banner14

KOMÜNİST BAŞKAN BATIYOR, DERSİM’İ DE DEVRİMİ DE BATIRIYOR

Mehmet Yürek Yazdı...

Yerel 25.08.2020, 19:08 25.08.2020, 19:08
13962
KOMÜNİST BAŞKAN BATIYOR, DERSİM’İ DE DEVRİMİ DE BATIRIYOR

Bir el daha verelim, Dersim ve devrim sevdalıları. Komünist Başkanı seçtirmek için sizlerden bir el vermenizi rica etmiştim. O eli esirgemediniz. Sağ olun, var olun. Elbette bunda en büyük sorumluluk benim. İşte o el verin yardımını sizden istediğim ve Komünist Başkanın bilgisi ve onayı dışında yazdığım ve daha sonra seçim broşürüne dönüştürerek binlercenize ulaştırdığım yazım aşağıdaki linkte.

https://alevicimehmetyurek.com/category/makaleler/degisik-konulu-makaleler/

Aslında geçtiğimiz yıl yerel seçimlere hiç karışmama kararı almıştım. Ama 8 Mart 2019 akşamı Amed’den dostum İbrahim Güçlü arayarak; “Mehmet, PKK siz Dersimlileri tehdit ediyor. Dersim’de Komünist Başkanın adaylıktan çekilmesini emrediyor. Siz bu işe ne diyorsunuz?” deyince, Önce PKK’nin kurucularından Ali Haydar Kaytan’nın PKK adına kaleme aldığı tehdit yazısını okudum. Baktım tehdit doğru. Dersimcilik ve Devrimcilik duygularım kabardı. Artık yansız ve sessiz kalamazdım. Yukarıdaki linkteki yazıyı kaleme alarak yurt içi ve dışı en geniş şekilde paylaştım. Broşür haline getirerek dağıttım. Dersim’i içeriden ve dışarıdan tüm Dersim ve Devrim sevdalılarının akıl ve sevgi desteğiyle kuşattık ve Komünist Başkanı seçtirdik.

Seçildiğinin ilk ayını takiben, Dersimli Av. Nihat Çelik bey dostum ve Uluslararası projeci bir dostumla beraber ziyaretine gittik. Av. Nihat Çelik Dersim Hozatlı olup Berlin Hukuk Fakültesi mezunu olup, İstanbul Hukuktan eş diplomalı avukat olup Avrupa’daki bürolarında onlarca avukatın çalıştığı uluslararası yetkin bir hukukçudur. Tek amaçları Dersim’e ve devrime bila bedelsiz katkı koymaktı. Görüşmemizde uluslararası kaynak ve yardımları belediyeye aktarmaya çalışacağımızı söyledik. Başkan bunu HDP’li Belediyeler için yasa ile önlendiğini ve mümkün olmadığını söyledi. Av. Nihat Bey de, Sayın Başkan biz dersimizi çalışarak geldik. Eğer yurt dışındaki kişi ve kurumların yardımları Türkiye’deki büyükelçilikleri ve konsoloslukları üzerinden yaparsak yasal engeli aşabiliyoruz, dedi.

Dersim ve devrim sevdalılarından oluşturacağımız yurt içi ve yurt dışı kaynaklarla 10-12 bin dolarlık maaşları ödenecek iki profesyonel yönetici yardımcı yanına vererek kaynaklar yaratacak ve daha büyük yatırım kaynakları sağlanacaktı. Başkan da yalnızca selfi çekecek, medyatikliğine devam edecekti. Başkan benim kadrom iyidir dedi. Biz yoğun çalışıyoruz. Sizin bu önerilerinizi de değerlendireceğiz.

Görüşmemizden iki ay sonra yine gittim. Dersim’i pislik götürüyor. Başkanın etrafındaki kadrosuna baktım, sokakta bildiri dağıtan, cigarayı dişleriyle çiğneyerek içen kadrolar. Dersim sokaklarında gece sarhoşlarının kusmukları pislikten geçilmiyor. Salonda biraz bağırıp çağırdım. Sizin itfaiye aracınız yok mu? Munzur’dan itfaiye araçlarına su koyup bu sokak ve caddeleri yıkayamıyor musunuz? Etrafımı saran görevli gençler; amca yalnız iki itfaiye aracımız var. Biri bozuk, diğeri de Atatürk Mahallesinde yol çalışması var onu yıkıyor. Bana bir telefon verin size bir saatte on tane hibe itfaiye aracı bulayım dedim. Tartıştık ve çıktım. Bir daha da uğramayıp bekledim.

