banner14

MUNZUR PROJESİNİ PROTESTO EDENLERİ PROTESTO EDİYORUZ

Munzur (Ovacık) Yerel Halk İnisiyatifi Sözcüsü Mehmet Yürek yazdı.

Yerel 28.08.2020, 17:03 28.08.2020, 18:34
3423
MUNZUR PROJESİNİ PROTESTO EDENLERİ PROTESTO EDİYORUZ


Son günlerde Munzur dışından bazı kişi ve kurumlar Munzur halkına rağmen Munzurlular adına yine konuşmaya başladı.

Hemen en baştan belirtelim ki, artık Dersim merkezli, “Dersim Devrimci Yerel Halk İnisiyatifi” kurulmuştur. Bu yapı hızla Çemişgezek, Hozat, Pertek, Mazgirt, Nazimiye ve Pülümür Yerel Halk İnisiyatiflerini kurma çalışmalarına da başlamıştır. Her ilçe kendi inisiyatif oluşumunu tamamladıktan sonra, her ilçenin birer temsilci ile temsil edilerek “Dersim Devrimci Yerel Halk İnisiyatifi” tamamlanacaktır. Bu gün Munzur Gözelerine yapılmak istenen proje ile ilgili dışarıdan söz söyleyen ve kararlar alan kişi ve kurumların da Munzur’un öz sahibi bu yerel ve yerleşik halka saygı göstermesini bekliyoruz.

Şu husus önemlidir ki, Dünya Musevileri için Kudüs ne ifade ediyor ise, Dünya Hristiyanlık âlemi için Roma ve Vatikan ne ifade ediyorsa, Dünya İslam Âlemi için Mekke ve Kâbe ne ifade ediyor ise Munzur Baba’da Dünya Aleviliği için onu ifade ediyor.  1920-1930 yıllarda devlet görevlisi olarak Dersim’e özel görevle gönderilen İT (İttihat Terakki) cilerin ellerine helva tası vererek Hacca gönderdikleri Munzur Baba ile bizim Munzur’umuzun ilgisi yoktur. İT’ci görevliler bu yalanı Dersimlileri sisteme entegre ederek asimilasyon için özellikle uydurmuşlardır.

Son yılların arkeolojik araştırmalarından çıkan tabletlerden elde edilen belgeler göstermiştir ki; Munzur Baba günümüzden 3300 yıl (İ.Ö. 1274-1244) öncede bu topraklarda Munzur adıyla bir ülke vardır. Yalnız bir arkeolojik yüzey çalışmasında bu bilgiler çıktığına göre derin bir arkeolojik çalışmaların bize daha neler getireceğini tahmin etmek zor değildir. İ.Ö. 13. YY da Asur tabletlerinden çıkan Enzite, Alzi/Elazığ’da kurulu devlete bağlı bir Konfederasyon ülkesi olan Munzur Devletinin Başkenti Arina (bugünkü Arel köyü) dır. Halen Bitlis Eren Üniversitesinde öğretim üyesi olup kendisi de Dersimli olan Yakındoğu Arkeolojisi ve Eski Önasya Tarihi uzmanı olan Arkeolog Dr. Serkan Erdoğan’ın aşağıdaki çalışmasına bakabilir.  

Munzur Baba’nın Nuh Peygamber, İbrahim ve İsmail Peygamberlerle kuşakdaş, Hızır ile yoldaş olduğunu anlamamız ve görmemiz yakın gelecekte anlaşılacaktır. Alevilerin ve Aleviliğin yazılı kaynakları, yazılı kültürü yok diyenler, bu toprakların altında yapılacak arkeolojik çalışmalardan elde edilecek kaynaklarda Alevi gerçekliğini öğreneceklerdir. Henüz el değmemiş bu yeraltı zenginliklerimiz yetkili ve ilgilileri bekliyor. İşte bu kutsal evliyamız Munzur Baba uzun yıllardır bilinçsiz cahillerin ve kötü niyetlilerin petlerinin, poşetlerinin, alkol şişelerinin pislikleriyle kuşatılmıştır. 30 yıldır Munzur’u bu olumsuzluklardan kurtarma mücadelesi veriyoruz. 1992’deki DYP-SHP hükümetinin Turizm Bakanı Sayın Abdulkadir Ateş Beyin desteği ile başlattığımız Munzur’a doğal, ekolojik proje Tunceli merkezdeki bazı yetkililerin müdahalesi ile engellendi. 2012-2013 yıllarında Devlet Bakanı Bingöllü hemşerimiz Sayın Cevdet Yılmaz’ın desteği ve o günkü Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen beyin yardımlarıyla yine Munzur’u kurtarmak için bir proje yaptık. Projeyi de Türkiye peyzaj mimarisinin ilk mezunlarından olan Ovacık’lı Dewreşcemal ocağına mensup mimar Kenan Ölçmez yaptı. Bu proje de engellendi.  Otuz yılın sonunda bu hayalimiz gerçekleşiyor. Bu son proje yine bizim talebimiz üzerine başladı. Bu devletin projesi değildir. Ovacık halkının projesidir.

