KOMÜNİST BAŞKAN BATIYOR, DERSİM’İ DE DEVRİMİ DE BATIRIYOR

Mehmet Yürek Yazdı...

Yerel 25.08.2020, 19:08 25.08.2020, 19:08
6534
KOMÜNİST BAŞKAN BATIYOR, DERSİM’İ DE DEVRİMİ DE BATIRIYOR

Bir el daha verelim, Dersim ve devrim sevdalıları. Komünist Başkanı seçtirmek için sizlerden bir el vermenizi rica etmiştim. O eli esirgemediniz. Sağ olun, var olun. Elbette bunda en büyük sorumluluk benim. İşte o el verin yardımını sizden istediğim ve Komünist Başkanın bilgisi ve onayı dışında yazdığım ve daha sonra seçim broşürüne dönüştürerek binlercenize ulaştırdığım yazım aşağıdaki linkte.

https://alevicimehmetyurek.com/category/makaleler/degisik-konulu-makaleler/

Aslında geçtiğimiz yıl yerel seçimlere hiç karışmama kararı almıştım. Ama 8 Mart 2019 akşamı Amed’den dostum İbrahim Güçlü arayarak; “Mehmet, PKK siz Dersimlileri tehdit ediyor. Dersim’de Komünist Başkanın adaylıktan çekilmesini emrediyor. Siz bu işe ne diyorsunuz?” deyince, Önce PKK’nin kurucularından Ali Haydar Kaytan’nın PKK adına kaleme aldığı tehdit yazısını okudum. Baktım tehdit doğru. Dersimcilik ve Devrimcilik duygularım kabardı. Artık yansız ve sessiz kalamazdım. Yukarıdaki linkteki yazıyı kaleme alarak yurt içi ve dışı en geniş şekilde paylaştım. Broşür haline getirerek dağıttım. Dersim’i içeriden ve dışarıdan tüm Dersim ve Devrim sevdalılarının akıl ve sevgi desteğiyle kuşattık ve Komünist Başkanı seçtirdik.

Seçildiğinin ilk ayını takiben, Dersimli Av. Nihat Çelik bey dostum ve Uluslararası projeci bir dostumla beraber ziyaretine gittik. Av. Nihat Çelik Dersim Hozatlı olup Berlin Hukuk Fakültesi mezunu olup, İstanbul Hukuktan eş diplomalı avukat olup Avrupa’daki bürolarında onlarca avukatın çalıştığı uluslararası yetkin bir hukukçudur. Tek amaçları Dersim’e ve devrime bila bedelsiz katkı koymaktı. Görüşmemizde uluslararası kaynak ve yardımları belediyeye aktarmaya çalışacağımızı söyledik. Başkan bunu HDP’li Belediyeler için yasa ile önlendiğini ve mümkün olmadığını söyledi. Av. Nihat Bey de, Sayın Başkan biz dersimizi çalışarak geldik. Eğer yurt dışındaki kişi ve kurumların yardımları Türkiye’deki büyükelçilikleri ve konsoloslukları üzerinden yaparsak yasal engeli aşabiliyoruz, dedi.

Dersim ve devrim sevdalılarından oluşturacağımız yurt içi ve yurt dışı kaynaklarla 10-12 bin dolarlık maaşları ödenecek iki profesyonel yönetici yardımcı yanına vererek kaynaklar yaratacak ve daha büyük yatırım kaynakları sağlanacaktı. Başkan da yalnızca selfi çekecek, medyatikliğine devam edecekti. Başkan benim kadrom iyidir dedi. Biz yoğun çalışıyoruz. Sizin bu önerilerinizi de değerlendireceğiz.

Görüşmemizden iki ay sonra yine gittim. Dersim’i pislik götürüyor. Başkanın etrafındaki kadrosuna baktım, sokakta bildiri dağıtan, cigarayı dişleriyle çiğneyerek içen kadrolar. Dersim sokaklarında gece sarhoşlarının kusmukları pislikten geçilmiyor. Salonda biraz bağırıp çağırdım. Sizin itfaiye aracınız yok mu? Munzur’dan itfaiye araçlarına su koyup bu sokak ve caddeleri yıkayamıyor musunuz? Etrafımı saran görevli gençler; amca yalnız iki itfaiye aracımız var. Biri bozuk, diğeri de Atatürk Mahallesinde yol çalışması var onu yıkıyor. Bana bir telefon verin size bir saatte on tane hibe itfaiye aracı bulayım dedim. Tartıştık ve çıktım. Bir daha da uğramayıp bekledim.

