19.07.2021, 19:34 332

VİLIKE

 Dinledikçe her cümlesi, vurgusu ve müziği adeta insanın içine işliyor. 
İftira, çaresizlik, keder ve atılan iftirayı ispatlamamak, o ispatsızlığın verdiği çaresizlik sonucu gencecik bir gelinin intiharı tek kurtuluş yolu olarak görmesi ne acı. 
Kimdir peki bu gencecik geline iftira atıp onu toplum içinde bu kadar çaresiz bırakan? Gelinin acımasız Kaynanası. Oğlu askerde olan despot kaynana hükmünü daha da derinleştirmek için gelinini heder etmeyi seçer. Gelinin adı “Vilike”’dir. Acımasız kaynananın uyguladığı zülüm yetmez kendisine o yüzden de onunla yetinmeyip evlenir evlenmez kocası askere giden “Vilike“’ye iftira atar. Attığı iftira dilden dile dedikodu olarak dolanır. “ Gelinin askerdeki oğlunu başka biri ile aldattığını hatta şu an bu yüzden hamile olduğunu“ gördüğü herkese anlatır. Bu dedikodu öylesine büyür ki; Vilike artık insan içine çıkamaz olur. Bir gün artık canına tak ettiği bir an köyün meydanına fırlayıp bağıra, çağıra şunu söyler “ İnanmayın ona, kocama ihanet etmiş değilim, iftira atıyor bana. Eğer bu iftirayı atmasını biliyor ve hamile olduğumu söylüyorsa o zaman karnımdaki piçin kime ait olduğunu da söylesin “ diye bağırır. Ama nafile kulaklar sağır, gözler kör olmuştur bir kere. 
Vilike’nin çığlığını kimseler duymaz olur. Gittiği her kapıdan, vardığı her ortamdan kovulur. Çünkü mantık olarak bir kaynana bunu söylüyorsa mutlaka bildiği ve gördüğü bir takım şeyler vardır.  Vilike’ye artık ölümden başka çare kalmamıştır. Eline bir urgan alan Vilike ahıra gidip kendini asar. Bu durum fark edildiğinde ise artık iş işten geçmiş Vilike kendisine Kaynanası tarafından atılan iftira ile bu dünyadan göçüp gitmiştir. Tülik karakoluna haber verilir, jandarmalar gelir cesedin otopsi için Dersim merkeze götürülmesi gerektiğini söylerler. Vilike nin cesedi otopsi için götürülür. Doktor bütün muayenelerini tamamladıktan sonra kapıya çıkar ve oradakilere aynen şunu söyler “Beyler bayanlar; Bu kadın hamile değil. Yazık olmuş.” Oradakiler büyük bir vicdan acısı ve utanç ile birbirlerine bakıp dururlar. Müziği ve düzenlenmesini yapıp okuyan Ozan Serdar Vilike ye adeta can vermiş. Peki, bu iftiracı zihniyet bitti mi? Hala bitmiş değil. Kadınların içinde de erkeklerin de bazılarında bu hastalık hala mevcut...
Bizlere düşen ise değerli sanatçı dostumuz ile birlikte Vilike’yi Dersim de iftiraya uğrayan, baskı ve şiddete maruz kalmış kadınların sembolü haline getirmek.

Yorumlar (2)
dersimli 11 ay önce
Deyerli hocam çok etkileyici bir makale ...içinden çıkarılması gereken çok ders var.emeyinize salık..tşk
İsmail Tarhan 11 ay önce
Katı ahlakçı anlayışların son bulması dileğiyle...
23
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 14177 2357
Bugün 13615 2191
Toplam 6136577 204935