Geçimini küçükbaş hayvancılıkla sağlayan 'Şavaklılar' olarak bilinen yaylacılar, koyun keçi birliği başkanına muhalif olan kişilere haksızlık yaparak, yaylaların adil dağıtılmamasına tepki gösterdi. Yaylacılar, öğlen saatlerinde vali Mehmet Ali Özkan ile görüştükten sonra İl Tarım ve Orman Müdürlüğü önüne yürüyerek basın açıklaması yaptı.
Toplanan yaylacılar adına konuşan Fırat Yavuz, 2022 yılında Tunceli İl Mera Komisyonu tarafından yapılan mera ihalesinin Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne tahsis edildiğini belirtti. Yavuz, "Ne yazık ki 24 Mart’ta yapılan ihale bilerek bugüne kadar bekletilmiştir. Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği yönetimi 2019 yılında girdiği seçimde kendisine muhalif olan tüm üreticileri cezalandırmıştır. Düşük kapasiteli meraları bu insanlara vererek mağduriyet yaşatmışlardır. Mağdur olan üreticilerin sorunlarının giderilmesini istiyoruz" dedi.
Tunceli Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeynel Erdoğan’ın yaptığı yayla dağılımıyla kendisine muhalif olan herkesten hesap sormaya çalıştığını iddia eden  Sinan Biçici, “Birlik başkanı yaylaları dağıtırken kendisine muhalif olanlara sürgünü reva görürken yandaşlarına da en iyi yaylaları vermiştir. Bunu yapmasının amacı ise “bir dahaki seçimde aday olacağım yandaşlarım benim yanında durursa kazanırım ve muhaliflerimi de ezdiririm” mantığıdır ama bu anlayışın Dersim’de yaşam bulması mümkün değil. Taleplerimiz; birlik derhal istifa etmelidir, yayla komisyonu kurulmalı ve yaylalar yeniden adil bir şekilde dağıtılmalıdır, birlik derhal seçime gitmelidir” şeklinde konuştu.