Aradan bir buçuk yıl geçti. Ülkenin her bölgesinden Başkanlar yüz günlük, 200-300 günlük icraatlarının sunumunu yaptılar. Dersim halkı hala Komünist Başkandan üç günlük, üç kuruşluk hizmet görmedi. Dersim kan ağlıyor. Bu yazıya başlamadan Tunceli Belediyesinin resmi sitesine baktım. Tamamlanan proje sıfır. Planlanan proje sıfır.

DERSİM’İ VE DEVRİMİ SEVENLER GELİN BİR EL DAHA VERELİM

Sevgili Dersim ve Devrim sevdalıları. Bu Emirali (Fatih Mehmet Maçoğlu) evladımız hepimizin gayret ve desteğiyle başkan seçildi. Biz bu arkadaşı Dersim’i ve Devrimi daha yücelere taşısın diye seçtik. Ama tıkanmış boğuluyor. Bizi de, Dersim’i ve Devrimi de birlikte boğacak. Gelin hep beraber bir el daha verelim bu Dersim ve devrim çocuğumuza. Eğer yardım almasını bilmiyorsa, bizi, Dersim’i ve Devrimi boğmadan gönderelim gitsin. Ovacık’ın eski ve yüce yerindeki komünist başkan olarak kalsın. O da kurtulsun biz de. Şu anda Dersim’de bir Belediye seçimi olsa ve yalnızca bu mevcut komünist başkan ile kayyum atanan eski Vali Tuncay Sonel seçime girse, Dersim halkının yüzde 90 ile birlikte ben de oyumu Tuncay Sonel’e veririm. Yüzde on dahi oy alamaz. Buna meydan vermek istemiyorsanız gelin bir el daha verelim. Ya kurtulalım. Ya da kurtaralım.

BU DA KOMÜNİST BAŞKANA AÇIK ÇAĞIRIMDIR

Devletin taktığı adla Fatih Mehmet Maçoğlu kardeşim demeyeceğim. Seni doğuran ve doğurtan anne ve babanın taktığı adla Emirali kardeşim. Sanıyorum ki; annen ve baban bu adı sana Ali’nin, âlemin, halkının hizmetinde olasın diye verdiler. Ovacık’ta bu işi çok iyi yapıyordun. Ovacık’tan gitmemen ve bir dönem daha kalman için çok uğraştım. Ama sen gittin. Ovacık’taki Munzur Baba çayında çok güzel yüzüyordun. Fakat Tunceli’deki barajda yüzemiyorsun ve/ya yüzdürmüyorlar. Kendin o barajda boğulurken Dersim’i ve devrimi de beraber boğacaksın.

İsviçre’deki mülteci yazar hemşerimiz Haydar Karataş, Deniz Gezmiş’in hapishanedeki ranza arkadaşı ve HDP Parti meclisi üyesi Salman Kaya dostum, Mersin’deki Hozatlı HDP Belediye Meclis üyesi iş insanı vd yüzlerce kişi seni seçtirmek için 70 yıllık ömrümüzü ve devrimci mirasımızı sana rehin ettik. Bizi mahcup ve rezil etmeye hakkın yok. Ya yap, ya da bırak git.

Sende Dersim ve Devrim sevdası var ise, ki; bana göre her ikisi de bolca var. Ya başar, ya da onurunla çekil git. Senin için bu iki yoldan başka üçüncü bir yol yok. Ya yap. Ya da git. Dersim’e devrim yerine selfilerinle korana getirdin. Korona senin için iyi bir çekilme fırsatı. Bu çekilme seni de bizi de kurtarır. Oysa sen Ovacık’ta iken çok güzel şeyler yaptın. Bütün yaptıkların bir yana, bu topluma tu kaka, zehir, zıkkım diye yutturulan komünizmi bala, kaymağa dönüştürmen bile bizim için değerli ve önemliydi. Dersimi ve devrimi Dünyaya en iyi şekilde tanıtman unutulamaz. Bütün bu emeklerini berhava etmeden, ya iyi yap işini. Ya da iyi git.

