SERHAT OZAN YILDIRIM 

Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeni eğitim-öğretim yılında norm açığı olan okullarda Özel Eğitim branşında öğretmen ihtiyacını gidermek amacıyla yapılan ücretli öğretmen alımı gerçekleşti. Toplamda 13 kişinin başvuru yaptığı ücretli öğretmen alımında, 9 başvuru sahibi lisans, 4 kişi de ön lisans mezunuydu. Lisans mezunlarından biri ise öğretmenlik için formasyonunu tamamlamıştı. Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine vekaleten bakan Yeliz Balık, Ercan Doğan Ortaokulu ile Mohaç İlkokulu’na, lisans mezunu yerine ön lisans mezunu 2 kişiyi ücretli öğretmen olarak aldı.
ATANANLARDAN BİRİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜN KARDEŞİ
Ücretli öğretmen olarak atananlardan İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Meslek Okulu mezunu olan Mertcan Balık’ın da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine 40 gün süreyle vekaleten bakan Yeliz Balık’ın eşinin erkek kardeşi olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, eşinin kardeşinin ücretli öğretmen başvurusu 14.09.2022 tarihinde yapılmışken Ercan Doğan İlk Okulu’na görevlendirilmesi ise 07.09.2022 tarihinde yapıldı. 
SİYASİ TORPİL Mİ? 
Usulsüz ücretli öğretmen alımını yapan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 40 günlük süreyle vekil olarak bakan Yeliz Balık’ın, Ak Parti Hozat İlçe Gençlik Kolları başkanı Eren Balık’ın eşi, göreve aldığı Mertcan Balık’ın da gençlik kolları başkanın kardeşi olduğu ortaya çıktı. Ayrıca usulsüz alımı gerçekleşen Mertcan Balık’ın , Ak Parti İlçe Başkanı Gökhan Balık’ın kuzeni olduğu da öğrenildi.
VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Konunun Tunceli Valiliği’ne iletilmesinin ardından vali Mehmet Ali Özkan, idari soruşturma başlattı. 
‘4 YILLIK ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA HAKSIZLIK OLDU’
Başvuru yaptığını ve kendisine haksızlık yapıldığını iddia eden Dilara Karataş, “ Ben Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Bilimler Makine ve Metal Teknoloji bölümü mezunuyum. Bölümüm 2 yıllıktı. Ben de başvuru yaptım ücretli öğretmen alımına fakat alınmadım ama 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları alındı. Öncelik fakülte mezunlarıyken, meslek yüksek okulu mezunları alındı. Bunlarda ilçe Milli Eğitim müdürünün tanıdıklarıydı. 4 yıllık üniversite mezunu ve formasyon alan kişilere haksızlık yapıldı” dedi.