10 Kasım nedeniyle ilk program, Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı. Buradaki anma programına vali Bülent Tekbıyıkoğlu, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nuh Köroğlu, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı vekili Veysel Taş, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker, İl Emniyet Müdürü Hakan Duman, kurum amirleri, askeri erkan, gazi ve vatandaşlar katıldı. 

Kentteki ikinci anma programı ise, Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Atatürk ile ilgili öğrencilerinin yaptıkları resimler sergilendi, tiyatro gösterisi ve müzik etkinliği yapıldı. 
Vali Tekbıyıkoğlu, Atatürk'ün siyasi ve askeri dehasıyla zamanın küresel güçlerine karşı birlik ve beraberlik içerisinde istiklal ve istikbal mücadelesini başarıya ulaştırdığını belirterek, “19 Mayıs 1919'da yaktığı istiklal meşalesi ile ezelden beri hür yaşamış milletimizin adeta küllerinden yeniden doğarak ayağa kalkmasını ve kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini kırmasını sağlamış ve en büyük eserim dediği Cumhuriyet’i kurarak bizlere emanet etmiştir. Bugün bizlere düşen, vatanımıza ve bayrağımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkarak onun bırakmış olduğu mirası geleceğe taşımak ve göstermiş olduğu yolda var gücümüzle çalışmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından program, 10 Kasım nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Bülent Teknibıyıkoğlu tarafından ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Dersimliler 86 yıldır unutmadı: Seyit Rıza ve arkadaşları anıldı Dersimliler 86 yıldır unutmadı: Seyit Rıza ve arkadaşları anıldı