Diğer dostlarımı bilemem ama ben Dersim’i ve devrimi batırmana izin veremem. Bu çağırıdan sonra biraz daha bekler, sonra 87’lik annemle K. Maraş adliyesinin önünde başlattığım açlık grevinin aynısını sizin Belediyenizin önünde toplayabildiklerimle yaparım. Kimse gelmezse tek başıma yaparım.

                                                                                                             

Yorumlar (20)
Kenan 4 ay önce
NEYMİŞSİN BE MEHMET YÜREK

Kün deyince var eyledi on sekiz bin alemi
Hem yazandır hem bozandır lehv-i mahvuz kalemi
Dertlilerin dermanıdır yarelinin merhemi
Hem sakidir hem bakidir nur-u rahmanım Ali .

Mehmet arkadaş ta olmasaymış Dersimin hali niceymiş...

Sevgili Mehmet Yürek olmasaymış belediye seçimlerinde PKK'nın tehdidi ile HDP seçimi kazanırmış.

Hak razı olsun sürüleşebilecek Dersim halkını kendine getirmişsin.

Sevgili Mehmet Yürek'in tek başına yaratıp halkımıza ulaştırdığı broşürü bu başarıyı yaratmış.

İyi ki yerel seçimlere karışmama yeminini bozmuşsun Mehmet Yürek.

Diline kurban olayım Mehmet Yürek İyi ki varsın, ya olmayaydın Dersimliler tehdide boyun eğip yukarıdan gelen emirleri yerine getirerek bir hiçleşmeyi yaşayacaklardı. Bu hiçleşmenin önüne geçtiğin için sana minnettardır Dersim halkı.

Belli ki Mehmet Yürek can ön sıfatları çok seviyor,bolca ön sıfatlı dostlarla çok iş yapıyorsun. Büyükelçilikler ve Konsolosluklar da bu duruma dahil herhalde.

''12 BİN DOLARLIK'' profesyonel danışmanlar getirebilseydin sanırım Dersim Belediyesi şimdi Paris olmuştu.

Sevgili Mehmet Yürek Dersime gittiğinde belediyede gördüğü; değeri 12 BİN DOLAR etmeyen kadro ve insan müsveddeleri ise daha da ilginç ve de:
Sokakta broşür dağıtan.......!!!
Tiplerinde meymenet olmayan ,
Tırnakları kirli ve uzun .
Saçlar başlar karışmış
Saç sakal uzun kadınlar ve erkekler.
Sigarayı içmesini bilmeyen, sigarayı başka yerleri ile içen tipler ve kadrolar .

Yani daha homosapiens aşamasına geçmemiş homoeraktusla aynı zaman diliminde kalmış homo Munzuros.

