İSTANBUL (AA) - Ziraat Bankası, "Bonds, Loans&Sukuk Turkey Awards"ta "Financial Institutions Deal of the Year (Yılın Finansal Kurumlar İşlemi)" kategorisinde birincilik, "FI Funding Team of the Year (Yılın Finansal Kurumlar Ekibi)" kategorisinde ise ikincilik olmak üzere 2 önemli ödüle layık görüldü.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Ziraat Bankası, nisanda 352,5 milyonu dolar ve 814 milyonu avro olmak üzere toplamda 1,24 milyar dolar büyüklüğünde (parite etkisinden arındırılmış olarak yüzde100 çevirme oranı ile) sendikasyon kredisi temin ederek Türkiye'de bir banka tarafından tek seferde sağlanan en büyük sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisini sağlama başarısını göstermişti.

Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited ve The Commercial Bank (P.S.Q.C.) koordinatörlüğünde, 21 ülkeden 45 bankanın yüksek ilgisi ile yenilenen kredide Emirates NBD Capital Limited, Standard Chartered Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation sürdürülebilirlik koordinatörleri olarak görev almıştı.

Bu işlem ile Ziraat Bankası, "Bonds, Loans&Sukuk Turkey Awards"ta "Financial Institutions Deal of the Year (Yılın Finansal Kurumlar İşlemi)" kategorisinde birincilik, "FI Funding Team of the Year (Yılın Finansal Kurumlar Ekibi)" kategorisinde ise ikincilik olmak üzere 2 önemli ödüle layık görüldü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Grup Başkanı Yasin Öztürk, şunları kaydetti:

"Global olarak finansal piyasaların sıkılaştığı bir dönemde Sendikasyon kredisini sürdürülebilir temalı olarak ve dev bir tutarla yenileme başarısı gösteren Bankamızın, uluslararası platformda iki prestijli ödülle takdir görmesi uluslararası itibarının teyidi olup, özellikle sürdürülebilir dış finansman alanındaki başarılarının bir göstergesidir. Söz konusu ödüllerin, ilk sürdürülebilirlik temalı Sendikasyon kredimize verilmesi, sorumlu bankacılık yapmayı ilk günden itibaren prensip edinmiş, sürdürülebilir iş modelini benimseyen bankamızın doğru yolda olduğunu göstermesi açısından ayrıca anlamlıdır. Bankamız, güçlü mali yapısı, finansmana erişim gücü ve yüksek kalitede hizmet verme başarısı ile ülkemiz ekonomisine çeşitlendirilmiş kaynak sağlamaya devam edecektir. Bankamızın bu büyük başarısıyla gurur duyuyoruz. Çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürmeye devam edeceğiz."