Dersim’in zengin doğası bir çok nesli tehdit altında olan yaban hayvanına ev sahipliği yapıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube ekipleri, kaçak avcılıkla mücadele kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ekipler, kaçak avcılıların akşam saatinde av yapma ihtimaline karşıda karanlıkta da saha denetimlerini gerçekleştiriyor.

Bu kapsamında ekipler Çemişgezek ilçesi kırsalında yağmurlu havada denetim gerçekleştirirken bir aracı dağlık alanda gördü ve çamurdan ayak izleri belirgin olan adımları takip etti. Takip sonucunda hayvanlara görünmeden kolayca yaklaşmak ve onları avlamak için kurulmuş gizlenme gümelerinde tespit etti. Ekiplerin kendilerine yaklaştığı anda dağ keçisine ateş edildi. 

Dersim’in zengin doğası bir çok nesli tehdit altında olan yaban hayvanına ev sahipliği yapıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube ekipleri, kaçak avcılıkla mücadele kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ekipler, kaçak avcılıların akşam saatinde av yapma ihtimaline karşıda karanlıkta da saha denetimlerini gerçekleştiriyor. Bu kapsamında ekipler Çemişgezek ilçesi kırsalında yağmurlu havada denetim gerçekleştirirken bir aracı dağlık alanda gördü ve çamurdan ayak izleri belirgin olan adımları takip etti. Takip sonucunda hayvanlara görünmeden kolayca yaklaşmak ve onları avlamak için kurulmuş gizlenme gümelerinde tespit etti. Ekiplerin kendilerine yaklaştığı anda dağ keçisine ateş edildi. 

Nesli tükenme tehlikesi altında bulunduğu için avlanması yasak olan keçiyi vuran 2 avcıya 300 bin TL tazminat ve idari ceza uyguladı. Ayrıca ekipler, avcıların yivsiz silahlarına da el koydu.

Dem Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan ‘Dersim’ çıkışı Dem Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan ‘Dersim’ çıkışı

Öte yandan Tunceli valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen dağ keçilerinin ve diğer yaban hayvanlarının avlanmaması için Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Jandarma ekipleri tarafından aralıksız çalışmaların devam edeceğini, avcılara göz açtırmayacaklarını belirtti.