Yok yok bırak 12 bin dolar bunlar acaba kaç yüzbin dolar alıyorlardır.
Anladım ki Mehmet Yürek can bağırıp çağırdıktan sonra gök gürleyip yağmur yağabilirdi. Olmamış ilginç.
O nedenle bizim Mehmet'e telefonu verememişler. Eğer verselerdi emin olun ki 10 itfaiye aracı hemen Dersimdeymiş. Ne bekliyon.
Bir de Tuncay Sonel işi var ; Seçime girilseymiş Mehmet kardeş oyunu ona verecekmiş.
Sevgili Mehmet yanlış yapıyorsun İnsan kendi devrimciliğini beşer biri için rehin verir mi.
Neyse bu işler düzelir yoluna girer senin yaşamın biz dersim halkı için kutsaldır. O nedenle de açlık grevine falan da girmeni istemiyoruz yaşamanı istiyoruz. Sevgiler...
Munzur Ali 4 ay önce
komünist kafa bir şey yapamaz..ovacık ilçesinde de maçoğlu seçime girseydi kazanamazdı..Tunceli pislik içinde, çimler ağaçlar sulanmadığı için kurudu gitti..komünizm niye yıkıldı?..
haydar 3 ay önce
sen kımsın bu adamı memleketın basına bela ettin sizler rusvetcı sızler kendı adamlarınızı beledıyede ise alanlarsınız ınsanlar ne yer ne ıcer diye bıseyden basetmıyorsunuz sızler hırsızsınız komunistlik bu dehil ne konusuyon sen gıt yurt dısında bokunda boncuk ara senın en ıyı yapacağın iş bu
özge 4 ay önce
refüjlerdeki çimlerin hepsi sulanmadığı için kurudu..bir kenti güzel yapan yeşilliktir..Ağaçlar, çimler, çiçekler sulanmalıdır..
özgür 4 ay önce
proje yapmak, iş yapmak bilgi ister, vizyon misyon ister..Tunceli belediyesi olsa ne olur, olmasa ne olur ki...Değişen bir şey yok..Sorunları çözemedikten sonra..
Boran 3 ay önce
İt ürür kervan yürür.... Dersimcilik Alevicilik Devrirmi sevenler... Okurken utandım yazar betimlemeleri böyle....Devrimi sevenler kavramını ilk defa duydum... Kanarya sevenler gibi birşey mi acaba... Keşke yazıyı yazmaya soyunan şahsiyetsiz bira altyapıya sahip olsaymış... Yazının içeriğinden eleştirdiği noktanın sebebi anlattığı gibi belediyenin Yurt dışında 2 kişiye 12 bin dolar maaş vermeyi Red etmesi... Birinci sebep bu Yazının çıkış noktası diyebiliriz... Yazıyı yazanı tanımam ama muhtemelen genç yaşında yurdışına gitmiş ve orada bütün değer yargılarını yitirmiş.. Ekonomik açından orta seviyede yer alan ve artık bunama ve ileri yaş döneminin verdiği özgüvenle Devrik cümlelerle yazı yazmaya çalışan Çapsız ve hayatında kimsenin yarasına merhem olamamış birinin hezeyan gibi... ÖZGÜR DERSİM DE KÖŞE YAZISI DİYR YAYINLAMIŞ YAZIKLAR OLSUN ÖZGÜR DERSİN GAZETESİNE..... SORUN BAŞKANIN ELEŞTİRİLMESİ ASLA DEĞİL... ELEŞTİRSİN AMA BRL ALTINA VURMASIN... ALEVİCİ DEVRİMİ SEVEN YAZARINIZ..... GAZTEYİ TAKİPTEN ÇIKYORUM.... HAVUZ MEDYASININ DERSİN HABERLRRİ VE YAZILARI BİLE SİZDEN ÖBJEKTİF
Bedreddin 3 ay önce
Mehmet Yürek, senin el vermen de el vermemen de... Senin nereye el verdiğin belli. Elini açık etmişsin. Ukalaca, gereksiz ve hadsiz bir yazı olmuş. Size haddinizi Dersim halkı bildirecek bundan emin olun.
munzur 3 ay önce
nasıl olurda tuncay sonel'i maçoğlu'na tercih edersiniz. bu durumun baş sorumlusu tuncay sonel değil midir? devlet güç ve korkusunu arkasına alıp çalışanlarını bu korkunun gücüyle çalıştıran tuncay sonel değil midir? bu korku iklimiyle çalışan işçiler korku iklimi kalkınca rahat davranmaya başladılar. maçoğlu, çalışanlarını bu yeni sisteme ayak uydurtmaya çalışıyor. bu da hiç kolay bir iş değil. sopayla hizaya getirilen bir topluluktan sopayı çektiğin zaman o topluluk dağılır. maçoğlu o toplumu(belediye çalışanları ) farklı bir anlayışla tekrar hizaya sokmaya çalışıyor ancak bunu yapmak hiç de kolay değil. yüzü güleç elinde devletin sopası tuncay sonel'i siz de çağırıyorsunuz, ama neyi çağırdığınızı siz de bilmiyorsunuz. biraz sosyolojik ve psikolojik düşünün.
ALİYE GAXİ 3 ay önce
MAÇOĞLUNUN YAPTIĞI BİR ŞEY YOK..NEDEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU?.ANLAMIŞ DEĞİLİM..PROJESİ HİÇ YOK, DONANIMLI DEĞİL.. HER TARAF TOZ İÇİNDE KALDIRIM YOK..TEMİZLİK SIFIR..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
2
parçalı bulutlu
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 5408 1198
Bugün 965 323
Toplam 571788 33167
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 10 17
8. Giresunspor 11 17
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Menemen Belediyespor 10 12
14. Bandırmaspor 11 11
15. Ümraniye 11 10
16. Ankaraspor 11 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. West Ham 10 17
6. Southampton 10 17
7. Wolverhampton 10 17
8. Everton 10 16
9. M. United 9 16
10. Aston Villa 9 15
11. Man City 9 15
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Eibar 11 13
13. Deportivo Alaves 11 13
14. Valencia 11 12
15. Real Betis 11 12
16. Osasuna 10 11
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7