cumhuriyetimizin 100. yılı geride kalıyor. Cumhuriyet'i bize emanet eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Biliyoruz ki artık yeni yüzyıl, Türklerin yüzyılı olacak, bunun ayak seslerini işitmeye başladık. Bütün bu saldırılar, üzerimize oynanan oyunların amacı da bu süreci geciktirmektir ancak başaramayacaksınız. Mutlaka yeni yüzyıl Türk dünyasının, Türklerin yüzyılı olacak ve çevremizdeki milyarlarca mazlum milletler daha güzel günleri bizlerle birlikte yaşayacak."

Konuşmaların ardından Bakan Uraloğlu, Yıldırım, Vali Hamza Aydoğdu, AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül ve katılımcılarla tünele girip incelemede bulundu.

Binali Yıldırım, burada kullandığı iş makinesiyle tünelde kazı yapıp ilk ışığın tünele girmesini sağladı.