MUNZUR GÖZELERİ NASILDI VE ŞİMDİ NASIL OLACAK?

•             İnsanlar yer bulabilmek için sabahın en erken saatlerinde gidip yer almaya çalışıyorlardı. Masa ve yer kavgaları yaşanıyordu.

•             Malatya, Elazığ, Erzincan vb uzak yerlerden insanlar kurbanlarını arabalarının bagajlarına koyarak eziyet ve işkence ile getirebiliyorlardı.

•             Dilenciler gelen konukları rahatsız ederken bizi de rencide ediyorlardı.

•             Her taraf duman ve kebap kokuları içindeydi.

•             Akşam saatlerinde çöp dağları oluşuyordu. vb daha birçok olumsuzluk

           PEKİ, ŞİMDİ NASIL OLACAK?

•             Munzur, doğası korunarak bir düzene kavuşacak.

•             Arıtma sistemiyle Munzur’a göze kısmında atık ve hiçbir pislik karışmayacak.

•             Yiyecek, içecek kafeleri belli bir düzen ve standartlar içinde düzenlenecek.

•             Giysi ve hediyelik eşya satışları düzenli yerlerinde kontrollü yapılacak.

•             Üreticilerin satış için getirdikleri kurbanlıkların boyunlarında asılı etikette hayvanın canlı ağırlığı, yaşı ve fiyatı yazılı olacak.

•             Kurban ve adakların kesimi görevlilerce en uygun ve hijyen şekilde yapılacak.

•             Kurban ve adak pişirme yerleri organize edilecek.

•             Zarik köyündeki Nuran, Hüseyin ve Erdal kardeşlerin Keçi Peynirleri kavanozların üzerinde fiyatı, adı soyadı ve telefonları yazılı olarak müşteriye pazarlanacak. Müşteri aldığı üründen memnun kaldıkça üreticisiyle yıllar içinde sipariş ve havale ile alış-verişine devam edecek. Böylece üretici ile tüketici doğrudan alış-veriş ilişkisine girerek hem üretici, hem de tüketici kazanacak.

•             Bu durum Merkal köyündeki Makpule ve Yeter Ökten kardeşlerin hayvan ve hayvansal ürünleri için, Ağaçpınar’daki Seyit Rıza’nın yeğeni Ali rıza Gül’ün balı için, Çağperi’deki Muzaffer Polat ile Konak Köyündeki Süleyman Eren’in fasulye ve nohutları için, Cane’nin ışkın reçeli ve dağlardan ışkın, mantar, sarımsak, kenger vb toplayıp satan tüm emekçiler için geçerli.

Bu vd daha onlarca yarar için geçerlidir. Turizm canlanacak. Munzur aklanıp paklanacak, emekçi halkımız da kazanacak. Siz bunun neyine neden karşısınız. Bütün bu güzelliklere karşı olmak Ovacık halkına karşı olmak değil midir? Kendiniz bir şey yapmıyorsunuz. Yapılana da engel olmaya çalışıyorsunuz. Tekrar ediyoruz, bu proje devletin projesi değildir. Otuz yıldır peşinden koştuğumuz Munzur (Ovacık) halkının projesidir. Sahipleniyoruz. İki kez engellendi. Bu kez engelletmeyiz. Engelleyecekleri engelleriz.

