ANKARA (AA) - Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu tarafından "18. Ulusal Kanserli Hastalar Kongresi" Ankara'da gerçekleştirildi.

İbn-i Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu'nda düzenlenen kongreye kanser alanında uzman isimlerin yanı sıra hasta ve hasta yakınları da katılarak deneyimlerini paylaştı.

Kongrede bir konuşma yapan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, "Kanser bir gün tarih olacaktır" diyerek yaşanan gelişmelerle korunmadan tedaviye ciddi gelişmelerin yaşandığını, bu gelişmelerin süreceğinin altını çizdi.

Kovid-19 ve Kahramanmaraş merkezli depremlerin, kanser bakımına etkilerine değinen Kutluk, HPV aşılamasının yaygınlaştırılması ve geri ödeme kapsamına alınarak servikal kanserlerin kontrolü, Kovid-19 sonrası kanser ve diğer kronik hastalıklara karşı tedbir alınması, deprem bölgesindeki vatandaşların kanser ve kronik hastalıklarına yönelik programların geliştirilmesi, onkoloji alanında insan kaynaklarına yatırım yapılması, palyatif bakım merkezlerinin onkoloji alanına entegre edilmesi, kanser taramalarının güçlendirilmesi, kanser araştırmalarının desteklenmesi ve tütün mücadelesinin daha ileri noktalara taşınması gibi beklentileri olduğundan bahsetti.

Kanserden korunma, çevresel faktörlerin kansere etkileri ve tedavide gelinen son aşamaya kadar birçok farklı başlığın ele alındığı kongrede, Anadolu Ajansı'nın (AA) Çevre Haberleri Editörlüğü Yeşilhat muhabiri Biriz Özbakır, "Gazetecilik bakış açısıyla çevre sağlığı ve kanser" başlıklı sunum ile yer aldı.

Özbakır, sunumunda, sağlık ve özellikle kanserle bağlantılı çevre haberlerinden örnekler ve videolara yer verirken okuyucuların sağlık bağlantılı çevre haberlerinin doğruluğundan nasıl emin olacakları konusunda tecrübelerini aktardı.

Türkiye'nin ilk çevre haberleri editörlüğü Yeşilhat'ın yayın hayatına başlamasının 1. yılı dolayısıyla hazırlanan video da katılımcılar tarafından izlendi.

Kongre sırasında hasta ve hasta yakınları uzmanlara soru sorma imkanı buldu.