MUNZUR PROJESİNİ PROTESTO EDENLERİ PROTESTO EDİYORUZ

Munzur (Ovacık) Yerel Halk İnisiyatifi Sözcüsü Mehmet Yürek yazdı.

Yerel 28.08.2020, 17:03 28.08.2020, 18:34 Serhat Ozan Yıldırım
3216
MUNZUR PROJESİNİ PROTESTO EDENLERİ PROTESTO EDİYORUZ


Son günlerde Munzur dışından bazı kişi ve kurumlar Munzur halkına rağmen Munzurlular adına yine konuşmaya başladı.

Hemen en baştan belirtelim ki, artık Dersim merkezli, “Dersim Devrimci Yerel Halk İnisiyatifi” kurulmuştur. Bu yapı hızla Çemişgezek, Hozat, Pertek, Mazgirt, Nazimiye ve Pülümür Yerel Halk İnisiyatiflerini kurma çalışmalarına da başlamıştır. Her ilçe kendi inisiyatif oluşumunu tamamladıktan sonra, her ilçenin birer temsilci ile temsil edilerek “Dersim Devrimci Yerel Halk İnisiyatifi” tamamlanacaktır. Bu gün Munzur Gözelerine yapılmak istenen proje ile ilgili dışarıdan söz söyleyen ve kararlar alan kişi ve kurumların da Munzur’un öz sahibi bu yerel ve yerleşik halka saygı göstermesini bekliyoruz.

Şu husus önemlidir ki, Dünya Musevileri için Kudüs ne ifade ediyor ise, Dünya Hristiyanlık âlemi için Roma ve Vatikan ne ifade ediyorsa, Dünya İslam Âlemi için Mekke ve Kâbe ne ifade ediyor ise Munzur Baba’da Dünya Aleviliği için onu ifade ediyor.  1920-1930 yıllarda devlet görevlisi olarak Dersim’e özel görevle gönderilen İT (İttihat Terakki) cilerin ellerine helva tası vererek Hacca gönderdikleri Munzur Baba ile bizim Munzur’umuzun ilgisi yoktur. İT’ci görevliler bu yalanı Dersimlileri sisteme entegre ederek asimilasyon için özellikle uydurmuşlardır.

Son yılların arkeolojik araştırmalarından çıkan tabletlerden elde edilen belgeler göstermiştir ki; Munzur Baba günümüzden 3300 yıl (İ.Ö. 1274-1244) öncede bu topraklarda Munzur adıyla bir ülke vardır. Yalnız bir arkeolojik yüzey çalışmasında bu bilgiler çıktığına göre derin bir arkeolojik çalışmaların bize daha neler getireceğini tahmin etmek zor değildir. İ.Ö. 13. YY da Asur tabletlerinden çıkan Enzite, Alzi/Elazığ’da kurulu devlete bağlı bir Konfederasyon ülkesi olan Munzur Devletinin Başkenti Arina (bugünkü Arel köyü) dır. Halen Bitlis Eren Üniversitesinde öğretim üyesi olup kendisi de Dersimli olan Yakındoğu Arkeolojisi ve Eski Önasya Tarihi uzmanı olan Arkeolog Dr. Serkan Erdoğan’ın aşağıdaki çalışmasına bakabilir.  

Munzur Baba’nın Nuh Peygamber, İbrahim ve İsmail Peygamberlerle kuşakdaş, Hızır ile yoldaş olduğunu anlamamız ve görmemiz yakın gelecekte anlaşılacaktır. Alevilerin ve Aleviliğin yazılı kaynakları, yazılı kültürü yok diyenler, bu toprakların altında yapılacak arkeolojik çalışmalardan elde edilecek kaynaklarda Alevi gerçekliğini öğreneceklerdir. Henüz el değmemiş bu yeraltı zenginliklerimiz yetkili ve ilgilileri bekliyor. İşte bu kutsal evliyamız Munzur Baba uzun yıllardır bilinçsiz cahillerin ve kötü niyetlilerin petlerinin, poşetlerinin, alkol şişelerinin pislikleriyle kuşatılmıştır. 30 yıldır Munzur’u bu olumsuzluklardan kurtarma mücadelesi veriyoruz. 1992’deki DYP-SHP hükümetinin Turizm Bakanı Sayın Abdulkadir Ateş Beyin desteği ile başlattığımız Munzur’a doğal, ekolojik proje Tunceli merkezdeki bazı yetkililerin müdahalesi ile engellendi. 2012-2013 yıllarında Devlet Bakanı Bingöllü hemşerimiz Sayın Cevdet Yılmaz’ın desteği ve o günkü Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen beyin yardımlarıyla yine Munzur’u kurtarmak için bir proje yaptık. Projeyi de Türkiye peyzaj mimarisinin ilk mezunlarından olan Ovacık’lı Dewreşcemal ocağına mensup mimar Kenan Ölçmez yaptı. Bu proje de engellendi.  Otuz yılın sonunda bu hayalimiz gerçekleşiyor. Bu son proje yine bizim talebimiz üzerine başladı. Bu devletin projesi değildir. Ovacık halkının projesidir.

