İSTANBUL (AA) - Voltify ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu elektrikli araçlar ile gençleri bir araya getirdi.

Voltify'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu merkezinde Voltify’ın araç filosu ile gerçekleştirilen özel etkinlik, gençlerin elektrikli araç teknolojisiyle tanışmalarına ve sürdürülebilir mobilitenin çevreye katkılarını keşfetmelerine imkân tanıdı.

Etkinlik kapsamında üniversite öğrencileri, geleceğin otomobil dünyası hakkında merak ettikleri 26 farklı elektrikli aracı inceleme ve test etme fırsatını yakaladı. TOGG T10X, Tesla Model Y, MG Marvel R, BMW i7, Mercedes EQS, Opel Astra, Citroen e-C4 gibi elektrikli araçlar, gençlerin en çok ilgisini çeken araçların başında yer aldı.

Gençler, geleceğin otomobil teknolojisi hakkında merak ettikleri soruları Voltify, Turing ve FIA yöneltme fırsatını buldular. Ayrıca, dünya genelinde elektrikli araçlarla ilgili yapılan araştırmaların sonuçları öğrencilerle paylaşıldı ve elektrikli araçların sürdürülebilir geleceğe olan katkısı hakkında farkındalık oluşturuldu.

BBVA, Madrid'deki genel müdürlük binasına Türk bayrağı yansıttı BBVA, Madrid'deki genel müdürlük binasına Türk bayrağı yansıttı

Voltify Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Yiğit, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak, Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, FIA temsilcisi Burcu Çetinkaya’nın katıldığı etkinlikte Türkiye ve dünya genelindeki otomotiv sektörünü kökten değiştiren yeni teknolojiler büyük ilgi gördü.

- 2023 yılında satılan her 5 araçtan biri elektrikli olacak

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen Voltify Kurucusu ve CEO'su Mehmet Yiğit, 2023'te dünya genelinde 15 milyon yeni elektrikli araç satış beklentisi olduğunu ve bu beklentinin gerçekleşmesi halinde, 2023'te dünyada satılan her 5 araçtan birinin elektrikli araç olacağını belirtti.

Son verilere göre Norveç'te satılan araçların yüzde 88'inin elektrikli araçlar olduğunu aktaran Yiğit, Avrupa Birliği genelinde trafikteki tüm araçların yüzde 23'ünün elektrikli araca dönüştüğünü bildirdi.

Yiğit, Türkiye'de elektrikli araç satışlarının hızla arttığına dikkati çekerek, "Pazar verilerine göre Türkiye'de en çok satılan ilk 4 elektrikli aracın sırasıyla Tesla Model Y, Togg T10X, Renault Zoe ve MG MG4 modelleri. Ayrıca, Voltify olarak abonelerin elektrikli araçları güvenle deneyimlemelerini sağlayarak Türkiye'de elektrikli otomobil pazarının gelişimine önemli katkılarda bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ise elektrikli otomobilleri üniversite öğrencileriyle ve Turing bursiyer öğrencileriyle buluşturmaktan duyduğu mutluluğu belirterek, elektrikli otomobillerin temiz bir hava ve temiz bir gelecek için öneminden bahsetti.

Etkinlik, üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir mobiliteye katkılarını keşfetmelerine ve elektrikli araç teknolojisi ile ilgili bilgi sahibi olmalarına olanak sağlayarak geleceğin otomobil dünyasına ışık tuttu.