Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada deprem bölgesinde görev yapan gazetecilere yapılan saldırılara ve gazetecilerin hedef gösterilmelerine dikkat çekildi. Açıklamada Ferit Demir'e yapılan çekiçli saldırı kınandı. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, siyasetçileri deprem bölgesinde yurttaşların sorunlarını ve taleplerini dile getiren gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmeye çağırdı.

Cemiyetin, Ferit Demir'in uğradığı çekiçli saldırının ardından yaptığı açıklama şu ifadelere yer verildi: 

“Yaşadığımız deprem felaketinin ardından sahada, özellikle deprem bölgesindeki çalışan gazetecilere yönelik saldırılar giderek artmaktadır. Deprem bölgesindeki yurttaşların sorunlarını haberleştirmeleri nedeniyle siyasetçiler tarafından hedef gösterilmeleri, meslektaşlarımızın can güvenliğini tehdit etmektedir. Son olarak deprem bölgesinde yayın yapan Halk TV muhabiri Ferit Demir’e çekiçli saldırı olmuştur. Meslektaşımız ölümle tehdit edilmiştir. Ayrıca güvenlik güçleri tarafından meslektaşlarımızın deprem bölgesinde haber yapması engellenmektedir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak sahada çalışan gazetecilere yönelik bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtiyor ve kınıyoruz."