MUNZUR GÖZELERİ NASILDI VE ŞİMDİ NASIL OLACAK?

•             İnsanlar yer bulabilmek için sabahın en erken saatlerinde gidip yer almaya çalışıyorlardı. Masa ve yer kavgaları yaşanıyordu.

•             Malatya, Elazığ, Erzincan vb uzak yerlerden insanlar kurbanlarını arabalarının bagajlarına koyarak eziyet ve işkence ile getirebiliyorlardı.

•             Dilenciler gelen konukları rahatsız ederken bizi de rencide ediyorlardı.

•             Her taraf duman ve kebap kokuları içindeydi.

•             Akşam saatlerinde çöp dağları oluşuyordu. vb daha birçok olumsuzluk

           PEKİ, ŞİMDİ NASIL OLACAK?

•             Munzur, doğası korunarak bir düzene kavuşacak.

•             Arıtma sistemiyle Munzur’a göze kısmında atık ve hiçbir pislik karışmayacak.

•             Yiyecek, içecek kafeleri belli bir düzen ve standartlar içinde düzenlenecek.

•             Giysi ve hediyelik eşya satışları düzenli yerlerinde kontrollü yapılacak.

•             Üreticilerin satış için getirdikleri kurbanlıkların boyunlarında asılı etikette hayvanın canlı ağırlığı, yaşı ve fiyatı yazılı olacak.

•             Kurban ve adakların kesimi görevlilerce en uygun ve hijyen şekilde yapılacak.

•             Kurban ve adak pişirme yerleri organize edilecek.

•             Zarik köyündeki Nuran, Hüseyin ve Erdal kardeşlerin Keçi Peynirleri kavanozların üzerinde fiyatı, adı soyadı ve telefonları yazılı olarak müşteriye pazarlanacak. Müşteri aldığı üründen memnun kaldıkça üreticisiyle yıllar içinde sipariş ve havale ile alış-verişine devam edecek. Böylece üretici ile tüketici doğrudan alış-veriş ilişkisine girerek hem üretici, hem de tüketici kazanacak.

•             Bu durum Merkal köyündeki Makpule ve Yeter Ökten kardeşlerin hayvan ve hayvansal ürünleri için, Ağaçpınar’daki Seyit Rıza’nın yeğeni Ali rıza Gül’ün balı için, Çağperi’deki Muzaffer Polat ile Konak Köyündeki Süleyman Eren’in fasulye ve nohutları için, Cane’nin ışkın reçeli ve dağlardan ışkın, mantar, sarımsak, kenger vb toplayıp satan tüm emekçiler için geçerli.

Bu vd daha onlarca yarar için geçerlidir. Turizm canlanacak. Munzur aklanıp paklanacak, emekçi halkımız da kazanacak. Siz bunun neyine neden karşısınız. Bütün bu güzelliklere karşı olmak Ovacık halkına karşı olmak değil midir? Kendiniz bir şey yapmıyorsunuz. Yapılana da engel olmaya çalışıyorsunuz. Tekrar ediyoruz, bu proje devletin projesi değildir. Otuz yıldır peşinden koştuğumuz Munzur (Ovacık) halkının projesidir. Sahipleniyoruz. İki kez engellendi. Bu kez engelletmeyiz. Engelleyecekleri engelleriz.

Geçmişte PKK ve silahlı sol örgütlerde (TİKKO, MKP, Dev-Sol, Dev Yol vd) örgütlerde bulunurken daha sonra derin devletle işbirliği yaparak arkadaşlarını satmış bazı artıklar şimdi de sivil toplum örgütleri içinde maskeli olarak bu işlevlerini yürütüyorlar. Munzur’a yararlı bir şey yap(a)mıyorlar ve yaptırmıyorlar. . Bu kez buna izin vermeyeceğiz. Engelleyenleri engelleyeceğiz. Bu yararlı işi protesto edenleri protesto ediyoruz.                             