Aradan bir buçuk yıl geçti. Ülkenin her bölgesinden Başkanlar yüz günlük, 200-300 günlük icraatlarının sunumunu yaptılar. Dersim halkı hala Komünist Başkandan üç günlük, üç kuruşluk hizmet görmedi. Dersim kan ağlıyor. Bu yazıya başlamadan Tunceli Belediyesinin resmi sitesine baktım. Tamamlanan proje sıfır. Planlanan proje sıfır.

DERSİM’İ VE DEVRİMİ SEVENLER GELİN BİR EL DAHA VERELİM

Sevgili Dersim ve Devrim sevdalıları. Bu Emirali (Fatih Mehmet Maçoğlu) evladımız hepimizin gayret ve desteğiyle başkan seçildi. Biz bu arkadaşı Dersim’i ve Devrimi daha yücelere taşısın diye seçtik. Ama tıkanmış boğuluyor. Bizi de, Dersim’i ve Devrimi de birlikte boğacak. Gelin hep beraber bir el daha verelim bu Dersim ve devrim çocuğumuza. Eğer yardım almasını bilmiyorsa, bizi, Dersim’i ve Devrimi boğmadan gönderelim gitsin. Ovacık’ın eski ve yüce yerindeki komünist başkan olarak kalsın. O da kurtulsun biz de. Şu anda Dersim’de bir Belediye seçimi olsa ve yalnızca bu mevcut komünist başkan ile kayyum atanan eski Vali Tuncay Sonel seçime girse, Dersim halkının yüzde 90 ile birlikte ben de oyumu Tuncay Sonel’e veririm. Yüzde on dahi oy alamaz. Buna meydan vermek istemiyorsanız gelin bir el daha verelim. Ya kurtulalım. Ya da kurtaralım.

BU DA KOMÜNİST BAŞKANA AÇIK ÇAĞIRIMDIR

Devletin taktığı adla Fatih Mehmet Maçoğlu kardeşim demeyeceğim. Seni doğuran ve doğurtan anne ve babanın taktığı adla Emirali kardeşim. Sanıyorum ki; annen ve baban bu adı sana Ali’nin, âlemin, halkının hizmetinde olasın diye verdiler. Ovacık’ta bu işi çok iyi yapıyordun. Ovacık’tan gitmemen ve bir dönem daha kalman için çok uğraştım. Ama sen gittin. Ovacık’taki Munzur Baba çayında çok güzel yüzüyordun. Fakat Tunceli’deki barajda yüzemiyorsun ve/ya yüzdürmüyorlar. Kendin o barajda boğulurken Dersim’i ve devrimi de beraber boğacaksın.

İsviçre’deki mülteci yazar hemşerimiz Haydar Karataş, Deniz Gezmiş’in hapishanedeki ranza arkadaşı ve HDP Parti meclisi üyesi Salman Kaya dostum, Mersin’deki Hozatlı HDP Belediye Meclis üyesi iş insanı vd yüzlerce kişi seni seçtirmek için 70 yıllık ömrümüzü ve devrimci mirasımızı sana rehin ettik. Bizi mahcup ve rezil etmeye hakkın yok. Ya yap, ya da bırak git.

Sende Dersim ve Devrim sevdası var ise, ki; bana göre her ikisi de bolca var. Ya başar, ya da onurunla çekil git. Senin için bu iki yoldan başka üçüncü bir yol yok. Ya yap. Ya da git. Dersim’e devrim yerine selfilerinle korana getirdin. Korona senin için iyi bir çekilme fırsatı. Bu çekilme seni de bizi de kurtarır. Oysa sen Ovacık’ta iken çok güzel şeyler yaptın. Bütün yaptıkların bir yana, bu topluma tu kaka, zehir, zıkkım diye yutturulan komünizmi bala, kaymağa dönüştürmen bile bizim için değerli ve önemliydi. Dersimi ve devrimi Dünyaya en iyi şekilde tanıtman unutulamaz. Bütün bu emeklerini berhava etmeden, ya iyi yap işini. Ya da iyi git.