Geçmişte PKK ve silahlı sol örgütlerde (TİKKO, MKP, Dev-Sol, Dev Yol vd) örgütlerde bulunurken daha sonra derin devletle işbirliği yaparak arkadaşlarını satmış bazı artıklar şimdi de sivil toplum örgütleri içinde maskeli olarak bu işlevlerini yürütüyorlar. Munzur’a yararlı bir şey yap(a)mıyorlar ve yaptırmıyorlar. . Bu kez buna izin vermeyeceğiz. Engelleyenleri engelleyeceğiz. Bu yararlı işi protesto edenleri protesto ediyoruz.                             

Yorumlar (14)
munzur 12 ay önce
kimse, munzur'a doğru bir iş yapıldığında karşı çıkmaz. ancak munzur'a yapılmak istenen şey doğru değildir. munzur bizler yokken de munzur'du, şimdi biz akıllılar geldik munzur'un yanlış olduğuna karar verdik ve orayı dizayn etmeye çalışıyoruz. kabe'yi de dizayn ettiler sonuç; kapitalizmin inşa ettiği, bir odası on binlerce dolara kadar çıkan devasa otellerin içinde kabe ortada ufacık kaldı, kabe bir ticarethaneye dönüştü. munzur'a da bu mu yapılmak isteniyor. munzur'a yapılması gereken şey insanlara orada konforlu bir ortam yaratmak değil aksine sadece inançlarını yaşayabileceği bir ortam olmalıdır. tezgahların, lokantaların, cemevinin ne işi var munzur'da. bu gibi yerleşmeler kutsal dediğimiz bu suya, doğaya zarar vermekten başka ne işe yarıyor. kendinize gelin biraz. kendim de dahil hiçbirimizin canı munzur'un bir damlası etmez, kendinizi munzur'dan, doğadan üstün tutup munzur'u kendinize uydurmaya çalışmayın. son yıllarda oraya gelen insanlara bir bakın. kim inancı için geliyor? herkes eğlence peşinde. benim karnım doyacak diye munzur'u insanların ayağının altına seremem. oraya proje uydurmak yerine insanlara munzur'a giderken nasıl davranmaları gerektiğini öğretin tabi bunu biliyorsanız.
Selçuk Demir 12 ay önce
İnancımıza "Ovacık,ta Alevi gericiligi" diye yazı yazan zat bu sefer başka bir yazı ile doğası değiştirilmek istenen projeyi savunmus. Bu proje ne zamndan beridir Ovacık halkının oldu ve yıllardır peşinden koşuyormuşlar. Biz galiba 30 yıldır uzayda yaşıyoruz.
Bome Dersim 12 ay önce
Eğer o toprakların kutsalına, kültürüne, diline birazcık saygınız kalmışsa Munzur'a el uzatılmasına karşı çıkarsınız. Birazcık onurunuz kalmışsa tabii. Sırf para kazanma uğruna kendi kutsalınızı kullacaksınız, bu kadar mı rezilleştiniz. Kutsala saygınız kalmamış, bir et yemek uğruna, bir kaç kuruş kazanmak uğruna döktüğün dile bak, vah vah... (Bu yorumu vermezseniz siz de gazete olarak onursuzsunuz)
Ovacikli 12 ay önce
Aynen katiliyorum bir ovacikli olarak.
Liberté 12 ay önce
Yani bu millet bunca senedir pislik içinde yaşıyordu, barbar bir halktı şimdi ise senin zihniyetindeki insanlar buraya medeniyet getiriyor öylemi? Emin ol sen ve atanmışlar dışında kimse istemiyor. Belediye Oraya el atar sorunlarımızı kendi içimizde kutsalımıza zarar vermeden çıkarlara kurban etmeden çözeriz. Dersimde Baraj yapılırken toprağını satanlar gibi yapmayın. Bakın şimdi o barajda cenazelerimizi bulamıyoruz.
Cihan 12 ay önce
Kesinlikle çok mantıklı bu projeye engel olanlar bunun böyle güzel olacağını bilmiyordur.. buna bile bile engel olanlar ise ovacığın pislik içinde kalmasını isteyenlerdir.. proje hızla devam etmelidir
Meral Dersim 12 ay önce
Bu Projeye ancak senin gibiler evet diyebilirler. Bizi protesto edecekmiş.
Hadi ordan....
hasan ali 12 ay önce
Bu projenin ne olduğunu bilmeden karşı çıkanlar var..Böyle önyargı olmaz..Önce projenin içeriğini öğrenin ondan sonra neye itirazınız varsa söyleyin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
37
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 4267 965
Bugün 3726 952
Toplam 1789861 78584
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30