Yorumlar (14)
munzur 3 ay önce
kimse, munzur'a doğru bir iş yapıldığında karşı çıkmaz. ancak munzur'a yapılmak istenen şey doğru değildir. munzur bizler yokken de munzur'du, şimdi biz akıllılar geldik munzur'un yanlış olduğuna karar verdik ve orayı dizayn etmeye çalışıyoruz. kabe'yi de dizayn ettiler sonuç; kapitalizmin inşa ettiği, bir odası on binlerce dolara kadar çıkan devasa otellerin içinde kabe ortada ufacık kaldı, kabe bir ticarethaneye dönüştü. munzur'a da bu mu yapılmak isteniyor. munzur'a yapılması gereken şey insanlara orada konforlu bir ortam yaratmak değil aksine sadece inançlarını yaşayabileceği bir ortam olmalıdır. tezgahların, lokantaların, cemevinin ne işi var munzur'da. bu gibi yerleşmeler kutsal dediğimiz bu suya, doğaya zarar vermekten başka ne işe yarıyor. kendinize gelin biraz. kendim de dahil hiçbirimizin canı munzur'un bir damlası etmez, kendinizi munzur'dan, doğadan üstün tutup munzur'u kendinize uydurmaya çalışmayın. son yıllarda oraya gelen insanlara bir bakın. kim inancı için geliyor? herkes eğlence peşinde. benim karnım doyacak diye munzur'u insanların ayağının altına seremem. oraya proje uydurmak yerine insanlara munzur'a giderken nasıl davranmaları gerektiğini öğretin tabi bunu biliyorsanız.
Selçuk Demir 3 ay önce
İnancımıza "Ovacık,ta Alevi gericiligi" diye yazı yazan zat bu sefer başka bir yazı ile doğası değiştirilmek istenen projeyi savunmus. Bu proje ne zamndan beridir Ovacık halkının oldu ve yıllardır peşinden koşuyormuşlar. Biz galiba 30 yıldır uzayda yaşıyoruz.
Bome Dersim 3 ay önce
Eğer o toprakların kutsalına, kültürüne, diline birazcık saygınız kalmışsa Munzur'a el uzatılmasına karşı çıkarsınız. Birazcık onurunuz kalmışsa tabii. Sırf para kazanma uğruna kendi kutsalınızı kullacaksınız, bu kadar mı rezilleştiniz. Kutsala saygınız kalmamış, bir et yemek uğruna, bir kaç kuruş kazanmak uğruna döktüğün dile bak, vah vah... (Bu yorumu vermezseniz siz de gazete olarak onursuzsunuz)
Ovacikli 3 ay önce
Aynen katiliyorum bir ovacikli olarak.
Liberté 3 ay önce
Yani bu millet bunca senedir pislik içinde yaşıyordu, barbar bir halktı şimdi ise senin zihniyetindeki insanlar buraya medeniyet getiriyor öylemi? Emin ol sen ve atanmışlar dışında kimse istemiyor. Belediye Oraya el atar sorunlarımızı kendi içimizde kutsalımıza zarar vermeden çıkarlara kurban etmeden çözeriz. Dersimde Baraj yapılırken toprağını satanlar gibi yapmayın. Bakın şimdi o barajda cenazelerimizi bulamıyoruz.
Cihan 3 ay önce
Kesinlikle çok mantıklı bu projeye engel olanlar bunun böyle güzel olacağını bilmiyordur.. buna bile bile engel olanlar ise ovacığın pislik içinde kalmasını isteyenlerdir.. proje hızla devam etmelidir
Meral Dersim 3 ay önce
Bu Projeye ancak senin gibiler evet diyebilirler. Bizi protesto edecekmiş.
Hadi ordan....
hasan ali 3 ay önce
Bu projenin ne olduğunu bilmeden karşı çıkanlar var..Böyle önyargı olmaz..Önce projenin içeriğini öğrenin ondan sonra neye itirazınız varsa söyleyin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
parçalı bulutlu
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 5661 1141
Bugün 2820 720
Toplam 568235 32960
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7