Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ‘sağanak’ uyarısında bulunduğu Dersim’de iki gündür sağanak yağış etkili oluyor. Yağmurlar vatandaşlar için bereket olarak kabul görülse de Dersim’de 79 esnaf için çile sayılıyor. 1995'te inşa edilen ve kayyum vali Tuncay Sonel tarafından 2018 yılında 7 milyon 218 TL'ye yenilenerek hizmete açılan Yer Altı Çarşısı’nın tavanlarından yağmur suları sızıyor. Esnaflar su sızıntısının olduğu duvarların altına kovalar koyarken, sürekli kapıların önünde oluşan su birikintilerini temizlemek için paspas atıyor. Bu sorunun 4 yıldır devam ettiğini belirten esnaflar, ürün satmak yerine su tahliyesi yaptıklarını söylüyor. 79 tane mağazanın bulunduğu Yer Altı Çarşısı’na giren vatandaşlar ile esnaflar tedirginlik yaşıyor.

‘ÜRÜN SATMAK YERİNE KOVALARLA SU ÇEKİYORUZ’

Esnaflar adına açıklama yapan Türkan Mengüç, mağazalarındaki ürünleri satmak yerine sürekli kovalarla su tahliyesi yaptıklarını belirterek, “Gördüğünüz gibi her yerden sular akıyor. Bu sorun da 4 yıldır devam ediyor. Kaç defa belediye ye başvuru yaptık ama bizlere destek çıkmıyorlar. Bizim burada amacımız kıyafet satmak değil de paspas ve kovalarla su temizlemek olmuş. Bu çarşı böyle olduğu için kimse korkudan alışveriş yapmaya gelmiyor ve bizlerde iflas etme noktasına geliyoruz” dedi.

Dem Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan ‘Dersim’ çıkışı Dem Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan ‘Dersim’ çıkışı

‘BAŞKANLAR OYLARA TALİP FAKAT SORUNA TALİP DEĞİL’

Ali Yıldırım adlı esnaf ise yağmur yağınca iş yerine su bastığını belirterek, “ Tavanlardan, girişlerden her taraftan sular sızıyor. Böyle olunca da insan iş yapamaz hale geliyor. Yağmurlar bitecek kar yağışı başlayacak ardından baharla yeniden yağmur yağacak yani esnafın bu çilesi bitmeyecek. Yerel seçimler yaklaşıyor. Belediye başkanları oylara talip ama sorunlara talip değil. Kaç defa bu durumla ilgili görüştük ama bir adım yok” şeklinde konuştu.