Diğer dostlarımı bilemem ama ben Dersim’i ve devrimi batırmana izin veremem. Bu çağırıdan sonra biraz daha bekler, sonra 87’lik annemle K. Maraş adliyesinin önünde başlattığım açlık grevinin aynısını sizin Belediyenizin önünde toplayabildiklerimle yaparım. Kimse gelmezse tek başıma yaparım.

                                                                                                             

Yorumlar (24)
Kenan 12 ay önce
NEYMİŞSİN BE MEHMET YÜREK

Kün deyince var eyledi on sekiz bin alemi
Hem yazandır hem bozandır lehv-i mahvuz kalemi
Dertlilerin dermanıdır yarelinin merhemi
Hem sakidir hem bakidir nur-u rahmanım Ali .

Mehmet arkadaş ta olmasaymış Dersimin hali niceymiş...

Sevgili Mehmet Yürek olmasaymış belediye seçimlerinde PKK'nın tehdidi ile HDP seçimi kazanırmış.

Hak razı olsun sürüleşebilecek Dersim halkını kendine getirmişsin.

Sevgili Mehmet Yürek'in tek başına yaratıp halkımıza ulaştırdığı broşürü bu başarıyı yaratmış.

İyi ki yerel seçimlere karışmama yeminini bozmuşsun Mehmet Yürek.

Diline kurban olayım Mehmet Yürek İyi ki varsın, ya olmayaydın Dersimliler tehdide boyun eğip yukarıdan gelen emirleri yerine getirerek bir hiçleşmeyi yaşayacaklardı. Bu hiçleşmenin önüne geçtiğin için sana minnettardır Dersim halkı.

Belli ki Mehmet Yürek can ön sıfatları çok seviyor,bolca ön sıfatlı dostlarla çok iş yapıyorsun. Büyükelçilikler ve Konsolosluklar da bu duruma dahil herhalde.

''12 BİN DOLARLIK'' profesyonel danışmanlar getirebilseydin sanırım Dersim Belediyesi şimdi Paris olmuştu.

Sevgili Mehmet Yürek Dersime gittiğinde belediyede gördüğü; değeri 12 BİN DOLAR etmeyen kadro ve insan müsveddeleri ise daha da ilginç ve de:
Sokakta broşür dağıtan.......!!!
Tiplerinde meymenet olmayan ,
Tırnakları kirli ve uzun .
Saçlar başlar karışmış
Saç sakal uzun kadınlar ve erkekler.
Sigarayı içmesini bilmeyen, sigarayı başka yerleri ile içen tipler ve kadrolar .

Yani daha homosapiens aşamasına geçmemiş homoeraktusla aynı zaman diliminde kalmış homo Munzuros.

Yok yok bırak 12 bin dolar bunlar acaba kaç yüzbin dolar alıyorlardır.
Anladım ki Mehmet Yürek can bağırıp çağırdıktan sonra gök gürleyip yağmur yağabilirdi. Olmamış ilginç.
O nedenle bizim Mehmet'e telefonu verememişler. Eğer verselerdi emin olun ki 10 itfaiye aracı hemen Dersimdeymiş. Ne bekliyon.
Bir de Tuncay Sonel işi var ; Seçime girilseymiş Mehmet kardeş oyunu ona verecekmiş.
Sevgili Mehmet yanlış yapıyorsun İnsan kendi devrimciliğini beşer biri için rehin verir mi.
Neyse bu işler düzelir yoluna girer senin yaşamın biz dersim halkı için kutsaldır. O nedenle de açlık grevine falan da girmeni istemiyoruz yaşamanı istiyoruz. Sevgiler...
Munzur Ali 12 ay önce
komünist kafa bir şey yapamaz..ovacık ilçesinde de maçoğlu seçime girseydi kazanamazdı..Tunceli pislik içinde, çimler ağaçlar sulanmadığı için kurudu gitti..komünizm niye yıkıldı?..
haydar 12 ay önce
sen kımsın bu adamı memleketın basına bela ettin sizler rusvetcı sızler kendı adamlarınızı beledıyede ise alanlarsınız ınsanlar ne yer ne ıcer diye bıseyden basetmıyorsunuz sızler hırsızsınız komunistlik bu dehil ne konusuyon sen gıt yurt dısında bokunda boncuk ara senın en ıyı yapacağın iş bu
özge 12 ay önce
refüjlerdeki çimlerin hepsi sulanmadığı için kurudu..bir kenti güzel yapan yeşilliktir..Ağaçlar, çimler, çiçekler sulanmalıdır..
özgür 12 ay önce
proje yapmak, iş yapmak bilgi ister, vizyon misyon ister..Tunceli belediyesi olsa ne olur, olmasa ne olur ki...Değişen bir şey yok..Sorunları çözemedikten sonra..
Boran 12 ay önce
İt ürür kervan yürür.... Dersimcilik Alevicilik Devrirmi sevenler... Okurken utandım yazar betimlemeleri böyle....Devrimi sevenler kavramını ilk defa duydum... Kanarya sevenler gibi birşey mi acaba... Keşke yazıyı yazmaya soyunan şahsiyetsiz bira altyapıya sahip olsaymış... Yazının içeriğinden eleştirdiği noktanın sebebi anlattığı gibi belediyenin Yurt dışında 2 kişiye 12 bin dolar maaş vermeyi Red etmesi... Birinci sebep bu Yazının çıkış noktası diyebiliriz... Yazıyı yazanı tanımam ama muhtemelen genç yaşında yurdışına gitmiş ve orada bütün değer yargılarını yitirmiş.. Ekonomik açından orta seviyede yer alan ve artık bunama ve ileri yaş döneminin verdiği özgüvenle Devrik cümlelerle yazı yazmaya çalışan Çapsız ve hayatında kimsenin yarasına merhem olamamış birinin hezeyan gibi... ÖZGÜR DERSİM DE KÖŞE YAZISI DİYR YAYINLAMIŞ YAZIKLAR OLSUN ÖZGÜR DERSİN GAZETESİNE..... SORUN BAŞKANIN ELEŞTİRİLMESİ ASLA DEĞİL... ELEŞTİRSİN AMA BRL ALTINA VURMASIN... ALEVİCİ DEVRİMİ SEVEN YAZARINIZ..... GAZTEYİ TAKİPTEN ÇIKYORUM.... HAVUZ MEDYASININ DERSİN HABERLRRİ VE YAZILARI BİLE SİZDEN ÖBJEKTİF
Bedreddin 12 ay önce
Mehmet Yürek, senin el vermen de el vermemen de... Senin nereye el verdiğin belli. Elini açık etmişsin. Ukalaca, gereksiz ve hadsiz bir yazı olmuş. Size haddinizi Dersim halkı bildirecek bundan emin olun.
munzur 12 ay önce
nasıl olurda tuncay sonel'i maçoğlu'na tercih edersiniz. bu durumun baş sorumlusu tuncay sonel değil midir? devlet güç ve korkusunu arkasına alıp çalışanlarını bu korkunun gücüyle çalıştıran tuncay sonel değil midir? bu korku iklimiyle çalışan işçiler korku iklimi kalkınca rahat davranmaya başladılar. maçoğlu, çalışanlarını bu yeni sisteme ayak uydurtmaya çalışıyor. bu da hiç kolay bir iş değil. sopayla hizaya getirilen bir topluluktan sopayı çektiğin zaman o topluluk dağılır. maçoğlu o toplumu(belediye çalışanları ) farklı bir anlayışla tekrar hizaya sokmaya çalışıyor ancak bunu yapmak hiç de kolay değil. yüzü güleç elinde devletin sopası tuncay sonel'i siz de çağırıyorsunuz, ama neyi çağırdığınızı siz de bilmiyorsunuz. biraz sosyolojik ve psikolojik düşünün.
ALİYE GAXİ 11 ay önce
MAÇOĞLUNUN YAPTIĞI BİR ŞEY YOK..NEDEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU?.ANLAMIŞ DEĞİLİM..PROJESİ HİÇ YOK, DONANIMLI DEĞİL.. HER TARAF TOZ İÇİNDE KALDIRIM YOK..TEMİZLİK SIFIR..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 4914 1219
Bugün 4473 1148
Toplam 1800197 78962
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0